Ocak 23, 2023

İstanbul – Sofya Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 – Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

İstanbul – Sofya Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 - Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

TCDD Taşımacılık tarafından seferleri düzenlenen İstanbul – Sofya Ekspresi ile ilgili en güncel bilgileri paylaştık. İlk olarak 20 Şubat 2017 tarihinde hizmet vermeye başlayan İstanbul – Sofya Ekspresi, korona virüs nedeniyle 2 yıl kapalı kalmış ve 25 Nisan 2022 tarihinde yeniden yolcuları ile buluşmuştu. 26 Nisan 2022 tarihinden itibaren Sofya’dan ilk seferine başlayan İstanbul – Sofya Ekspresi günümüzde ise yaygın olarak Balkanlar turu yapmak isteyenler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bizlerde kampyerleri.org ekibi olarak; seyahat kategorimiz içerisine İstanbul – Sofya Ekspresi bilet fiyatları 2023 listesi ve İstanbul – Sofya Ekspresi hakkında en güncel bilgileri paylaştık. Peki İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 bilet fiyatları ne kadar? İstanbul – Sofya Ekspresi bileti nereden alınır? İstanbul – Sofya Ekspresi bileti nasıl alınır? İstanbul – Sofya Ekspresi güzergahı. İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 güncel hareket saatleri. İstanbul – Sofya Ekspresi durakları ve İstanbul – Sofya Ekspresi hakkında tüm detaylar.

DOĞU EKSPRESİ VE DİĞER TREN TURLARI – BİLETLERİ İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL TREN ROTALARI (BİLET, GÜZERGAH, SEFER VB.) TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ELİNDE FAZLADAN DOĞU EKSPRESİ BİLETİ OLANLARDAN BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN

SOFYA EKSPRESİ’NİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ

INTERRAİL BİLET DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SOFYA EKSPRESİ PASAPORT VE VİZE İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sofya Ekspresi Nedir? – Sofya Ekspresi Hakkında Bilgiler

İstanbul – Sofya Ekspresi’nin eski ismi Bosfor Ekspresi olarak bilinmektedir. TCDD Taşımacılık tarafından seferleri düzenlenmektedir ve bir seferi ortalama 11 saat sürmektedir. Önceden İstanbul – Sofya Ekspresi ile Belgrad ve Bükreş’e kadar yolculuk yapmak mümkündü ancak şuan sadece bağlantı treni kullanılarak Bükreş’e kadar ulaşım sağlanması mümkündür. Sofya Ekspresi ile direkt olarak Bükreş’e ulaşım sağlamak mümkün değildir.

Ayrıca unutmamanız gereken bir detay daha vardır. İstanbul – Sofya Ekspresi’nin yolculuk süresi ortalama 11 saat olarak bilinir ancak bu süre sınır kapısında bekletilme sürenize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İstanbul – Sofya Ekspresi vagonları içerisinde sizlere temiz ve özenle hazırlanmış; yastık, çarşaf, battaniye, kılıfları ile havlu seti bulunmaktadır.

Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi vagonu içerisinde yer alan size ait kompartman içerisinde; mini tip buzdolabı vardır ve buzdolabı içerisinde; meyve suyu, kraker, çikolata gibi atıştırmalıklar bulunur. Yemekli vagon bulunmayan İstanbul – Sofya Ekspresi’nde buzdolabı içerisinde yer alan atıştırmalıkları tüketebilirsiniz veya gelirlen yanınızda yiyecek ve içecek getirmenizi tavsiye ederiz. Elbette akıcı ve kokucu gıdalardan uzak durarak; sandviç, paketli gıdalar veya konserve çeşitleri tüketerek keyifli bir İstanbul – Sofya Ekspresi yolculuğu deneyimleyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra yanınızda bol bol su götürmenizi öneriyoruz. İstanbul – Sofya Ekspresi’nde en çok ihtiyacınız olacak gıda malzemesi su olarak ön plana çıkmaktadır.

İstanbul – Sofya Ekspresi’ne ait vagonlar içerisinde; klima ve elektrik prizi de bulunmaktadır. Klima özelliği sayesinde; soğuk ve sıcak hava şartlarına uygun bir ortam hazırlayabilir ve vagon havasına etki edebilirsiniz. Genel aydınlatma özelliği de İstanbul – Sofya Ekspresi’nde yer almaktadır.

Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? – İstanbul –  Sofya Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

İstanbul – Sofya Ekspresi treni Uluslararası bir tren seferi olmasından dolayı TCDD online internet sitesi üzerinden ve TCDD EBİLET mobil uygulaması üzerinden satışa sunulmamaktadır. Bu yüzden İstanbul’dan hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın almak için; Halkalı Tren İstasyonu veya Sirkeci Tren İstasyonuna giderek orada hizmet veren gişelerden İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın alabiliyorsunuz. Ankara ve Eskişehir gibi illerde ise sadece Tren Gar gişelerinden bilet satışı yapılmaktadır.

İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın alırken pasaport numaranızı bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın alırken, TL para birimi olarak ödeme yapıyorsunuz. EURO para birimi ile İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın almak isteyenler var ancak TL ile hesaplama yaparak, anlık kur üzerinden İstanbul – Sofya Ekspresi bileti satın alabiliyorsunuz.

9 saat devam eden yolculuk ile Kapıkule Tren İstasyonuna inerek, pasaport görevlisine gidiyorsunuz ve Türkiye sınırında biraz beklemeniz gerekiyor. Yurt dışı çıkış harcı pulu olmayanlar için tren istasyonunda harç pulu da satılıyor. Ancak vakit kaybetmek ile uğraşmak istemiyorsanız, daha önceden satın aldığınız yurt dışı çıkış harcı puluna ait dekontu yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Tüm bu işlemlerden geçtikten sonra, trene tekrar biniyorsunuz ve Bulgar Gümrük personelleri İstanbul – Sofya Ekspresi’ne binerek tüm vagonları geziyor. Pasaportlarınızı sizden alarak damga işlemlerini tamamladıktan sonra sizlere veriyorlar. Sınır kapısında ortalama yarım saat kadar bir bekleme süreniz var. Ülkemiz sınırları içerisinde Turistik Doğu Ekspresi veya Doğu Ekspresi seferleri ile yolculuk yapmadıysanız, İstanbul – Sofya Ekspresi sayesinde; yurt dışına konforlu bir yolculuk yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? - İstanbul -  Sofya Ekspresi Bileti Nereden Alınır?
Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? – İstanbul –  Sofya Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Sofya Ekspresi Kaç Saat Sürüyor? – Sofya Ekspresi Kaç Saat?

İstanbul’dan Sofya’ya harkeet eden İstanbul – Sofya Ekspresi’nin bir seferi ortalama 11 saat 55 dakika sürmektedir. Sofya’dan İstanbul’a hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi’nin bir seferi ise ortalama 11 saat 4 dakika sürmektedir.

Sofya Ekspresi Kaç Saat Sürüyor? - Sofya Ekspresi Kaç Saat?
Sofya Ekspresi Kaç Saat Sürüyor? – Sofya Ekspresi Kaç Saat?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 Güncel Hareket Saatleri – Sofya Ekspresi Gidiş – Dönüş Saatleri

Demiryolu hattı ile yolcu taşımacılığında ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı İstanbul – Sofya Ekspresi, İstanbul’da Halkalı Tren Garından hareket ediyor ve Bulgaristan’ın Sofya kentine varıyor. Yarım gün süren konforlu ve keyifli yolculuk seven pek çok kişi İstanbul – Sofya Ekspresi tercihinde mutlu oluyor. Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya rotası üzerinden hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 güncel hareket saatleri alt kısımda yer almaktadır.

İstanbul’dan hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi 20.45’te hareket etmektedir ve Sofya’ya ise 09.35’te varış yapmaktadır.

Sofya’dan İstanbul’a hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi 18.30’da hareket etmektedir ve İstanbul’a 05.34’te varış yapmaktadır. Bu bilgiler ışığında hazırlamış olduğumuz İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 güncel hareket saatleri listesine alt kısımdan erişim sağlayabilirsiniz.

İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 Güncel Hareket Saatleri - Sofya Ekspresi Gidiş - Dönüş Saatleri
İstanbul – Sofya Ekspresi 2023 Güncel Hareket Saatleri – Sofya Ekspresi Gidiş – Dönüş Saatleri

Sofya Ekspresi’nin Durakları Nelerdir? – Sofya Ekspresi Hangi Duraklardan Geçiyor?

İstanbul – Sofya Ekspresi durakları alt kısımda yer almaktadır. İstanbul’dan hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi sırasıyla; Halkalı, Çerkezköy, Edirne, Kapıkule, Dimitrovgad, Plovdiv ve Sofya rotasını takip ederken, Sofya’dan hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi ise sırasıyla; Sofya, Plovdiv, Dimitrovgad, Kapıkule, Edirne, Çerkezköy ve Halkalı rotasını izlemektedir.

Sofya Ekspresi'nin Durakları Nelerdir? - Sofya Ekspresi Hangi Duraklardan Geçiyor?
Sofya Ekspresi’nin Durakları Nelerdir? – Sofya Ekspresi Hangi Duraklardan Geçiyor?

Sofya Ekspresi Hangi Günler Var? – Sofya Ekspresi Seferleri Hangi Gün?

İstanbul – Sofya Ekspresi seferleri her gün düzenli olarak yapılmaktadır. İstanbul’dan 1 İstanbul – Sofya Ekspresi seferi ve Sofya’dan 1 İstanbul – Sofya Ekspresi seferi olacak şekilde karşılıklı her gün İstanbul – Sofya Ekspresi seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi seferleri tam saatinde gerçekleştirilmektedir. Sefer saatinden en az 1 saat ile 30 dakika önceden tren hareket noktasında hazır olmanız gerekmektedir.

Sofya Ekspresi Hangi Günler Var? - Sofya Ekspresi Seferleri Hangi Gün?
Sofya Ekspresi Hangi Günler Var? – Sofya Ekspresi Seferleri Hangi Gün?

Sofya Ekspresi Vagon Özellikleri – Sofya Ekspresi Vagon Seçenekleri

İstanbul – Sofya Ekspresi ile ilgili olarak en çok ilgi çeken detaylar arasında şüphesiz vagon özellikleri yer almaktadır. İstanbul – Sofya Ekspresi seferlerinde 2 çeşit vagon ile hizmet verilmektedir. 4 kişi kapasiteli kuşetli vagon ve 2 kişi kapasiteli yataklı vagon İstanbul – Sofya Ekspresi seferlerinde kullanılmaktadır.

İstanbul – Sofya Ekspresi 4 kişilik kuşetli vagon özellikleri şu şekildedir;

4 kişi kapasitesine sahip olan vagon içerisinde; taleplerinize göre 2 kişilik veya 3 kişilik arkadaş grubu veya aile olarak yolculuk yapmak istiyorsanız, kompartmanın tamamını satın alarak size özel alanda konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul – Sofya Ekspresi’nin 4 kişilik kuşetli kompartmanı içerisinde yer alan koltuklar yatak şeklini alabilen tasarıma sahiptir ve katlanır sistem vardır. Ancak 4 kişilik kompartman içerisinde 2 kişilik kompartmana kıyasla daha az bir alan kalmaktadır. Bu yüzden konforlu ve rahat bir yolculuk yapmayı düşünüyorsanız, bu detayı unutmamanızı öneriyoruz.

İstanbul – Sofya Ekspresi 2 kişilik yataklı vagon özellikleri şu şekildedir;

2 kişilik kompartman içerisinde 2 adet yatak bulunmaktadır. Katlanır sisteme sahip olan yataklar, katlanarak koltuk şeklini de alabilmektedir. Ek olarak buzdolabı, masa ve lavabo imkanları vardır.

Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi’nde kompartmanlar içerisinde tuvalet yoktur. Bu yüzden ortak kullanım alanında yer alan tuvaletleri kullanmanız gerekmektedir.

Sofya Ekspresi Vagon Özellikleri - Sofya Ekspresi Vagon Seçenekleri
Sofya Ekspresi Vagon Özellikleri – Sofya Ekspresi Vagon Seçenekleri

Sofya Ekspresi’nde Sınır Geçişi Nasıl Oluyor? – Sofya Ekspresi’nde Sınır Kapısı Nasıl Oluyor?

İstanbul – Sofya Ekspresi’nin en ciddi ve en önemli konusu sınır kapısında bekleme olayları olarak ön plana çıkmaktadır. Uçak yolculuklarında karşılaştığımız gibi tüm hizmetlerin havalimanlarında olduğu bir sistem İstanbul – Sofya Ekspresi seferlerinde de sınır kapısında gerçekleşmektedir.

İstanbul – Sofya Ekspresi ile yolculuğa başlandıktan çok kısa bir süre sona yetkili personel; pasaport ile bilet kontrolleri için kompartmanlarınıza misafir olmaktadır. Bu işlemin nedeni sınır kapısında görevli personele bilgi verilmesidir. İşlemlerin tamamlanmasıyla beraber pasaport ve biletleriniz size tekrar verilmektedir.

İstanbul – Sofya Ekspresi’nde sınır kapısı geçişi 01:00 civarında gerçekleşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınır kapısından geçiş yapıldıktan sonra, Bulgaristan sınır kapısından geçiş yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi’nde sınır kapısı geçiş durumlarında, tüm yolcuların İstanbul – Sofya Ekspresi treninden iniş yapması mecburidir. Özel eşyalarınızı yanınıza alarak trenden iniş yaparak, sınır kapısı geçiş kontrol işlemlerinin uygulanması için tren garında beklemeniz gerekiyor.

Ancak size bu konuda yardımcı olalım isterizki; sınır kapısı geçiş olaylarında İstanbul – Sofya Ekspresi’nden ne kadar hızlı inerseniz, o kadar zaman kazanabilirsiniz. Trenden inen yolcu kalabalığı ve pasaport sırasını göz önüne aldığınızda bunu neden söylediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bu yüzden işlemlerinizi hızlıca yaptırıp, sıra beklemeden vakit geçirmeniz oldukça keyifli olacaktır.

İstanbul – Sofya Ekspresi sınır geçişi, Sofya’dan hareket eden İstanbul – Sofya Ekspresi seferinde daha uzun bir sıra sizi bekliyor olacaktır. Bunun nedeni İstanbul’a dönüş yaparaken valizlerin ve çantaların kontrol edilmesinden meydana gelen x-ray geçiş kontrolü olarak bilinir. Kaçak herhangi bir işlem yapılıp, yapılmadığı sorgulanıyor.

SOFYA EKSPRESİ YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI PULU VE SINIR KAPISI GEÇİŞİ DİĞER DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sofya Ekspresi'nde Sınır Geçişi Nasıl Oluyor? - Sofya Ekspresi'nde Sınır Kapısı Nasıl Oluyor?
Sofya Ekspresi’nde Sınır Geçişi Nasıl Oluyor? – Sofya Ekspresi’nde Sınır Kapısı Nasıl Oluyor?

Sofya Ekspresi Güvenli Mi? – Sofya Ekspresi Güvenilir Mi?

İstanbul – Sofya Ekspresi güvenilirliği ve güvenli mi sorusu ile ilgili olarak bahsetmemiz gereken pek çok detay vardır. İstanbul – Sofya Ekspresi’nde güvenilirlik olarak içeriden oluşabilecek ve dışarıdan oluşabilecek detayları ele almamız gerekmektedir.

İstanbul – Sofya Ekspresi yolculuğunda 2 kişilik kompartman içerisinde olursanız, arkadaş veya eşiniz ile yolculuk yaptığınızı düşünecek olursanız sizi rahatsız edecek kimse olmayacaktır. Ancak kompartman kapıları dışarıdan kilitlenmese de içeriden kilitlenebilmektedir.

Pasaport kontrolü esnasında özel eşyalarınızı mutlaka yanınıza almanızı öneriyoruz. Ayrıca İstanbul – Sofya Ekspresi yolculuğunuzda 4 kişilik kompartman içerisinde yolculuk yapacaksanız ve tek başınıza olduğunuzu düşünecek olursak diğer 3 kişi hiç tanımadığınız insanlar olacağı için sizi her türlü bir ortam bekliyor olacaktır. Sohbet seviyorsanız ve arkadaşlık kurmayı seviyorsanız, yolculuğunuz keyifli ve güzel geçecektir ancak daha önce tanımadığınız insanlara güvenip, güvenmemek size kalmıştır.

Sofya Ekspresi Güvenli Mi? – Sofya Ekspresi Güvenilir Mi?
Sofya Ekspresi Güvenli Mi? – Sofya Ekspresi Güvenilir Mi?

Sofya Ekspresi Pasaport Gerekli Mi? – Sofya Ekspresi İçin Vize Gerekli Mi?

İstanbul – Sofya Ekspresi ile yolculuk yapmak istiyorsanız, halk arasında bordo pasaport olarak da bilinen Umuma Mahsus Pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İstanbul – Sofya Ekspresi için vize talep edilmektedir. Bu yüzden pasaport ve vizeniz olmadan İstanbul – Sofya Ekspresi’ne binmeniz mümkün olmayacaktır.

SOFYA EKSPRESİ PASAPORT VE VİZE HAKKINDA TÜM TÜYOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Sofya Ekspresi Pasaport Gerekli Mi? - Sofya Ekspresi İçin Vize Gerekli Mi?
Sofya Ekspresi Pasaport Gerekli Mi? – Sofya Ekspresi İçin Vize Gerekli Mi?

İstanbul – Sofya Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 – Sofya Ekspresi 2023 Bilet Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul – Sofya Ekspresi bilet fiyatları 2023 listesi alt kısımda yer almaktadır. Ayrıca kaybolan veya yırtılan İstanbul – Sofya Ekspresi biletleri yerine yeni bilet verilmeyeceği gibi bilet ücret iadesi de yapılmamaktadır.

Bu detaylar ışığında İstanbul – Sofya Ekspresi bilet fiyatları 2023 listesi şu şekildedir;

 • Halkalı – Sofya tek gidiş ücreti 4 kişi kuşetli kompartmanda kişi başı: 31,12 Euro
 • 2 kişi yataklı kompartmanda kişi başı: 36,12 Euro
 • 1 kişilik yataklı kompartmanda tek kişi: 66,68 Euro
 • Halkalı – Bükreş tek gidiş ücreti 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı: 52,20 Euro
İstanbul – Sofya Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 - Sofya Ekspresi 2023 Bilet Ücretleri Ne Kadar?
İstanbul – Sofya Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 – Sofya Ekspresi 2023 Bilet Ücretleri Ne Kadar?

EDİTÖR NOTU

Daha önce İstanbul – Sofya Ekspresi ile yolculuk deneyimlediniz mi? İstanbul – Sofya Ekspresi ile seyahat etmiş okurlarımızın yolculuk anılarını iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden ya da YORUM GÖNDER ekranı üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın.


İNDİRİM, ETKİNLİK VE HEDİYELER İÇİN ÜCRETSİZ ABONE OL!

7 Yorumlar

 1. nafi kendirci

  Şubat 24, 2023

  Önümüzdeki hafta köpeğimle bu yolculuğua çıkacağım. Sofya üzerinde prag’a gideceğim paylaşabileceğiniz önerilere açığım, çok teşekkürler

  Cevapla
 2. Ali Rıza Tunay

  Mart 26, 2023

  17 nisan 2023 de ailecek 2-3 günlüğüne gitmeyi düşünüyoruz. Kızım için acaba bilet almamız gerekiyor mu? Doğum tarihi 11/05/2023 yanıtlarsanız sevinirim

  Cevapla
 3. Ali Rıza Tunay

  Mart 26, 2023

  11/05/2018 yanlış yazmışım 🙂

  Cevapla
  • Kampyerleri.org

   Mart 27, 2023

   Merhabalar, Ali Rıza Tunay.
   Mail adresiniz üzerinden dönüş yapılmıştır. Keyifli günler dileriz

   Cevapla
 4. Belma Balci

  Nisan 4, 2023

  Merhaba

  Biz IStanbul-Sofya seferini degil de Sofya-Istanbul seferini kullanmak istiyoruz. Yani PAris’ten Sofyaya ucacagiz, Sofyadan Turkiyeye trenle gelmek istiyoruz ama donus hatti icin bir ayrinti bulamadim. bilter fiyatlari vs? online alinamiyor sanirim ama Sofyaya gidip tren bileti almak istiyorum dedigimizde hemen o gece ya da bir sonraki gun icin bilet bulabilecek miyiz? Yardimci olabilirseniz sevinirim, tesekkurler.

  Cevapla
  • Kampyerleri.org

   Nisan 14, 2023

   Merhabalar. Sofya Ekspresi’nin biletlerini Sofya Tren İstasyonu’ndan satın alabilirsiniz. Sofya Ekspresi Uluslararası seyahat kategorisinde yer almasından dolayı Sofya Tren Garı’ndan bireysel olarak satın alınabilmektedir. Online satış olmamasından dolayı birkaç gün sonra veya bir hafta sonrasına bilet bulmanız zor olabilir. Sofya Tren İstasyonu’nun +359 700 10 200 bu numara üzerinden arayıp bilgi almanızı öneriyoruz ancak telefona ulaşım her zaman kolay olmamaktadır. Aklınıza takılan soruları elimizden geldiğince yanıtsız bırakmamaya çalıştık. Umarım çözüm odaklı olmuştur. Keyifli günler dileriz.

   Cevapla
 5. BEGÜM ÖZTÜRK

  Haziran 23, 2023

  MERHABA TRENE EDİRNE DURAĞINDAN BİNEBİLİR MİYİZ?

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.