Güzelcehisar’da Gezilecek Yerler ve Gezi RehberiGüzelcehisar, Bartın’ın merkez ilçesine bağlı ve 17 kilometre uzaklıkta olan bakir kalmış muhteşem köylerden birisidir. Güzelcehisar, Bartın’ın diğer turistik beldeleri olan Amasra ve İnkumu gibi yerlerden kendini soyutlamıştır. Güzelcehisar’a özel araçla, minibüsle veya bisikletle ulaşım sağlayabilirsiniz. Güzelcehisar’da gezilecek yerler ve Güzelcehisar gezi rehberi yazımızla birlikte daha kolay şekilde gezebileceksiniz.

Güzelcehisar’a Nasıl Gidilir

Güzelcehisar’a minibüsle gelmek isteyenler Bartın şehir merkezinden veya minibüs duraklarından İnkum’a gelen minibüslere binebilir. Güzelcehisar yol ayrımında minibüsten inerek 2 kilometre kadar ağaçlarla çevrili köy yolundan yürüdüğünüzde muhteşem doğayla karşılaşıyorsunuz.

Özel aracıyla gelenler ise Bartın’dan liman yönüne doğru İnkumu’na kadar 15 kilometre gelerek 2 kilometre de Güzelcehisar Köyü’ne doğru gittiklerinde muhteşem manzarayla karşılaşacaklar. Ayrıca kroki haritadan ve Google haritalardan kendinize özel rota oluşturabilirsiniz.

Güzelcehisar’da Gezilecek Yerler

  • Tarihi Güzelcehisar mahalleleri: Güzelcehisar toplamda 3 mahalleden oluşuyor. Bu mahallelerin isimleri ise; Yaylacık Mahallesi, Hisar Mahallesi ve Kapaklı Mahallesi olarak biliniyor. Güzelcehisar’a geldiğinizde tarihi ve dar sokaklı mahalleleri gezmeyi unutmayın.

  • Güzelcehisar Kalesi: Güzelcehisar’ın eşsiz manzarasını seyretmek için muhteşem bir yapıya sahip olan Güzelcehisar Kalesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

  • Bakir kalmış 7 koy: Güzelcehisar Köyü sakinlerinden öğrendiğimiz bilgiye göre Mugada’ya kadar olan mesafede 7 adet koy bulunuyormuş. Bunların isimleri ise tam bilinmese de birinin adının Ölü Koy olduğunu öğrendik. Daha önce bu bölgelerde ölenlerin cesetleri Ölü Koy’da bulunmuş.
  • Güzelcehisar lav sütunları: Güzelcehisar’a geldiğinizde lav sütunlarını incelemeden ve fotoğraflarını çekmeden gitmeyin. 80 milyon yılda oluşan lav sütunları dünyada sayılı ülkelerde bulunurken ve araştırmaları devam ederken Güzelcehisar’da karşılaşmak adeta büyülüyor.

  • Güzelcehisar adası: Güzelcehisar’da bir de minik bir ada bulunuyor. Adanın ismi olmasa da Güzelcehisar adası dedik biz. Güzelcehisar adasına yüzerek çıkabilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Güzelcehisar’da Ne Yenir, Ne İçilir

Güzelcehisar’da piknik yapmak isteyenler piknik yapabilirken, bölgede bulunan cafelerde yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca evden gelirken atıştırmalıklar alarak sahilde güneşlenirken tüketebilirsiniz. Biz her zaman olduğu gibi kamp yaptığımız için Güzelcehisar’da 3 gün kamp yaptık ve gıda sorunu yaşamadık. Hem dinlendik hem de gezilecek tüm yerleri gezdik.

Kampyerleri.org ekibi olarak kampımızı yaptık ve Güzelcehisar gezi rehberini sizler için kaleme aldık. Güzelcehisar’da gezilecek yerler listesi için ekleme yapmak istiyorsanız yorum kısmından ekleyebilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

İstanbul'da karavan kiralama hizmeti veren kiralık karavan firması ShantiGo sizleri bekliyor. Güvenli bir karavan kiralama için göz atın.

Bir yorum

  1. Avatar

    ben buraya çekme karavanla gidebilirmiyim. yolları nasıldır ve gittiğimde karanavı park edebileceğim uygun bir yer bulabilir miyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.