Paylaş
Güver Uçurumu Kanyonu - Antalya

Güver Uçurumu Kanyonu Antalya ve çevresine gelen her doğa severin mutlaka görmesi gereken gizli köşelerden biridir. Antalya Korkuteli Kara yolu üzerinde. Döşemealtı İlçesinde bulunuyor. Karstik kayalar üzerinde oluşmuş vadi, 2 km uzunluğa, yaklaşık 30 metre genişliğe ve 115 metre yüksekliğe sahip. Tahminen 1 milyon yılda oluştuğu düşünülen kanyonun içinden toplamda 3 ayrı çay akıyor. Güver Çayı, Karaman Çayı ve Gürkavak Çayı. Yazları su çekilse de kış aylarında akıyor.

Konaklama yeri bulunmayan kanyonda, çok sayıda seyir noktası var ama en güzeli için Panoramik Antalya görüntüsünü izlemek isteyenler Güver Uçurumu Kanyonu’nun son kısmına gitmelidir. Piknik alanı geçici süre kapalı olduğu için alanın girişinde görevli bulunmuyor yani ücretsiz. Antalya’da günü birlik yürüyüş, bisiklet gezintisi ve kamp yapmak için uygun. Az insan tarafından bilindiği için uçurumun olduğu bölge sakinliğiyle huzur veriyor.

Kanyon ve çevresinde Akdeniz iklimi bitki örtüsü yaygın: Kızılçam, Ardıç, Pırnal Meşeşi, Keçiboynuzu, Sakız ağacı, Funda gibi maki türleri görülür. Hayvan topluluğu olarak; Ala geyik, Karaca, Dağ keçisi, Yaban Domuzu, Tilki, Porsuk, Tavşan, Üveyik, Kartal ve Doğan görülür. Çam diplerinde  ilkbahar ve sonbahar yağmurlarından sonra ”Çıntar Mantarı” çıkıyor.​Oldukça lezzetli olan çıntar mantarını kendiniz toplamak istemezseniz de  yol kenarlarında seyyar satıcıların tezgahlarında bulunuyor.

GÜVER UÇURUMU KANYONUNA NASIL GİDİLİR?

Güver Uçurumu Kanyonu Ulaşım: Sosyal medyada Güver Uçurumu Kanyonu fotoğraflarını gören herkes buraya nasıl gidileceğini merak ediyor. Antalya çıkışında Korkuteli sapağından 7 km sonra (Antalya-Korkuteli Karayolu) gelen döner kavşakta (Antalya yönünden geldiğinizde) “Güver Uçurumu” tabelasını göreceksiniz. Bu kavşaktan geri dönerek yan yola girip “Düzler Çamı Milli Parkı” girişinden girmeniz gerekmektedir. Girişten sonra orman içinde toprak bir yoldan yaklaşık 3,5 km gittikten sonra kanyona ulaşıyorsunuz. Güver Uçurumu Kanyonu Antalya şehir merkezine 20 km uzaklıktadır.

Güver Uçurumu Kanyonu’na gitmek için aşağıda bulunan yol tarifi haritasından faydalanabilirsiniz.

GÜVER UÇURUMU KANYONU’NDA YAPILACAK AKTİVİTELER

 • Güver Uçurumu Kanyonu, manzarayı tepeden seyretmek isteyen ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça keyifli.
 • Bisiklet severler için Güver uçurumu ideal bir parkurdur. Antalya şehir merkezinden bisiklet ile 1 saatlik mesafededir.
 • Çam diplerinde yağmur sonrası ”Çıntar Mantarı” toplayıp ziyafet çekebilirsiniz.
 • Günübirlik gezinti ve kamp için ideal olup bir nebze de olsa insanı şehirden uzaklaştırıp doğayla baş başa bırakan bir yer.

GÜVER UÇURUMU KANYONU İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

 • Güver Uçurumu Kanyonu’nda telefon çekiyor mu?
 • Merkeze yakın olması sebebi ile telefonlarınızın çekmeme problemi yok.
 • Güver Uçurumu Kanyonu’nda konaklama yerleri ve market bulunuyor mu?
 • Konaklama yeri ve market bulunmamakta.
 • Güver Uçurumu Kanyonu’nda tuvalet ve su var mı?
 • Tuvalet ve Su ilk girişteki piknik alanlarının olduğu yerde mevcut.

Funda ÖZEL – ANTALYA

https://www.instagram.com/fundaaozel/

6 YORUMLAR

 1. Merhabalar yazı için teşekkürler öncelikle.
  Yalnız bir sorum olacaktı, kamp kurmak için jandarmadan vs izin almamız gerekiyor mu? kız arkadaşımlar 1-2 gece burda konaklamayı düşünüyoruz sıkıntı yaşamak istemeyiz.
  Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.