Maden Deresi ve Şelalesi Kamp – Gezi Rehberi
Kamp Yeri keşif ekibinden Ceren Alican; İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında bulunan Maden Deresi ve Şelalesi izlenimlerini sizler için yazdı. “Maden Deresi’ne nasıl gidilir, Maden Deresi’nde kamp yapılır mı, Maden Deresi’nde yüzülüyor mu?” gibi soruların yanıtlarını bu blogtan öğrenebilirsiniz.

Maden Deresi ve Şelalesi

İstanbul’dan uzaklaşma fikri bazen o kadar cazip geliyor ki, hiç sorgusuz sualsiz her yere gidebiliyor insan. Biz de Maden Deresi Şelalesi’ne tam olarak bu şekilde gittik. Fotoğraflarına baktığımızda gözlerimizden kalpler çıkardı Maden Deresi Şelalesi. Biz her ne kadar yaşadığımız maceralı parkurdan sonra beklentiyi yüksek tutmuş olsak da hakkını vermek lazım… Gerçekten mükemmel bir deneyimdi. Karşınıza ne zaman ne çıkacağı asla belli değil. Sürprizlerle dolu bir parkur. Şelale de gerçekten güzeldi. Yine de bu rehberi okuyanlara tek tavsiyem ise dediğimi yapın yaptığımı yapmayın.

Maden Deresi Şelalesi Hakkında Bilgi

Adı üstünde Maden Deresi. Burada; Osmanlı zamanından kalma, Fransızlar tarafından işletilmiş bir maden varmış. Maden kapatılıp terkedilmiş fakat Maden Deresi ismi baki kalmış. İsimle beraber madene giden tüneller de geride bırakılmış. Şelaleye ulaştığınızda dikkatinizi çekecek ilk şey, şelaleyi yönlendiren insan yapımı yüksek set. Neden ve nasıl yapıldığı konusunda bilgi edinemedim fakat şelalenin doğal güzelliğini epeyce bozduğu kanaatindeyim.

Maden Deresi Şelalesi Hakkında Bilgi

Maden Deresi Şelalesi Nerededir?

Maden Deresi Şelalesi, Sakarya’nın Karasu ve Kocaali ilçeleri arasında bulunmaktadır. İstanbul’dan yaklaşık 225 km, Sakarya’nın Kocaali ilçesinden yaklaşık 14 km, Karasu ilçesinden ise yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Maden Deresi Nerededir?

Maden Deresi Şelalesi’ne Ulaşım

Maalesef Maden Deresi’ne şahsi araç dışında bir ulaşım imkanı yok. Toplu taşıma ile gidebileceğiniz en yakın mesafe Karasu veya Kocaali. Buradan sonrasında vasıta şart. Yolları yeşillikler içinde, dar ve virajlı. Akçakoca-Karasu yolu üzerinden sağa Karasu istikametine saptıktan sonra yol üzerinde Maden Deresi tabelalarını takip etmeniz yeterli. Buradan sonrası bahsettiğim gibi virajlı. Zaten şelale istikametinde sol tarafınıza baktığınızda Maden Deresi manzaranız olacak. Bu yol üzerinde pek çok alabalık tesisi, mesire alanı ve kamping göreceksiniz. Eğer amacınız sadece dere kenarında bir gün geçirmek değilse Antik Maden Deresi tesisine kadar yolu takip etmelisiniz. Yolun bittiği yerde zaten bu tesisi göreceksiniz. Bu yolun sonunda sizi bazı tabelalar karşılayacak. Bunlardan üzerinde ‘Şelale Park’ yazılı olanı takip edin. Şelaleye ulaşmak için aracınızı buraya park etmeniz ve sonrasında yürümeniz gerekiyor.

Maden Deresi Şelalesi’ne Ulaşım

Maden Deresi Şelalesi’nin Parkuru Zor

Maden Deresine ulaşmak kolay. Zor kısım asıl güzellik olan şelaleye gitmek. Ulaştığımızda önce ‘Şelale nerede?’ diye epeyce bir dolandık. Mesire alanındaki pek çok kişiye sorduk. Bize iki alternatif yol olduğunu söylediler. Bunlardan biri yukarıda bahsettiğim madenden kalan tünellerin bulunduğu, sağ tarafınıza baktığınızda göz alabildiğine uçurum olan zor yol. Diğeri ise hiçbir yere sapmadan dereyi takip ederek gidilen ve yer yer suyun içinden yürümenizi gerektiren dere yolu. Sorduğumuz kişiler şelaleye ulaşmak isteyenlerin genelde patika yoldan şelaleye gidip dere yolundan geri döndüklerini söylediler. Biz de öyle yaptık. Fakat burada sıkıntı patika denilen yolun kesinlikle patika olmayışı.  Eğer yolu bilen profesyonel bir rehberiniz yoksa veya kendiniz profesyonel bir doğa sporcusu değilseniz bence kesinlikle macera arayıp bu patika yolu kullanmamalısınız. Dere yolunu kullanarak şelaleye ulaşmak ve aynı yoldan geri dönmek en güvenli yol olacaktır.

Maden Deresi’nde Neler Yapılır?

Maden Deresi’nde Neler Yapılır?

 • Doğada piknik: Maden Deresi kesinlikle tam bir piknik cenneti. Günübirlikçiler her ne kadar alanı doldursa da kendinize sessiz sakin bir köşe bulmakta zorlanmayacaksınız. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey ‘şelale’ kenarında değil derenin kenarında yapılacak bir piknikten bahsediyorum. Şelale kenarına piknik malzemesi götürmek mağaralı patika yoldan bence pek mümkün değil çünkü hem yol çok tehlikeli hem de üzerinizde ağırlıkla tamamlayabileceğiniz bir parkur değil. Dere yolunu kullanarak malzeme götürmeyi deneyebilirsiniz ama bunun da pek kolay olacağını sanmıyorum. Dere kenarında hem ücretli mesire alanları mevcut hem de tesis bulunmayan bakir yerler. Doğada bir piknik için ihtiyacınız olan her şey mevcut Seçim sizin….
 • Bol bol fotoğraf: Her gittiğimiz yerde olduğu gibi burada da doğa fotoğrafı çekmek olmazsa olmazımız. Şelalenin içinden akan vadi en güzel fotoğraf noktalarından biri. Ayrıca dere yolundan gitmeyi seçerseniz etrafınızdaki manzara, suyun içerisinde yürürkenki halleriniz gayet güzel fotoğraf kareleri verecektir. Bir başka güzel noktada şelalenin önündeki setin üzerine oturarak şelaleye bakabileceğiniz, yüzünüzü şelalenin akış yönüne döndüğünüzde setin en sol ucu, yani setin bittiği nokta. En geniş açıyla şelaleyi tepeden fotoğraflayabileceğiniz yer burası.
 • Zipline: Şelale Park mesire alanında küçük bir zipline var. Ücreti 15 TL fakat çok kısa bir parkur olduğu için biz tercih etmedik.
 • Trekking: Macera seviyoruz dedik… Maden Deresi Şelalesi gerçek bir trekking parkuru. Fakat çok çok temkinli olunmalı ve mümkünse bir profesyonel ile gidilmeli. Trekking ile ilgili detayları aşağıda okuyabilirsiniz.
 • Şelalede yüzmek: Maden deresinde her ne kadar yüzmeye niyetlenmiş olsam da ben yapamadım. Fakat şelalenin döküldüğü yerde yüzülebiliyor.
 • Doğal yaşam gözlemciliği: Eğer merakınız varsa Maden Deresi yürüyüş parkuru (dere yolu) sizin için biçilmiş kaftan. Bitki popülasyonu oldukça çeşitli. Kuş gözlemcileri için de bence gelinmesi gereken bir bölge. Ben dere yolundan dönüşte nehrin kollarından birinin oluşturduğu çamurlu birikinti içerisinde (hayatımda ilk defa böyle bir şey görmüş olmakla birlikte) kurbağa larvalarının biraz daha büyümüş hali olan iribaşları görme imkanı buldum. Merakınız varsa kesinlikle burayı ziyaret edin.
 • Kamp: Maden deresi etrafında hem ücretli kamping alanları var hem de piknik alanlarında bahsettiğim gibi tesisin olmadığı bakir yerler. Kamp yapmak isterseniz seçeneğiniz bol. Kamp ile ilgili detayları aşağıda okuyabilirsiniz.
Maden Deresi’nde Trekking

Maden Deresi’nde Trekking

 • Maden Deresi orta-zor olarak kabul edilen bir trekking bölgesi. Yürüyüş süresi ile ilgili net bir rakam veremem. Bize 45 dakika kadar yürürsünüz dendi ama şelaleye ulaşmamız tam 1.5 saat sürdü. Geri dönüşümüz de ortalama 1 saat 15 dakika kadar sürdü. Bu tamamen sizin hızınıza ve ne kadar profesyonel olduğunuza bağlı.
 • Buraya bazı macera kulüpleri geziler düzenliyor. Eğer trekking maksadıyla buraya gelmek istiyorsanız, benim tavsiyem tursuz gelinmemesi. Hele ki bizler gibi daha önce bu zorluk derecesindeki bir parkurda trekking deneyiminiz yok ise kesinlikle burada trekking yapmaya kalkışmayın. Google’a yazıp arattığınızda burada bu parkuru kullanarak şelaleye ulaşmaya çalışan pek çok kişinin aşağı düştüğü ile ilgili haberler karşınıza çıkacaktır. Özetle tehlikeli bir parkur.
 • Şelaleye ulaşmak için bu parkurlardan en az birini geçmeniz gerektiğini göze alarak gitmelisiniz. Çünkü bildiğim kadarıyla şelaleye ulaşan başka hiç bir yol yok.
 • Patika yolu denilen yol önce gerçekten normal bir yol gibi başlıyor. Araç yolunu takip ediyor, hatta “Madem araçla gidilebiliyordu niye arabayı oraya bıraktırdınız?” diye insanlara sinirleniyorsunuz fakat araç yolu 1 km bile sürmüyor diyebilirim. Ondan sonrası gerçek anlamdan patikalar. Yer yer dik ve kaygan olabiliyor. Ağaç köklerinin ve gelip geçen insanların etkisiyle kendiliğinden oluşmuş doğal basamakları tırmanmaya başladığınızda macera da başlamış oluyor.
Maden Deresi’nde Uçurum Eşliğinde Yürüyüş
 • Tünellerin bir tarafı kayalık diğer tarafı uçurum. Genişlik diye bir şey yok. Bununla birlikte kayalıkların oluşturduğu şekiller bazı yerlerde kafa kurtarmıyor. En ufak bir dikkatsizlik kafanızın kayaya çarpması sonucu geçireceğiniz sersemlikle sonuçlanabilir.
 • Tüneller aslında çok uzun değil fakat kayalıklar sebebiyle dediğim gibi çok dar ve girintili çıkıntılı olması sebebiyle sürekli eğilip kalkmanızı gerektiriyor. Bazı yerlerde emeklemek zorunda bile kalabiliyorsunuz. Bu yüzden sonuna ulaşmanız uzun sürüyor. İçerisinin karanlık olduğunu da belirtmekte fayda var.
 • Yanlış saymadıysam 4 adet tünel var. Bunları aştıktan sonra zor kısmın %70’lik kısmını bitmiş kabul edebilirsiniz. Ondan sonra ufak bir yerde daha tırmanışlar var. Sonrasında yol tamamen normale dönüyor ve mutlu son. Şelale karşınızda.
Maden Deresi

Trekking Yapmak İsteyenlere Önemli Notlar

 • Kalp, tansiyon problemleri, ortopedik rahatsızlıklar, kapalı alan ve yükseklik korkusu gibi problemleriniz var ise lütfen dere yolunu kullanınız. Diğer yol bu tarz problemler yaşayan insanlar için hiç de uygun bir yer değil. Hatta bana kalırsa dere yolunu bile kullanmayın. Önce sağlık.
 • Aynı şekilde kilo probleminiz varsa tünellerden geçişiniz maalesef kolay olmayacak. Bununla birlikte tırmanmanız gereken yerlerde de zorluk çekeceksiniz.
 • Yanınızda fazlalık kesinlikle bulunmamalı. Litrelik çantalar ile tünelleri geçmeniz mümkün değil. Bizim yanımızda bir adet kamp sandalyesi vardı fakat tünellerin ikincisinde olduğumuz yere bırakmak durumunda kaldık çünkü gerçekten taşımakta zorlandık.
 • Yanınıza su almayı da kesinlikle ihmal etmeyin. Özellikle yaz aylarında bu rotada trekking yapacaksanız su ciddi anlamda hayat kurtaracaktır.
 • Bilekleri saran ayakkabılar ve uygun kıyafetler ile gittiğinizden emin olun. Kaygan zemine uygun olmayan ayakkabılar bu rotada size destek yerine köstek olacaktır. Yol boyunca insanlardan düşen ayakkabı tabanları, kopmuş parmak arası terlikler görmeniz işten değil ve bu her iki yol için de geçerli. Dere yolunda da tünelli yolda da. Günübirlik pikniğe gelip gelmişken şelaleye gidelim diyen pek çok günübirlikçinin şelale dönüşü ayakkabısız kaldığına da şahit oluyorsunuz.
 • Dere yolu için giydiğiniz ayakkabıların suya dayanıklı olduğundan da emin olmalısınız. Çünkü pek çok yerde diz hizasına kadar suya girmeniz gerekiyor. Su emen ayakkabılar ıslandıktan sonra ağırlaşarak adım atmanızı zorlaştıracaktır. Ayakkabısız yürümek de hem kayganlık hem de dere içindeki taşlar sebebiyle yaralanma ile sonuçlanabilir.
 • Trekking sopası çok iş görecektir. Böyle bir ürününüz yok ise kopmuş ağaç dalları da aynı şekilde kullanılabilir. Biz de öyle yaptık.
 • Rotayı grup halinde yürüyorsanız grubu sakın ha sakın terk etmeyin. Hızlı yürüyor olabilirsiniz ama gruptan uzaklaşmanız hem sizin güvenliğiniz açısından için hem de grubun geri kalanının paniklemesine sebebiyet vereceği için çok büyük sıkıntı yaratır. (Ki biz bunu iki arkadaşımızın bizden uzaklaşması sonucu yaşadık ama neyse ki tam ekip geri dönmeyi başardık). Aynı şekilde yavaş kalıyor olmanız da hoş olmayacaktır. Yavaş kalıyorsanız grubu mutlaka uyarın.
 • Son olarak tekrar hatırlatalım… bu parkuru ne kadar sürede tamamlayacağınız sadece ve sadece sizin hızınıza ve deneyiminize bağlı. Özellikle tünelli yolu kullanacaksanız sürekli olarak su sesi duyacak fakat bir türlü şelaleye ulaşamayınca insan kaybolduğunu düşünüp panikleyebiliyor. Paniğe mahal vermeyin ve yolu takip etmeye devam edin. Zaten başka yol yok. Doğru yoldasınız merak etmeyin J

Maden Deresi’nde Kamp

Kamp ile ilgili belirtmem gereken en önemli şey şelalenin yakınına kamp malzemesi götürebilirsiniz fakat tünelli yoldan kesinlikle değil. Eğer şelalenin yakınında kamp yapma planınız var ise gidiş-dönüş dere yolu olacak şekilde rotanızı belirleyin.  Fakat etraftaki tesislerde kamp kurmak da çok kötü bir fikir değil. Tesislerde ücretli tuvalet mevcut fakat duş yok. Şelale kenarına gitmeyi göze alıyorsanız orada hiçbir tesisin olmadığını, dolayısıyla tuvalet konusunda yalnız başınıza olduğunuzu unutmayın.

Maden Deresi’nde Kamp
Kaynak: https://www.instagram.com/uygunadimdoga/

Maden Deresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Giriş ücreti ne kadar?

-Giriş ücreti 15 TL.

 • Tuvalet var mı?

-Evet. Ücretsiz tuvalet mevcut.

 • Piknik için malzeme alabileceğimiz yerler var mı?

Süpermarket ya da bakkal en yakın Karasu’da var. Piknik amaçlı gelecekseniz hazırlıklı gelmeniz daha faydalı olacaktır.

 • Şelalede yüzebilir miyiz?

– Biz niyetlenmiştik fakat yüzemedik çünkü vaktimiz kalmadı. Hava kararmaya yaklaştığı için karanlığa kalmadan dönüş yoluna geçmemiz gerekiyordu.

Bunlara ek olarak siz sormadan ben şunları söyleyeyim…

 • Piknik alanlarında yerde ateş yakmak yasak…
 • Eğer ki mağaralı yolu kullanacaksanız (ki asla tavsiye etmiyorum) aksiyon kamerası ile mükemmel videolar yakalayabilirsiniz. Aksiyon kamerası kullanıyorsanız kafa veya göğüs aparatıyla beraber yanınıza almayı sakın ihmal etmeyin. Tekrar tekrar söylüyorum, yol berbat ve çok tehlikeli. Ama bizim gibi macera seviyorsanız aksiyon kamerası olmadan gitmeyin. Zira o yolda durup fotoğraf çekecek ne yeriniz ne vaktiniz ne de imkanınız olamıyor. Yine de biz birkaç poz çekmeyi başardık ama kesinlikle bunlardan çok daha fazlası vardı. GoPro’yu evde unuttuğumuz için ayrıca üzgünüz.
 • Sadece mağaralı yol değil, dere yolu da aksiyon kamerasıyla çok güzel videolara imkan verecektir.
 • Drone uçurmak da burada yapılabilecek en güzel fotoğrafik aktivitelerden biri fakat düşürürseniz sıkıntı çok büyük…

Maden Deresi Kamp ve Gezi Rehberi bloguma eklemek istediklerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Ayrıca gezilerimi @yogikedi Instagram’dan hesabımdan takip edebilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping - Antalya

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping – Antalya

Adrasan kamp alanları arasında bulunan Gündüz Camping, Likya Yolu'nu yürüyenlerin veya Adrasan tatili yapacakların tercih edebileceği bir işletmedir.

Bir yorum

 1. Avatar

  merhaba maden deresine araçla son noktaya kadar gittikten sonra ıssız yerlerde kamp yapmak için ne kadar yürüyüş yolu var acsba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.