Ocak 20, 2023

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Skipass Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Skipass Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’de kayak yapılacak yerler denildiğinde akla ilk gelen kayak merkezlerinden bir tanesidir. Bizlerde kampyerleri.org ekibi olarak yerli ve yabancı binlerce kişinin kayak tatili yaptığı Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 ücret listesi ve genel bilgileri hakkında detayları paylaştık. 5 adet kayak tesisine ev sahipliği yapan Kartalkaya Kayak Merkezi; profesyonel ve amatör seviyeden her türlü kayakçının, kayak tatili yapabileceği eşsiz bir kayak merkezidir. Peki Kartalkaya Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir? İşte Kartalkaya Kayak Merkezi ulaşım bilgisi. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 açılış saatleri. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kapanış saatleri. Kartalkaya Kayak Merkezi kar durumu. Kartalkaya Kayak Merkezi pist durumu. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 yiyecek ve içecek fiyatları. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kayak takımı kiralama ücretleri. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kayak kiralama ücretleri. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 skipass ücretleri. Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 skipass fiyatları. Kartalkaya Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir? Kartalkaya Kayak Merkezi konaklama imkanları. Kartalkaya Kayak Merkezi otelleri ve daha fazlası seyahat blogumuzda.

EĞLENCE VE KAYAĞA DOYACAĞINIZ KAYAK ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLA

SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ARDAHAN YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

ARDAHAN YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ATABARI KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ATABARI KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ERZİNCAN ERGAN DAĞI KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ERZİNCAN ERGAN DAĞI KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

DENİZLİ KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DENİZLİ KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

YILDIZDAĞI KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YILDIZDAĞI KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

DAVRAZ KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DAVRAZ KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ 2023 KAYAK KİRALAMA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ 2023 SKİPASS FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kartalkaya Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında 5 adet kayak tesisi yer almaktadır ve Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kayak sezonu Aralık ayı ortalarında başlayarak, Nisan ayının son günlerinde sona ermektedir. 1600 ve üzeri yatak kapasitesine sahip otel işletmeleri, Kartalkaya Kayak Merkezi’nde konaklamalı kayak tatili yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını gidermektedir. Kartalkaya Kayak Merkezi konaklama imkanları; suit, pansiyon, standart ve deluxe olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında; 18 adet mekanik tesis ve 2 adet ana kayak bölgesi vardır. 25 adet kayak pisti bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, her türlü zorluk seviyesine sahip kayakçıya hizmet vermektedir. 45 kilometre civarında bir kayak pisti uzunluğuna sahip olan Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında, özel tesislere ait 5 adet konaklama işletmesi de mevcuttur. Kartalkaya Kayak Merkezi’nin mekanik tesisleri sayesinde; saatte 8 bin kişi taşınabilmektedir.

Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak ekipmanı kiralaması, kayak dersi ve snowboard eğitimleri gibi imkanlar da mevcuttur. Türkiye’nin en büyük snowpark alanına da ev sahipliği yapan Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında; bordercross, ana rampa, rail line, rail – box ve kicker line bulunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi Hakkında Bilgi
Kartalkaya Kayak Merkezi Hakkında Bilgi
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Kartalkaya Kayak Merkezi Ulaşım Bilgisi – Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu iline bağlıdır ve Bolu kent merkezine uzaklığı ise; 38 kilometredir. Ankara ve İstanbul arasında yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

 • Kendi aracınız ile Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak için: Ankara – Bolu yolu üzerinde Somuncu Baba Türbesi’nin olduğu yoldan düz devam etmeniz durumunda direkt olarak Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. TEM Otoyolu üzerinden Ankara yolu takip edilmelidir ve ayrıca yol üzerinde çok sayıda Kartalkaya Kayak Merkezi tabelası mevcuttur. Ankara ve çevresinden Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayacak okurlarımız, TEM Otoyolu üzerinden Bolu gişelerinden devam etmeliler ve D-100 yoluna geçiş yaparak Kartalkaya Kayak Merkezi tabelalarını takip ederler ise; direkt olarak Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşmış olacaklardır.
 • Uçak ile Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak için: Uçak ile Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak için: İstanbul üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara’dan ise Esenboğa Havalimanı en uygun ve tek seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak söz konusu havalimanları üzerinden Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak için 180 ile 200 kilometre yolculuk yapmak gerekmektedir. Bunun için, havalimanı VIP transfer hizmetleri ya da araç kiralama seçeneklerini incelemenizi öneriyoruz.
 • Otobüs ile Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlamak için: Bolu’dan diğer tüm illerimize otobüsler bulunmaktadır. Bolu kent merkezi ve Bolu Otogarı üzerinden Bolu’ya ulaşım sağladıktan sonra, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne gitmek için araç kiralaması yapabilirsiniz. Dileyen okurlarımız; konaklamalı kayak tatili yapacaklar ise; otellerinin servisleri hakkında bilgi alabilirler.

Kartalkaya Kayak Merkezi Güncel Konum Bilgisi: https://goo.gl/maps/p6R89hXV1NY3A49K9

Kartalkaya Kayak Merkezi Ulaşım Bilgisi - Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede Ve Nasıl Gidilir?
Kartalkaya Kayak Merkezi Ulaşım Bilgisi – Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi Kar Durumu – Kartalkaya Kayak Merkezi’nin Kar Kalınlığı Ne Kadar?

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kar kalınlığı seviyesi ortalama 100 cm üzerine çıkabilmektedir. Kasım ile Aralık ayları dönemlerinde 100 cm ile 165 cm arasında seyreden Kartalkaya Kayak Merkezi kar kalınlığı; Ocak ve Şubat ayları dönemlerinde ise 120 cm ile 185 cm seviyelerini görebilir. Ancak Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kar kalınlığı her mevsim sabit olmamakla beraber değişkenlik gösterebilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi Kar Durumu - Kartalkaya Kayak Merkezi'nin Kar Kalınlığı Ne Kadar?
Kartalkaya Kayak Merkezi Kar Durumu – Kartalkaya Kayak Merkezi’nin Kar Kalınlığı Ne Kadar?

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilmelidir? – Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne gitmenizi önerdiğimiz en doğru zaman dilimi Ocak ve Şubat ayları dönemi olarak ön plana çıkmaktadır. Yılbaşı tatili ve yarıyıl tatili dönemlerine denk gelen Ocak ve Şubat ayı dönemi, Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kar yağışının en verimli olduğu dönemler olarak bilinir. Bu yüzden Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak tatili yapma planınız var ise; Ocak ve Şubat ayları dönemlerinde Kartalkaya Kayak Merkezi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kartalkaya Kayak Merkezi'ne Ne Zaman Gidilmelidir? - Kartalkaya Kayak Merkezi'ne Ne Zaman Gidilir?
Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilmelidir? – Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri – Kartalkaya Kayak Merkezi Konaklama İmkanları

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde günübirlik kayak tatili yapmak mümkün olduğu gibi konaklamalı kayak tatili yapmak da mümkündür. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde her bütçeye uygun konaklama tesisi mevcuttur. Dileyenler Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında hizmet veren konaklama tesislerini tercih edebilir, dileyenler ise Bolu kent merkezi ve çevresinde yer alan konaklama tesislerini tercih edebilirler. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde aile konaklaması, balayı tatili, arkadaş gruplarına özel seçenekler, tek kişi konaklaması ve evcil hayvan konaklama imkanları gibi seçenekler mevcuttur. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında hizmet veren otellerin; sauna, otopark, hamam, havuz, internet ve şömine hizmetleri vardır.

Kartalkaya Kayak Merkezi otel seçenekleri şu şekildedir;

 • Golden Key Kartalkaya: 0374 234 50 59
 • Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort: 0374 234 51 00
 • Grand Kartal Otel: 0374 234 50 50
 • Kartal Otel: 0374 234 50 05
 • Dorukkaya Ski & Mountain Resort: 0374 234 50 26
Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri - Kartalkaya Kayak Merkezi Konaklama İmkanları
Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri – Kartalkaya Kayak Merkezi Konaklama İmkanları

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Yiyecek Ve İçecek Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi Restoran Ve Kafe Hizmetleri

Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında; restoran, kapalı salon, kafe, açık salon, kahvaltı salonu ve açık büfe hizmetleri bulunmaktadır. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında hizmet veren otellerin; sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmetleri de bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde giderken yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürebilir veya Kartalkaya Kayak Merkezi’nde hizmet veren kafe ve restoranlardan temin edebileceğiniz gibi, otel işletmelerinde de ücrete dahil imkanları kullanabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde; ızgara çeşitleri, sabah kahvaltısı menüleri, mangal çeşitleri, akşam yemeği servisi, sucuk ekmek, ara öğün gıdaları, sıcak ve soğuk içecekler, tost, sandviç ve çorba çeşitleri temin edebilirsiniz. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi’nde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için her öğünde minimum ödeme yapacağınız ücret kişi başı 300 TL ile 500 TL arasında olacaktır. Bu ücret ortalama bir ücret olarak belirtilmiştir. Menü seçimi, restoran seçimi ve ek özel ihtiyaç talepleri gibi hizmetlerle ücretlerde değişiklik meydana gelebilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Yiyecek Ve İçecek Fiyatları - Kartalkaya Kayak Merkezi Restoran Ve Kafe Hizmetleri
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Yiyecek Ve İçecek Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi Restoran Ve Kafe Hizmetleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Açılış Saatleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kapanış Saatleri

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin 2023 açılış saatleri ve Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kapanış saatleri merak ediliyor. Kartalkaya Kayak Merkezi 09:00 ile 09:30 sularında açılırken, 16:30 ile 17:00 sularında kapanmaktadır. Elbette bu süre kayak pistlerinin ve kayak tesislerinin yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Açılış Saatleri - Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kapanış Saatleri
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Açılış Saatleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kapanış Saatleri

Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Durumu – Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Uzunlukları Ve Özellikleri

Kartalkaya Kayak Merkezi sahasında 25 adet kayak pist bulunmaktadır. 45 kilometre uzunluğa sahip olan Kartalkaya Kayak Merkezi kayak pistleri, her seviyeden kayakçı için uygundur. Alt kısımdan Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kayak pistlerini ve kayak pistlerinin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kayak pislteri şu şekildedir;

 • 1500 ve 1750 kişi kapasiteye ve 2 kilometre uzunluğa sahip olan kolay dereceli kayak pisti, %12 ve %15 arası eğime sahiptir.
 • 2000 ve 2500 kişi kapasiteye ve 16 kilometre uzunluğa sahip olan orta dereceli kayak pisti, %15 ve %25 arası eğime sahiptir.
 • 750 ve 1000 kişi kapasiteye ve 12 kilometre uzunluğa sahip olan zor dereceli kayak pisti, %25 ve üzeri eğime sahiptir.
Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Durumu - Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Uzunlukları Ve Özellikleri
Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Durumu – Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Uzunlukları Ve Özellikleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Dersi Ücretleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Snowboard Eğitim Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde uzman öğretmenler tarafından kayak dersi ve snowboard eğitimleri de verilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kayak dersi ücretleri ve 2023 snowboard eğitim ücretleri şu şekildedir;

 • 1’den 4 kişiye kadar kayak dersi ücreti: 300 TL ile 600 TL arasındadır,
 • 10 kişi ve üzeri kişiye kadar kayak dersi ücreti kişi başı: 225 TL ile 400 TL arasındadır,
 • 1’den 4 kişiye kadar snowboard eğitim ücreti: 400 TL ile 750 TL arasındadır,
 • 10 kişi ve üzeri kişiye kadar snowboard eğitim ücreti kişi başı: 350 TL ile 600 TL arasındadır.
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Dersi Ücretleri - Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Snowboard Eğitim Ücretleri
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Dersi Ücretleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Snowboard Eğitim Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Skipass Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 skipass fiyatları belli oldu. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi’nde mekanik tesisleri kullanabilmeniz için skipass kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Bu detaylara göre Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 skipass fiyatları şu şekildedir;

 • Günlük kullanım ücreti: 700 TL
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Skipass Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Ücretleri
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Skipass Fiyatları – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Takımı Kiralama Ücretleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Kiralama Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak ekipmanları kiralaması da yapabilirsiniz. Kendinize ait kayak ve snowboard ekipmanlarınız yok ise; Kartalkaya Kayak Merkezi’nde hizmet veren kayak odaları ve kayak evlerinden kayak kiralaması yapabilirsiniz.

Buna göre Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kayak takımı kiralama ücretleri şu şekildedir;

 • Günlük kayak takımı ile snowboard kiralama ücreti: 150 TL ile 200 TL arasındadır,
 • Kayak pantolunu ile kayak montu kiralama ücreti: 150 TL ile 180 TL arasındadır,
 • Kar gözlüğü kiralama ücreti: 50 TL ile 100 TL arasındadır,
 • Eldiven kiralama ücreti: 50 TL ile 75 TL arasındadır,
 • Kayak kaskı kiralama ücreti: 50 TL 125 TL arasındadır,
 • Tüm kayak ekipmanı kiralama ücreti: 250 TL ile 300 TL arasındadır.
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Takımı Kiralama Ücretleri - Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Kiralama Ücretleri
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Takımı Kiralama Ücretleri – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kayak Kiralama Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralama Ücreti – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralaması Ne Kadar?

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kızak kiralaması da yapabilirsiniz.

Buna göre Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 kızak kiralama ücretleri şu şekildedir;

 • Saatlik kızak kiralama ücreti: 30 TL ile 75 TL arasındadır,
 • Günlük kızak kiralama ücreti: 75 TL ile 100 TL arasındadır.
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralama Ücreti - Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralaması Ne Kadar?
Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralama Ücreti – Kartalkaya Kayak Merkezi 2023 Kızak Kiralaması Ne Kadar?

EDİTÖR NOTU

Daha önce Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak tatili yaptınız mı? Kartalkaya Kayak Merkezi’ni ziyaret etmiş ve Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak tatili deneyimlemiş okurlarımızın deneyimlerini iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden ya da YORUM GÖNDER ekranı üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın.


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.