Paylaş
Melen Çayı Rafting ve Kamp Rehberi - Düzce

Kamp Yeri keşif ekibimizden Nazlı Hoşel, Düzce’de kamp yapılacak yerler arasında bulunan Melen Çayı Rafting ve Kamp Alanı ile ilgili blog yazısını kaleme aldı. “Melen Çayı’nda rafting haricinde kamp yapılıyor mu?” diye merak edenler “Melen Çayı Rafting ve Kamp Rehberi” blogunu okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilir. Düzce’de hem kamp yapmak hem de rafting yapmak istiyorsanız Melen Çayı, siz doğa severlerin mutlaka görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Kampyerleri.org keşif ekibimizden Nazlı Hoşel’in blogunu aşağıdan okuyabilirsiniz.

Doğayla iç içe olacağımız 2 günümüz vardı ve İstanbul’a en yakın “Daha önce gitmediğimiz nereye gidebiliriz?” diye düşünürken pek bilinmeyen ama popülasyonu sürekli artan bir yer aklıma geldi ve hemen araştırmalara koyuldum. Kafamıza uygun biraz rahat takılabileceğimiz bir işletme bulduktan sonra yola çıktık.

DÜZCE KAMP ALANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Melen Çayı Hakkında Genel Bilgi

Melen Çayı; Düzce ilinin Cumayeri’ ilçesine bağlı Dokuzdeğirmen Köyü’nde yer almaktadır. Rafting parkurunun zorluk seviyesi 3+1’dir. Parkur uzunluğu 12 km’dir. Suyun debisi Nisan-Mayıs aylarında rafting için en uygun haldedir. İlk defa rafting yapacaklar yaz aylarını tercih etmelidir. Biz Melenci Rafting’i tercih ettik ve burada konakladık. Siz nereyi tercih edecekseniz önceden ayarlamanızda büyük fayda var.

Melen Çayı’na Nasıl Gidilir?

Melen Çayı’na Nasıl Gidilir?

Melen Çayı, İstanbul Anadolu yakasından 200 km’dir. Yaklaşık 2-2.5 saat sürmektedir. D-100 üzerinden gelirken Ankara yönünde hareket edeceksiniz. İzmit, Sakarya illerimizi geçip Düzce il sınırına geldiğinizde ilk önce göreceğiniz Gümüşova ilçesi, ikinci göreceğiniz de Melen Cumayeri ilçesidir. Cumayeri ilçesine giriş yaparak oradan tabelaları rahatça takip ederek 7 km daha gelindiğinde Melen Çayı’na ulaşmış olacaksınız. Binek aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Melen Çayı’nda Rafting Macerası

Melen Çayı’nda Rafting Macerası

Biz Melen Çayı’na bayramda gittik ve gitmeden konaklayabileceğimiz ve iyi vakit geçirebileceğimiz bütçemize en uygun tesisi bulmak için bütün tesisleri aramaya başladık hepsinden bilgi aldık. Biz gitmeden yaklaşık 1 ay önce (Temmuz 2019 gibi) Melen Çayı’nda büyük bir sel fekaleti olmuş ve tesisler yerle bir olmuş. Çoğu tesis konaklama için uygun yerleri olmadığını söyledi. Bütün çadır alanları tahrip olmuş sadece geriye 2-3 seçenek kalmıştı ve Melenci Rafting’den Hüseyin  Bey’in telefondaki ilgisinden ötürü Melenci Rafting’i tercih ettik, iyi ki de etmişiz. Bayramın 2. günü sabah saat 8 gibi yola çıktık 10.30 gibi tesise giriş yaptık yolda kahvaltı yaptığımız için tek öğünlü rafting paketi aldık. Tesisin ikram ettiği çayla beraber Melen Çayı’nı izledik. Yavaş yavaş ortam hareketlenmeye başladı 3-4 adet büyük otobüslerle Araplar geldi. Melen Çayı’nı Araplar çok tercih ediyorlarmış.

Rafting Heyecanı Başladı

Saatler 12.00 gösterdiğinde ufak bir eğitim sonrası  7 kişi bir Türk ekibi ile bir bota bindirdiler ve rehberimiz Birol Bey’le maceramız başlamış oldu. Birol Bey, milli raftingci, aynı zamanda tesisin ortağıymış çok eğlenceli bir insandı bizi baya eğlendirdi. Başka botlar debinin düşük olmasından dolayı yolda baya kalırken bizi her türlü aksilikten uzak kalarak, çok profesyonel bir şekilde ilerledik yüzme molalarımız oldu. Çayın rengi berrak değil diye yüzmekte tereddüt etmiştim ancak rehberimiz beni çaya attı (iyi ki de atmış) su çok iyiydi baya eğlendik. Yaklaşık 2 saat boyunca kürek çektik eğlendik. Bizi parkurun sonunda bekleyen servislerle tesise geri döndük ve yemek yedik. Bu aktivite için toplamda kişi başı 120 TL talep ediyorlar (2019 Ağustos ayı). Eğer sabah kahvaltısı da yapmış olsaydık 150 TL olacaktı. Biz iki kişi kamp dahil 250 TL ödedik.

Melen Çayı’nda Kamp Yapmak

Melen Çayı’nda Kamp Yaptık

Aynı tesiste rafting sonrası kamp için kolları sıvadık. Hüseyin Bey bize kamp için çay kenarı bir alan gösterdi ancak botların indirildiği yer olmasından dolayı akşam kurmamızın daha uygun olacağını söyledi. Yan tarafta çayın üstüne bir platform alan yapmışlardı orada kalmayı teklif ettik. “Tabiki siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz.” cevabını aldıktan sonra çadır kurmaya koyulduk önünde de masamız da vardı. Tuvalet ve duş imkanı da tesiste var ancak tuvaletler gündüz kalabalığında (yazın günlük 300 Arap kabilesi geliyor) çok pis oluyor ama gündüzcüler rafting yapıp direk gittikleri için akşam baya temizdi. Elektrik tesisin içinde var ancak kamp yaptığımız yerde priz yoktu. Biz gündüzden şarj ettik akşam da kendi ışığımızla aydınlandık. Tesiste telefon sorunsuz çekiyor. Ayrıca tesiste sürekli çay, kahve oluyor akşam sohbetimizi de kendimiz yapmak zorunda kalmadık. Sohbet muhabbetle gecemizi geçirdik. Gece biraz soğuktu hazırlıklı  gelmekte fayda var. Gece yıldızları izleyerek sabahta kurbağa sesleriyle uyandığımız bir gün oldu. Melen Çayı kamp alanında eğlenceli dakikalar geçirdikten sonra alandan üzülerek ayrıldık.

Melen Çayı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

  • Birol Abi ile rafting turu (özellikle Birol Abi) yapabilirsiniz.
  • Zipline yapabilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • Köyden fındık alabilirsiniz.
  • Yakınlarda bulunan Harmankaya Şelalesi’ni yürüyüş yapabilirsiniz.
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Bir önceki yazımız olan Dama Kamp Alanı: Konforlu Bir Çadır Tatili İçin Erken Rezervasyon Kayıtları Başladı | 3-13 Nisan'da da Açığız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.