Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı kamp alanı
Ankaralıların haftasonu ziyaret ettikleri mis kokulu ormanıyla herkesi büyüleyen Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı kamp yapmak için ideal alanlar arasında yer alıyor. Ankara’da kamp yapılacak yerler deyince akla ilk gelen alan Soğuksu Milli Parkı geliyor. Gün içinde günübirlikçiler ve piknikçiler tarafından talan edilse de akşam olunca kampçılar gönül rahatlığıyla kafalarını dinleyebilir.

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI HAKKINDA GENEL BİLGİ

 • Ormanların arasında bulunan alanlar volkanik kayaçlardan oluşmuştur.
 • Soğuksu Milli Parkı’nda birçok soğuk ve sıcak su kaynağı bulunmakta ve bu kaynaklar kaplıca olarak kullanılmaktadır.
 • Rakım genellikle 1000-1800 metre arasında değişmektedir. En yüksek tepe ise 1789 metrede bulunan Arhut Tepesi’dir.
 • Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda bulunan ağaç türleri; Gürgen, Karaçam, Göknar ve Sarıçamdır. Ayrıca; bodur ardıç, titrek kavak, meşe, yabani çiçekler, otlar ve yabani çilek bulunmaktadır.
 • Soğuksu’da bulunan hayvanlar ise; tavşan, yaban domuzu, kurt, ayı, sincap, çakal, tilki ve kurt olmak üzere 160 civarında da kuş türü vardır.
 • Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara 9. Bölge Müdürlüğü adresinden detaylı bilgilere TIKLAYARAK okuyabilirsiniz.

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI’NA NASIL GİDİLİR?

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara – İstanbul karayoluna 2 km. mesafede bulunurken Ankara merkeze ise 78 km. uzaklıktadır. Özel aracıyla gitmek isteyenler Kızılcahamam’a gelerek Soğuksu Milli Parkı tabelasını takip edebilirler. Ayrıca otostopla gitmek isteyenlerse İstanbul’a giderken Kızılcahamam tabelasını takip ederek kolaylıkla ulaşabilecektir. Toplu taşıma aracıyla gitmek isteyenler ise Ulus’tan Kızılcahamam-Ulus özel toplu taşıma araçlarına veya EGO 527 numaralı Ulus-Kızılcahamam otobüslerine binerek Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na ulaşabilir.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı haritasına ve koordinatlarına aşağıdan erişebilirsiniz 🙂

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI’NDA KAMP

Soğuksu Milli Parkı’na giriş ücreti bulunmamaktadır. Milli park içerisinde birçok alanda kamp yapabilirsiniz. Fakat Kızılcahamam Milli Parkı’nda bulunan görevlilere o gece çadırlı kamp yapacağınızı belirtirseniz sizin için daha iyi olacaktır. Ormanın derinliklerine kadar giderseniz gecenin ilerleyen saatlerinde yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Biz Kampyerleri.org olarak Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda iki gün kamp yaptık. Her zaman olduğu gibi Ankara kent merkezinden otostopla vardık.

Bu fotoğraf https://www.instagram.com/sukayaheda/ hesabından alınmıştır. Şuheda Kaya’ya teşekkür ederiz.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda yakacak odun, içme suyu ve tuvalet gibi sorunlarınız olmuyor. Aralıklar içme suyu ve çeşmeler bulmanız mümkün. Ayrıca yakacak odunu ormanların içinde bulabilirsiniz.

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI TANITIM VİDEOSU

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI’NDA HANGİ AKTİVİLER YAPILIR?

 • ATV ile offroad yapmak.
 • Dağ bisikleti ve normal bisiklet sürüşü yapmak.

 • Ormanların içinde veya tepelere doğa yürüyüşü yapmak.
 • Pocket veya enduro motor sürüşleri yapmak.
 • Yüksek tepelere tırmanış yapmak.
 • Düz alanlarda voleybol veya futbol oynamak.
 • Gün batımını ve yıldızları seyretmek.


TAVSİYELERİMİZ

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi - Gümüşlük'te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi – Gümüşlük’te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi blogumuzda Gümüşlük'te gezilecek yerler, Gümüşlük'te ne yenir gibi tüm konular hakkında bilgi edinebileceksiniz.

6 yorumlar

 1. Avatar

  Soğuksu Milli Parkında geçtiğimiz 25 yıl içerisinde defalarca kamp yaptım. Artık tercih etmiyorum çünkü izinsiz gecelemek yasak. Söz ettiğiniz görevliler izin vermek için yetkili değiller. Bazen iyi taraflarına denk gelirse görmezden gelebiliyorlar. Ancak, önceden planlı şekilde Orman Bakanlığı’nın ilgili birimine başvuru yapıp izin çıkartırsanız gidebilirsiniz. Bu da işin tadını kaçıran bir uğraşı. Bu zorluk

  • admin

   Emrah Bey bu konu hakkında haklısınız. Görevliler dediğiniz gibi bizi görmezden geldi ve zar zor 2 gece konaklayabildik 🙂 Bu güzel ormanlarımızı da yavaş yavaş kaybediyoruz ve güzelliklerden mahrum kalıyoruz maalesef… Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilir sanırım.

 2. Avatar

  Yazınızda kullandığınız gün doğumu fotoğrafını sahibinden yani benden izin alarak mı kullandınız? Fotoğraf Instagram’da “ sukayaheda “ adlı kullanıcıya aittir.

  • Avatar

   Gören de milyon dolarlık fotoğraf sanar. Ufak bir arama ile zilyon tane benzer foto çıkıyor zaten.
   Eskiden insanlar fotoğrafları kullanılınca mutlu olurdu, şimdi telif hakkı isteyecekler neredeyse.

  • Avatar

   fotoğraf için teşekkür edilmiş. ne güzel mutlu olunması lazım keşke benim fotolarım kullanılsa

 3. Avatar

  Yani gidip kamp yapamazmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.