İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Karagöl Tabiat Parkı


Kampyeri keşif ekibimizden Burak Kuruşçu ve Handan Gülüm; İzmir kamp alanları arasında bulunan Karagöl Tabiat Parkı ile ilgili deneyimlerini sizler için yazdı. İzmir’de huzurlu bir çadır kampı yapmak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olan Karagöl, orman içerisinde oksijene doyacağız bir kamp yapmanızı sağlar. “İzmir Karagöl’de kamp yapılır mı?” diye merak edenler bu blogumuza göz atarak akıllarındaki soru işaretlerine açıklık getirebilir.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

İzmir Karagöl Hakkında

İzmir Karşıyaka’da bulunan Karagöl Tabiat Parkı, İzmir şehir merkezine 37 km uzaklıktadır. Tantalos efsanesiyle adından sıkça bahsettiren ve Yamanlar Dağı’ndaki bu doğa harikası destinasyon, krater gölüyle ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Karaçam, kızılçam ağaçlarıyla ve huzur veren ördek sesleriyle çevrili olan mesire yerine giderken bol bol fotoğraf çekmeye hazır olun. Kamp çadırı kurduğunuzda, göl manzaralı kır gazinosuna uğramayı da ihmal etmeyin. Pazar günleri biraz yoğun olsa da diğer günler keyfinize sadece doğanın sesleri eşlik eder. Karagöl’de içinizi huzurla, ciğerlerinizi ise oksijenle doldurarak yepyeni bir enerjiyle şehre dönersiniz. Günlük ziyaretçi kapasitesi 950 kişi olan Karagöl kamp alanı mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı
İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı

Karagöl’e Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Karagöl’e gitmek için şahsi aracınız ile Karşıyaka’dan Örnekköy yoluna girin ve asfaltı bırakmadan devam edin. Virajlı ve dik yolu olan Karagöl’e 27 kilometre sonra ulaşacaksınız. Yol asfalt ancak hayli bozuk. Binek otomobille gidilebilir ancak kendinizi de aracınızı da epey zorlamış olursunuz. Genelde Ocak aylarında Karagöl’ün yamaçları karlı olduğu için 4×4 aracınız yoksa en iyisi Sabuncubeli’nden (İzmir-Manisa yolundan) 13 kilometrelik orman yolundan veya Menemen-Muradiye Karayolu’nun Emiralem Mevkii’nden 13 kilometrelik orman yolundan ulaşmak mümkündür.

İLK DEFA KAMP YAPACAKLARA TAVSİYELER – TIKLAYIN

İzmir Karagöl’de Konaklama

Karagöl’e günübirlik gidebileceğiniz gibi dört mevsim çadırınızı alıp çıkarak kamp yapabilirsiniz. Karagöl içinde kalınacak herhangi bir tesis bulunmuyor ancak isteyen çadır kurabilir. Çadır için günlük ücret alınıyor. Elektrik var ancak çadırlara verilemiyor.

İzmir Karagöl'de Çadır Kampı
İzmir Karagöl’de Çadır Kampı

Karagöl’de Neler Yapılır?

Göl çevresindeki küçük patikalar ağaçların arasından göl manzarası eşliğinde size güzel ama kısa yürüyüş rotaları sunuyor. Haftasonu çok kalabalık olması nedeniyle kafa dinleme şansınız pek olmaz ama temiz hava bana yeter diyorsanız tadını çıkarın. Yaz aylarında bile İzmir’in bunaltıcı sıcağını, Karagöl’e çıkarak serin bir kaçamağa dönüştürebilirsiniz. Bunun dışında yemeğinizi yapıp manzaraya karşı hoş vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Karagöl Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Karagöl kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?
  Karagöl giriş ücreti araç başına 25 TL, şahıs başına ise 8,5 TL’dir.
 • Bölgede işletme veya tesis var mı?
  Karagöl’de tesis bulunuyor. Birçok ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz.
 • Tuvalet ve duş var mı?
  Sadece tuvalet var. Duş bulunmuyor.
 • Elektrik var mı?
  Elektrik var fakat çadırlara verilmiyor.
 • Otopark var mı?
  Evet otopark var.
 • Telefon çekiyor mu?
  Telefon kısmen çekiyor.
 • Bölgede yabani hayvan var mı?
  Karagöl’de yabani hayvan bulunmaktadır. Gece uyurken yemeklerinizi yükseğe asmaya ve çöplerinizi sağa sola atmamaya özen gösterim.
 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?
  Evet belirlenmiş alanlarda ateş yakabilirsiniz. Odun bolca var.
 • Karagöl Tabiat Parkı’nda büfe veya market var mı?
  Temel ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz büfe veya market bulunmaktadır.
 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu kampı mı?
  Orman kampı yapmak için tercih edebileceğiniz Karagöl’de bol oksijenle huzurlu bir kamp yapacaksınız.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Blog yazarlarımız Burak Kuruşçu ve Handan Gülüm’e teşekkür ediyoruz. Sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın. Karagöl hakkında eklemek istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından bizlere göndererek blogumuzun güncellenmesine katkıda bulunabilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping - Antalya

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping – Antalya

Adrasan kamp alanları arasında bulunan Gündüz Camping, Likya Yolu'nu yürüyenlerin veya Adrasan tatili yapacakların tercih edebileceği bir işletmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.