Motosikletle Kamp Rehberi
Motosikletle kamp nasıl yapılır? Motosikletle kamp yaparken nelere dikkat edilmelidir? Kamp yeri keşif ekibinden Ulaş Ulutürk; motosikletle kamp rehberi blogunuzu sizler için yazdı. İşte tüm detaylar…

Motosiklet ile kampa giderken sınırlı bir alana sahip olduğumuz için, ilk olarak olabildiğince az ve ufak eşya ile yol çıkmakta fayda vardır. Az eşya motorunuzu daha hafif yapacak ve kontrolünüzü, özellikle de stabil yol ve arazide size daha rahat bir sürüş sağlayacaktır.

Eğer uzun süreli bir yolculuk hazırlığı yapıyorsanız, ilk olarak motorunuzun periyodik bakımlarını yaptırmanız ve olası eksikleri gidermeniz yolda oluşabilecek arızaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Motosikletle kamp nasıl yapılır?

Yola çıkmadan önce kendi müdahale etmeniz gerekecek durumlar için, ufak bir alet çantası, yol güzergahınızda özellikle kamp yapacağınız alanlarınız merkeze ve benzin istasyonuna uzak olacak ise yolda kalmamak için yanınızda yedek benzin bidonu bulundurmanızda fayda var. Merkezden uzak olan kamp alanına gitmeden önce mutlaka deponuzu doldurun. Ayrıca yolda tam benzin bitmeden durup benzin almanız hem size kısa bir mola olacak, hemde “Acaba benzinim biter mi?” stresinden uzaklaştıracaktır.

Kısa yada uzun özellikle motosiklet ile çıkacağınız yolculuk için hem bedenen hemde zihnen hazır olmak çok önemlidir. Lütfen yorgun ve uykusuz yola çıkmayın. Ufak bir dikkatsizlik olumsuz sonuçlar doğuracağı gibi, bu şekilde motosiklet ile yol almak keyif yerine işkence haline gelebilir.

Yola çıkmadan önce güzergah planlaması yapmanız, ortalama gideceğiniz yerler arası km bilgisi kalacağınız bölge (kamp yeri yada doğal bir alan) ne kadar uzaklıkta ortalama kaç saat sürüş yapacaksınız, bunları planlamanız ve ona göre yola çıkmanızda fayda vardır. Ortalama günlük güvenli sürüşünüz zamanla oturacak ve plan yaparken buna göre bir planlama yapabilirsiniz.

Motosiklet ile kamp için yolculuğa çıkarken bahsetmiş olduğum en önemli konu, olabildiğince az eşya ve bu eşyaları dengeli bir şekilde yerleştirmektir. Her seferinde aynı eşyaları motora yüklemek tekrar boşaltmak düzgün sabitlemek genel olarak yorucu olacaktır.

Motosikletle Kamp Yaparken Yanımdaki Ekipmanlar

 • Çadır olarak, çift bagajlı çadır kullanmanız eşyalarınızı çadır bagaj kısmına koyup size çadır içinde daha geniş bir alana sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Mat olarak, şişme yada köpük mat tercih edebilirsiniz.
 • Zemin matı, çadırınıza zeminden gelecek zararı engelleyecektir.
 • Uyku tulumu yaz ve kış için ayrı tulum kullanmanızda fayda var.
 • Kafa lambası, powerbank, çadır içi lamba, yedek pil, ufak bir portatif sandalye, çok amaçlı kullanılabilecek çakı, mutfak malzemeleri genel olarak temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
 • İlk yardım çantası, ağrı kesici, mide ilacı, böcek sokması için ilaç krem ufak kazalar ve sağlık ile ilgili olabilecek sorunlar için önlem almanızı sağlayacaktır.
 • Gidilecek güzergah göre yağmurluk bulundurmanız sizi olumsuz hava koşullarından koruyacak ve en önemli birinci kural kuru kalmanızı sağlayacaktır.
 • Tarp; sizi kamp alanında güneş ve yağmurdan koruyacaktır. Ancak size ek bir yük olacağı için sizin tercihinize kalmıştır.
 • Ekstra kamp ekipmanları için aşağıdaki bloga göz atabilirsiniz.

Kamp Ekipmanları Listesi

Motosikletle Kampa Giderken Çanta Hazırlama

Denge motosiklet için çok önemli bir noktadır. Dengesiz ve sağlam yüklenmeyen motor size rahat bir sürüş sağlayamayacağı gibi yolda eşyalarınızı etrafa saçılmasına hem sizin hemde diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye atacaktır.

 • Eğer yan çanta kullanıyorsanız her iki tarafa da dengeli malzeme yükleyin.
 • İhtiyacınız olan ilk ulaşmanız gereken eşyaları üst taraflara yükleyin.
 • Çadır mat uyku tulumu ve yedek giysilerinizin üst tarafta olması eğer kötü hava koşulunda yolculuk yapıyorsanız, direk çadırınızı kurup içine yerleşip kuru eşyalarınızı giyip daha sonra diğer eşyalarınızı almanızı kolaylaştıracak, yağmurda eşya aramak zorunda kalmayacaksınız.
 • Powerbank diğer elektronik eşyalarınız ilk yardım çantanız sağlık İle ilgili olan eşyalarınızın da kolay ulaşılabilir olması önemlidir. Hiç beklenmeyen bir anda ihtiyacınız olabilir. Böylece tüm çantanızı boşaltmak zorunda kalmazsınız.
Motosikletle Kampa Giderken Çanta Hazırlama

Motosikletle Güvenli Sürüş

 • Motosiklet ile ekipmansız yola çıkmayın.
 • Özellikle uzun yolculuklarda yedek kıyafet, yağmurluk ihtiyacınız olmasa da, hayat kurtaracaktır sizi kuru tutacaktır.
 • Yorgun uykusuz yola çıkmayın.
 • Gittiğiniz bölge, kamp alanı, yol durumu ile ilgili çok bir bilgiye sahip değilseniz ve ilk defa gidiyorsanız yolun durumuna göre, motordan inip yürüyerek bir kontrol edip tekrar devam edin. Kamp kuracağınız bölge motorunuza uygun olmayan bir arazi, yol yapısına sahip olabilir. Yol dar olabilir geri dönüş manevrada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle tek yola çıkıyorsanız yol kontrolü güvenli sürüş için bu önemlidir. Ağır ve kamp malzemeli yüklü bir motoru tek başınıza kontrol etmeniz zor olacaktır bu sebepten çok fazla risk almayın bozuk arazide kontrollü gidin.
Motosikletle Güvenli Sürüş

Motosiklet ile yol almak, kamp yapmak ve birçok aracın gidemeyeceği yerlere ulaşabilir olmak, içinize mis gibi havayı çekerek yolda olmak ve o özgürlük hissi muhteşem bir duygudur. Eğer dikkatli olursak motosiklet güvenli bir sürüş aracıdır.

Motosikletle Kamp Rehberi blogu hakkında sizlere anlatmak istediğim tüm detayları bahsettim. Sizin de eklemek istediğiniz tecrübeleriniz varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz. Motosikletle kamp hakkında merak ettiklerinizi @ulas.uluturk Instagram hesabımdan sorabilir ve beni takip edebilirsiniz.

YORUM YAZ HEDİYENİ KAZAN! 

SORU: 5 gününüz olsa ve altınızda motosiklet olsa Türkiye’de hangi 5 kamp alanında kamp yapmak isterdiniz? Motosikletle kamp yapılabilecek en güzel 5 kamp alanını yaz, hediyeyi kap.


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır - Mat Kullanımı

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı

Kamp ekipmanları arasında olmazsa olmazlardan birisi mattır. Matın hangi tarafına yatılır ve mat kullanımı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

12 yorumlar

 1. Avatar

  FRİGYA YOLU
  MUNZUR DAĞI
  OVACIK AKTAŞ KÖYÜ BENİM KÖYÜM
  ELEKTRİK HİÇ YOK EV HANE SAYISI 2
  YABANİ HAYVANLARINDA OLDUĞU GÜNDÜZ CENNET AMA GECE KORKUNÇ OLAN BİR YER MACERAYA DEĞER
  ELAZIĞ GÜLMEZ TEPESİ
  ARTVİN BORÇKA
  İSTANBUL KAYABAŞI

  KAMP DEDİĞİN KONFORLU OLMAZ ABI
  KAMP DEDİĞİN EZİYETLİ UĞRAŞLI OLACAK
  HERŞEYE HAZIR MALZEMELERİNDE FAZLA OLMAYACAK
  KURT SESLERİNİ DUYARSAN DAHA GİZEMLİ BİR KAMP OLUR.

  Karga KALKAR DAL SARKAR DAL SARKAR KARGA SARKAR

  AŞKTA KAYBETTİM UMARIM BURDA KAZANIRIM
  SEE U

 2. Avatar

  •Yedigöller Milli Parkı(Kış sezonunda kimsecikler yok iken, tabi bolca yaban hayvanı ile )

  •Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kamp için izin almak biraz zor olabiliyor)

  •Artvin Borçka

  •Bafa Gölü(Flamingoların göç döneminde mükemmel oluyor)

  •Kapadokya

  TÉK TÉKÉRÏM ÇØK ŞÉKÉRÏM (Şaka bir yana tüm motorcu arkadaşlar kendinize dikkat edin böyle apaçiliklerin lafta kalması dileğiyle)

 3. Avatar

  ayvalık çamlık kamp,
  gümüldür,karaburun çeşme üçgeni
  fethiye muğla azmak bölgesi,
  bol çam ağaçlı,denize yakın da olabilir,olmasa da önemli değil orman olsun yeter.

 4. Avatar

  Hacıllı, Kilimli, Ağva, İzmir Karaburun, Çanakkale Gökçeada

 5. Avatar
  İbrahim Alparslan DEMİR

  Artvin Borçka Karagöl
  Kırklareli İğne Adası
  Çanakkale Gökçe Ada

 6. Avatar

  Motosiklet başlı başına özgürlüğü temsil ediyor bu çoğu kullanıcınında düşündüğü gibi 5 gün için 5 ayrı kamp alanı aslında biraz yorucu olabilir zira motosiklet ciddi derecede zevkli olmasına karşı doğru kullanılmadığında yorucudur eğer bir rota oluşturacak olsam öncelikle Bursalı olduğum için Uludağ Çobankaya Kamp alanı sonra sessiz sakin bir yer olan Keles Kocayayla derim ve kendimi serin sulara atmak için atlarım motoruma Yalova Erikli yaylasına, (harika bir şelalesi var ) Edremit Kaz Dağlarında çokta bilinmeyen ama buz gibi suyun tamda yanına kurulmuş Akaleos Kampta tatlı suya doyar sonra soluğu Cunda Adası Ada campingte alırım birbirine yakın kamp alanlarında hem ormanın hem şelale ve tatlı suların hemde denizin keyfini çıkara çıkara bir beş gün olur nede güzel olur

 7. Avatar

  Kaçkarlar-Kavrun yaylası
  Macahel bölgesi
  Şahinkaya kanyonu
  Aladağlar
  Hamsilos koyu

 8. Avatar

  Hamsilos koyu
  Ayder yaylası
  Gito yaylasi
  Artvin borçkborçla
  Frigya yolu

 9. Avatar

  Motosiklet herkese hitab etmeyen ama kullanan kişiyi ise her şekilde memnun eden mükemmel bir araçtır.
  Kask takmak,eldiven giymek,bot giymek,ve büyük küçük fark etmez rüzgara maruz kalmak,ikinci sınıf araç olarak görülmek herkesi cezbetmiyor.buda sanırım özgürlüğün bedeli olsa gerek.
  İmkan ve zaman sorunları olmadığı durumda daha çok yer
  Ve mekan görmek için zengin kültürel çeşitliliğin bol olduğu bir bölgeyi seçerdim 5 gün için bunlar; ÇANAKKALE,hem denizi hemde tarihi ve kültürel mirası açısından tek başına 5 günü doldurmaya yeterlidir.kömür limanı-suvla koyu-asosta kamp yapılabilir.
  Ardından BALIKESİR , burasıda benzer şekilde ortak tarihe ve kültüre sahip bir bölgedir,cunda adası-kaz dağları-edremitte kamp yapılabilir.
  İZMİR VE ÇEVRESİ; İzmiri ne duymayan nede görmeyen kalmıştır benden sonra,şirince-efes-bergama- gibi tarihi değerleri dünyaca ünlüdür.
  İÇ ANADOLU; Konya-kayseri-ankara-eskişehir gibi şehirlerde 5 gün fazlasıyla doldurulabilecek ve şehirlerden uzaklaşmadan kamp atılabilecek tabiat parklarıda mevcuttur.
  Tercih ile doğrudan ilişkili bence kamp yapılacak yer,yayla ova dağ görmek istiyorsak ona göre,antik kent kültür gezisi istiyorsak ona göre belirlenir,ama hepsi içinde 5 gün azz geliyor. Bu arada bayram tatili içinde size katılmak isterim. Crf 250 L kullanıyorum.

 10. Avatar

  Bence motosikletle kamp yapmak için en uygun yerler ege ve akdeniz kıyılarıdır motosikletle değil de grupla ya da arkadaşlarla toplanıp gidileckse alternatif olarak istanbul (ormanları ,adalar gibi ) ve çevresidir fikrimce 🙂
  1) bursa
  Uludağ ve çevresi
  2) muğla
  3) ağva
  4) göreme (peri bacaları)
  5) izmir
  Şehir ismi yazdığım yerlerde zaten cennet gibi olduğu için kamp için bir çok uygun ve güzel yer hepsini yazmakla bitiremem diye yazmadım

 11. Avatar

  Trabzon san herkes selam. Tonya Kadıralak’a ordan Maçka sümeladan ordan çaylara Uzungöl’e … Bedava kamp alanları ile bekleriz

 12. Avatar

  Yeni foça sazlıca kamping
  Bergama kozak yaylası
  Mordoğan manal
  Alaçatı delikli koy
  Muğla akyaka camping
  Simav gölcük dagi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.