Kamp İçin Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?
Kış mevsiminin kapıya dayanmasıyla birlikte soğuk ve yağmurlu günler de beraberinde geldi. Kış kamplarının vazgeçilmezi olan uyku tulumları nasıl olmalıdır ve hangi özellikleri taşımalıdır? Uyku tulumu alırken dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? Kamp yaparken hangi uyku tulumları daha sağlam ve kalitelidir? Kampçıların ve gezginlerin merak ettiği uyku tulumu blogumu okuduktan sonra akıllardaki soru işareti bir nebze de olsa yok olacak.

UYKU TULUMU MARKALARI

Kamp için uyku tulumu markaları arasından başlıca bilinen; The North Face, Marmot, Loap, Husky, Evolite, Quechua Forclaz, Sandfox, And, Deuter, Ferrino, Pinguin, Endure ve Savage markalarını söyleyebiliriz. Şu marka uyku tulumu daha iyi ve fiyatı daha uygun diye bir şey söyleyemeyiz. Fakat kamp ve dağcılık için uyku tulumu kullananlar genel olarak The North Face, Marmot, Loap, Husky, Evolite, Quechua Forclaz ve Pinguin marka uyku tulumlarını tercih etmektedir.

KAMP EKİPMANLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

UYKU TULUMU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Uyku tulumunun sıcaklık üretmediğini ve sizi ısıtmadığını aklınızdan çıkarmayın. Uyku tulumu vücudun ürettiği sıcaklığı muhafaza ederek vücut ısısını dengede tutmaya yardımcı olur. Vücudunuz soğukken veya yorgunken soğuk/nemli uyku tulumunun içine girerseniz tulumun markası fark etmeksizin hasta olabilirsiniz. Bu sıcaklıklar, kişinin soğuğa dayanıklılığına (irilik, yorgunluk, …), ekipmanına (zemine değmeyen mat), kıyafetine (çıplaklık, iç çamaşırı) ve hava şartlarına (nemlilik, rüzgar, …) göre değişir.

UYKU TULUMU KATLAMA YÖNTEMİ

Ayrıca uyku tulumunu kullandıktan sonra katlarken hava kanalları zarar görecek şekilde katlamamalısınız. Uyku tulumunu çantasının içine tepme yöntemiyle koymalısınız. Uyku tulumunu rulo şeklinde dürmeye çalışırsanız izole edilmiş hava kanalları zarar görmeye başlar ve uyku tulumu fonksiyonlarını kaybetmiş olur. Böylece uyku tulumunun kullanım ömrü azalmış olur.

Hamak olarak kullanılan uyku tulumları da tercih edilmektedir.

UYKU TULUMU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Uyku tulumu içinde uyurken nefes almalı ve terleme yapmamalıdır.
  • Uyku tulumu taşıma kolaylığı açısından hafif ve kılıfı içinde olmalıdır.
  • Uyku tulumu kullanım sonrasında çamaşır makinesinde yıkanabilme özelliğine sahip olmalıdır.
  • Uyuma rahatlığı derecesine bakarak tulum seçerseniz kamplar da uyurken zorlanmazsınız.
  • Yazın 15 derecelik tulumlar yeterli olurken kışın -5, -10 ve -15 derecelik tulumlar yeterli olmaktadır.
  • Uyku tulumları sağlam olmalı ve küçük darbelerde hemen zarar görmemelidir.
  • 2 kilogramdan ağır olan uyku tulumları alınmamalıdır. Aksi takdirde sırt çantanızla yürüyüş yaparken zorlanabilirsiniz.

TAVSİYELERİMİZ

Araç Üstü Çadır İncelemesi ve Kurulumu - Roof Top Tent Setup

Araç Üstü Çadır İncelemesi ve Kurulumu – Roof Top Tent Setup

Pandemi sonrasında çadır kampçılığına artan ilgiyle birlikte araç üstü çadırlar yok satıyor. Biz de araç üstü çadır incelemesi yaptık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.