Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır - Mat Kullanımı

Kamp ekipmanları arasında bulunan kamp matları zeminden gelen soğuğu önlemek veya normale göre daha rahat bir zeminde uyumak için kullanılır. Mevsime göre farklı marka ve modellerde mat kullanımı tavsiye edilmektedir. Yüksek irtifa faaliyetlerinde ise genellikle Thermarest Z Lite köpük matlar ve üzerine ise Thermarest Prolite şişme matlar kullanılmaktadır. Türkiye’de kampçıların doğru bildiği yanlış bilgiler arasında matın kullanımı yer almaktadır. Peki, doğru kamp matı kullanımı nasıldır, matın köpük tarafına mı yatılır yoksa matın alüminyum kısmına mı yatılır? Bu blogumuzda doğru bilinen bir yanlış olan kamp matı kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

HEPSİBURADA’DAN SİZLER İÇİN HARİKA BİR İNDİRİM ALDIK – TIKLAYIN

Mat Kullanımı
Mat Kullanımı

Matın Hangi Tarafına Yatılır?

Instagram’da @kampyeri sayfamızda 15 Eylül tarihinde yaptığımız bir ankette sizlere “Matın Hangi Tarafı Kullanılır?” şeklinde bir soru sorduk ve yüzde 70’lük bir kısım maalesef yanlış bir bilgi verdi. Konumuza gelecek olursak mat kullanımında hangi tarafı kullanılacağı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir fakat biz kullanırken en verim alabileceğiniz şekilde olması için sizlere kaliteli bir bilgi vermek istiyoruz. Tüm dünya markalarının online satış sitelerinde matın hep alüminyum kısmı kullanılırken görseller yer alıyor. Fakat Türkiye’de kamp ekipmanlarının kullanımı genellikle kulaktan doğma bilgilerle olduğu için bu blogumuzda matın hangi yüzünü hangi mevsimde kullanmanız gerektiğini öğrenebileceksiniz.

Matın Hangi Tarafı Kullanılır Anket Sorusu
  • Soğuk havalarda ve kış aylarında kesinlikle matın alüminyum tarafına yatılmalıdır: Nedenine gelecek olursak ise Alüminyum yüzeyde (uyku tulumunun temas ettiği alüminyum yüzey, zeminle temas eden köpük kısım) uyumak, vücudunuzun ısı kaybını azaltır. Bu nedenle matların alüminyum kısmının yansıtıcı özelliği olduğu için vücut ısınızı tekrar size yansıtacaktır.
  • Sıcak havalarda ve yaz aylarında matın köpük kısmı kullanılabilir: Şimdi herkes “Kamp matının alüminyum kısmında uyursam sürekli kayıyorum.”  diyebilir. Tabiki haklı bir sitem. Daha konforlu ve yumuşak bir zeminde uyumak istiyorsanız matın köpük kısmında uyuyabilirsiniz. Fakat kesinlikle matın alüminyum kısmında yatmanız vücut ısınızı size yansıtacağı için daha sıcak bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

SONBAHAR MEVSİMİNDE KULLANABİLECEĞİNİZ UYKU TULUMLARI İNDİRİME GİRDİ – TIKLA

Matın Doğru Kullanımı
Matın Doğru Kullanımı

Doğru Bilinen Yanlış: Kamp Matının Kullanımı

Yabancı kaynaklarda ise kamp ekipmanları arasında bulunan matın kullanımı şu şekilde ifade edilmiş;

  • “The egg crate side should face up. Both the material and the air in between are supposed to help insulate you from the cold ground.”
  • “On the other hand, if it isn’t cold, you can use whichever side is more comfortable to you.”

Türkçe’ye çevirecek olursak; “Yumurta kasası gibi olan tarafı yukarı bakmalıdır. Hem malzeme hem de aradaki havanın sizi soğuk yerden yalıtmaya yardımcı olması gerekiyor. Öte yandan, soğuk değilse, hangi tarafı sizin için daha rahatsa onu kullanabilirsiniz.” ifadelerine yer verilmiş.

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı blogumuzla ilgili yorum ve düşüncelerinizi YORUM EKLE kısmından bizlere iletebilirsiniz. Doğayla ve sağlıcakla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Outdoor Giyim ve Taktik Giyim Önerisi | Vav Wear - Taktikstore

Outdoor Giyim ve Taktik Giyim Önerisi | Vav Wear – Taktikstore

Outdoor giyim ve taktical giyim alanında kaliteli ürünler üreten Vav Wear markası Taktikstor.com adresinden satış yapıyor.

2 yorumlar

  1. Avatar

    Herkes farklı birşey söylüyordu dogru bilen azınlıktan olduğum için gururluyum :)) paylaşım için teşekkür ederim kampyeri ailesi :*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.