Ormanya Kamp ve Gezi Rehberi – Kocaeli

Ormanya Kamp ve Gezi Rehberi - Kocaeli


Türkiye’nin en çok ziyaret edilen doğal yaşam parklarından birisi olan Ormanya sizleri bekliyor. Kocaeli‘nin Kartepe ilçe sınırları içerisinde bulunan doğal yaşam parkında keyifli zaman geçirebileceğiniz çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Aileniz ve sevdiklerinizle güzel zaman geçirebileceğiniz doğal yaşam parkı içerisinde Hobbit Evleri, yabani hayvan türleri ve birbirinden güzel bitki çeşitleri bulunmaktadır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda, Pazartesi günleri hayvanların bakımları ve alan içerisinde yapım işleri yapılmaktadır ve bu yüzden Pazartesi günleri ziyaretçi kabul edilmemektedir. Haftanın 6 günü açık olan tesisin ziyaret saatleri ise yaz dönemi, bahar dönemi ve Eylül – Mayıs dönemi olarak açıklanmıştır. Dönemlere göre açılış ve kapanış saati değişmektedir.

Ormanya Hobbit Evleri ile sınırlı değildir. Doğal Yaşam Parkı içerisinde çocuk hayvanat bahçesinin yanı sıra, vahşi yaşam alanı, yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğa okulu, yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır.

Ormanya kamp ve gezi yapılabilirliği açısından oldukça uygun bir tesistir. Günübirlik ziyaret edebileceğiniz tesiste dilerseniz kendinize ait çadır veya karavan ile konaklama yapabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle çadır kampı ve karavan kampı deneyimine sahip olabilirsiniz.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Ormanya Ziyaret Saatleri

Ormanya Doğal Yaşam Parkı ziyaret saatleri şu şekildedir;

 • Yaz Dönemi (Haziran, Temmuz ve Ağustos): 09:00 – 20:00
 • Bahar Dönemi (Ekim, Kasım/ Mart, Nisan): 09:00 – 18:00
 • Kış Dönemi (Aralık, Ocak, Şubat) 09:00 – 17:00
 • Eylül Mayıs Dönemi: 09:00 – 19:00
Ormanya Ziyaret Saatleri
Ormanya Ziyaret Saatleri

Ormanya Nerede – Nasıl Gidilir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Yalova’ya 93 km, Sakarya’ya 23 km, İstanbul’a 125 uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis, Kocaeli’ne ise 44 km mesafede yer almaktadır. Tesise en yakın yerleşim birimi ise 700 metre mesafede bulunan Uzuntarla mahallesidir. Şahsi aracı olanlar Kocaeli şehir merkezi üzerinden 46 dakika sürecek yolculuk sonrası, ulaşabilir. Aracı olmayanlar şehir merkezinden araç kiralaması yapabilir. Araç kiralaması yapmak istemeyenler taksiyle de ulaşım sağlayabilmektedir. Ancak şahsi aracı olmayan ve araç kiralaması yapmak istemeyenler için en uygun ulaşım aracı ilçeler arası minibüslerdir.

Fiyat açısından ekonomik olan ilçe minibüsleri şehir merkezinde bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanarak ilçeler üzerinden Ormanya Hobbit Evleri’ne ulaşabilirsiniz. Şehir dışından uçak ile gelecekler Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nı kullanacaktır. Ormanya Doğal Yaşam Parkı ve havalimanı arası mesafe ise sadece 6 km’dir. 6 km için taksi veya havalimanı ilçe servislerini kullanabilirsiniz.

Ormanya Hobbit Evleri’nde Konaklama Yapılıyor Mu?

Hobbit Evleri’nde konaklama yapılması yasaktır. Ancak tesis içerisinde kamp yapmak isteyenler için 30 karavan ve 50 çadır kapasiteli kamp alanı bulunmaktadır. Ormanya, kamp açısından oldukça güvenilir bir tesistir. Aileniz ve sevdiklerinizle Ormanya gezisi sonrası keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca kamp alanında konaklama yapanlar için tuvalet, su ve elektrik gibi imkanlar bulunmaktadır. Çadır ve karavan kiralaması yapılmamaktadır. Bu nedenle kendinize ait çadır ve karavan ile konaklama yapabilirsiniz.

Ormanya Giriş Ücreti (2020)

Ormanya giriş ücretleri, sık sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ancak Kocaeli Belediyesi, Doğal Yaşam Parkı’na girişlerde ücret alınmayacağını belirtmiştir. Ücretsiz olarak Ormanya Hobbit Evleri’ni ziyaret edebilir ve kamp alanından faydalanabilirsiniz.

Ormanya Giriş Ücreti (2020)

Ormanya’da Neler Yapılır?

 • Çocuk hayvanat bahçesini ziyaret edebilir ve 73 çeşit hayvan türünün fotoğrafını çekebilirsiniz.
 • Vahşi yaşam alanını görebilir ve koruma altına alınan vahşi hayvanları gözlemleyebilirsiniz.
 • Mavi parkur, turuncu parkur, yeşil parkur ve sarı parkur olmak üzere 26 kilometrelik yürüyüş parkurunda trekking yapabilirsiniz.
 • Kendinize ait çadır ve karavan ile kamp yapabilirsiniz.
 • Doğa okuluna katılarak; doğa kaşifleri, çevre dedektifleri, orman sanat atölyesi, minik çiftçiler aktivitelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Bisikletinizi getirerek bisiklet parkurunda turlayabilirsiniz.

Ormanya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Bisikletimi Getirebilir Miyim?
  Evet, Bisikletinizi getirerek 8 km uzunluğunda bisiklet turundan faydalanabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti Var Mı?
  Doğal Yaşam Parkına girişler ücretsizdir. Hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir.
 • Restoran Ve Market Var Mı?
  Doğal yaşam parkı içerisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait kafe hizmet vermektedir. Kafe içerisinde sıcak ve soğuk, yiyecek ve içecek servisinden yararlanabilirsiniz.
 • Evcil Hayvan Kabul Ediliyor Mu?
  Yasa gereği tesise evcil hayvan kabul edilmemektedir. Tesis içerisinde evcil hayvan oteli bulunmaktadır. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.
 • Tuvalet, Elektrik Ve Su Var Mı?
  Tesis içerisinde çadır ve karavan konaklaması yapacaklar için tuvalet, su ve elektrik hizmeti sunulmaktadır.

İletişim Bilgileri

 • Websitesi: https://www.ormanya.com/
 • Instagram: https://www.instagram.com/orrmanya/
 • Telefon: 02623316611
 • Adres: https://g.page/ormanya?share

Doğal Yaşam Parkı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen köşelerinden birisidir. Ailenizle doğanın tam ortasında keyifli dakikalar geçirmek için burayı ziyaret edebilir; karavan veya çadır kampı yapabilirsiniz. Daha önce burayı ziyaret eden doğa severlerden tecrübeleriyle ilgili aşağıda bulunan YORUM GÖNDER kısmından yorum yazmalarını rica ediyoruz. Doğayla ve sağlıcakla kalın.

Not: İşletmenizle ilgili eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen kampyeri@yandex.com adresine mail gönderin.


TAVSİYELERİMİZ

Foça Sazlıca Camping - Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca Camping – Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca kamp yeri, şehir gürültüsünden uzakta ve deniz manzarasıyla İzmir'de güzel bir kamp deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.