Frig Vadisi Kamp ve Gezi Rehberi
Kamp Yeri keşif ekibinden Duygu Özcan; Frig Vadisi kamp alanı ile ilgili deneyimlerini siz doğa severler için yazdı. “Frig Vadisi’nde kamp yapılır mı, Frig Vadisi’nde nereler gezilir?” gibi soruların cevabını bu blogta bulabilirsiniz. Frig Vadisi; Eskişehir, Kütahya ve Afyon arasında kalan, 3000 yıl önce Frigyalılar tarafından kayalara evler, kaleler, anıtlar oyarak kurulmuş olan bu yerin yayıldığı geniş coğrafya sizi ihtişamı ile etkiliyor. Buraya ilk vardığımda, karşılaştığım görüntüde peri bacalarını görmüş gibi oldum ve çok şaşırdım.

Bu kadar geniş alanda yer alan bu bakir güzellik turizme açılsa nasıl bir etki yaratırdı sizce? Yarattığı bu etki ile Kapadokya’yı geride bırakır mıydı? Bence gidip yerinde deneyimleyerek buna siz karar verin.

Frig Vadisi Hakkında Genel Bilgi

Frig Vadisi Hakkında Genel Bilgi

Frig Vadisi; birçok aktivite için uygun bir yerdir. Sayılarla bu büyüklüğü gözler önüne serecek olursam;

 • 67 yürüyüş parkuru,
 • 4 ilin topraklarına yayılmış, 1 ilçe merkezi, 4 belde, 45 köy ve 6 mahalleye yayılmış,
 • 506 km uzunluğunda olup, Türkiye’nin 3. en uzun yürüyüş parkurudur.
 • Biz İstanbul’dan yola çıkıp ilk etapta rota-2, ile başlayıp rota-1 ile sırasıyla araçla yol aldık. Bu rotalar için 3 gün yeterli olduğunu söyleyebilirim ama bana kalırsa buranın tadını çıkarmalı.
Frig Vadisi’nde Peri Bacaları

Frig Vadisi’nde Neler Yapılır?

İşte doğayla sarmaş dolaş bu vadide yapılacaklar;

 • Frig Vadisi’nde kampta gecelemeli atlı turlar düzenleniyor, değişik bir deneyim için katılmanızı önerebilirim.
 • Frigyalılar’ın kullandığı antik yollardan geçen 400 kilometrelik trekking ve bisiklet rotaları var. 3000 yıllık tarihi ve doğası ile böyle bir tur yapılabilecek dünyadaki en özel yerler buralar.
 • Emre Gölü’nde bisikletli yunuslarla gezebilir, kano yapabilir hatta gölde balık yakalayabilirsiniz. (Türkiye’nin en küçük göllerinden diyebiliriz.)
 • Buradaki her köy kendine has yapılarını korumuş durumda bu köyleri gezebilir ve bu farklı coğrafyanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
 • AROG’un çekildiği mağarayı ziyaret edip anılarınızı canladırabilirsiniz.
 • Yol güzergahı boyunca eşekleri sevebilirsiniz. (ben ilk defa burda gördüm ve çok sevimliler)
Emre Gölü – Frig Vadisi

Frig Yolu Rotaları

Yolun kesişme noktası Friglerin dini merkezi olan Midas şehri, Midas merkezli üç ayrı kolda yürüyüş rotaları bulunuyor.

 • Frig Yolu Rota 1 – Afyonkarahisar (Seydiler-Yazılıkaya): Afyonkarahisar rotası toplam 140 km’lik yürüyüş parkuruna sahip.
 • Frig Yolu Rota 2 – Kütahya (Yenice – Yazılıkaya): Kütahya rotası 147 km’lik yürüyüş parkuruna sahip.
 • Frig Yolu Rota 3 – Eskişehir – Ankara (Yazılıkaya-Gordion): Eskişehir rotası 219 km yürüyüş parkuruna sahip.
Frig Yolu Rotaları ve Haritası

Frig Vadisi’nde Konaklama

Frig Vadi’si kamp kurmak için çok ideal bir noktadır. Frig Vadisi’nin sıradışı atmosferini solumak için en güzel konaklama çadır kampıdır. Rotaları ayrıntılı anlatan ve 1/130 000 ölçekli harita içeren; Frig Yolu rehber kitap Türkçe ve İngilizce olarak kitapçılarda satılmaktadır. Yine Frig Yolu; web sayfasına üye olarak buradaki detaylı güzergahları inceleyebilirsiniz. Üye olmak için kitabın 109. sayfasında yer alan görseldeki 10 harfli yer şifreniz. Çadır için her yer sizin eviniz evet doğru duydunuz bu geniş coğrafyada çok fazla noktada buranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Çukurca Köyü içinde bulunan Frig Evi’ni konaklama için tercih edilebilir. 200 m² yeşillik alana kıl çadır koyulan Frig Evi’nin içerisinde şark sofrası tarzı minderler ve sofralar mevcut ve dilerseniz kendi getirdiklerinizi de burada yiyebilirsiniz. Elektrik, aydınlatma çadırın içerisinde mevcut. Bay ve bayan tuvaletler bulunmakta olup yola devam etmeden önce Frig Evlerinde dinlenip ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Frig Evi bir değil birkaç tane o yüzden yol boyunca rotalar üzerinde rastlayabilirsiniz.

Otel tercih edecekler ise; Frig Vadisinin Eskişehir girişi tarafında, Çukurca Köyü’nde bulunan Midas Han gibi butik otellerde de konaklayabilirler; önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor;

 • Oda kiralayabilir,
 • Bahçesine çadır atıp orada konaklayabilirsiniz.
Frig Vadisi Yazıtları

Şebeke Çekimi

Çoğu yerde telefon çekmiyor iletişim kurmak için yerleşim yerlerine yakın noktalar tercih edilebilir. Şebekenin çektiği yerlerde de internet çekmiyor. Anlayacağınız tam olarak kendinizi dinleyip bulabileceğiniz bir yer burası.

Alışveriş

Frig Vadisinde alışveriş yapma imkanınız yoktur bu sebeple benden size minik bir hatırlatma yanınıza yiyecek-içecek alıp, muhafaza ederek yola çıkabilirsiniz. Eğer yiyeceğiniz biterse yakınlarda bulunan köylere uğrayan seyyar bakkalın getirdiği ürünlerden alabilirsiniz. (Yazılıkaya Köyü, Midashan ve İhsaniye Köylerine yakınsanız eksiklerinizi gidermeye çalışın.) Yol kenarlarında sularınızı doldurabileceğiniz çeşmeler bulunuyor, susuzluğunuzu gidermek veya kendimizi temizlemek için suları kullanabilirsiniz. (Köylülere sorarak içmenizi öneririm.)

Duş ve Tuvalet (WC) Kullanımı

Tuvalet ihtiyacı için köylerde bulunan camilerin wc'lerini kullanabilirsiniz ama çok hijyenik olduğunu söyleyemeyeceğim (Yanınızda kesinlikle bol ıslak mendil almanızı öneririm.) Eğer Frig Evlerinde konaklar iseniz duş ve wc ihtiyacınızı rahatça ve hijyenik olarak karşılayabilirsiniz. Aynı şekilde Midas Han’da da bu ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Frig Vadisi Tavsiyeleri;

 • Frig Yolu; uygulamasını indirerek tüm rotalardaki güzergahlar hakkında detaylı bilgi ile güvenli ve konforlu hareket edebilirsiniz. Çünkü bilgilendirme tabelaları çok az o yüzden kesinlikle kitap veya uygulamayı edinmenizde fayda var.
 • Her ne kadar iyileştirme çalışmaları olsa da yollarda yönlendirme tabelaları çok az denecek kadar az yada yolda konuldukları yerlerden dolayı görememe ihtimaliniz bile
  var. Yolda sürüsünü otlatan çobanlara, köylülere danışarak yol tarifi alarak ilerlemeniz çok daha iyi olabilir.
 • Mevsimi farketmeksizin geceleri çok soğuk olabiliyor bunun için tedbirli olup yanınıza kalın giysiler veya çadır/uyku tulumu seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz) ve dışarıdaki hayvanlara karşı önlemlerinizi almanızı önerebilirim. (kayalara tırmanırken
  irili ufaklı bir çok yuva vardı.)
 • Yaz aylarında da gündüzleri sıcağı bunaltacak derecede hissedebilmekte, koruyucu ürünle, şapkalarınızı unutmayın.
 • Yol toprak ve kayalar karışık buraya uygun araç seçimi ve ayakkabı seçimi de çok önemli.
 • Benzin deponuzu doldurup vadiye gelin yoksa durum çok vahim.
 • Tarihi eserleri korumak için rota boyunca ateş yakmayacağınızı ve aşkını eserlere yazmayacağınızı düşünüyorum.
Frig Vadisi Fotoğrafı

BONUS:

Afyon’a kadar gelmişken kesinlikle tavsiyemdir çarşı içinde kime sorsanız gösteriyor, Aşçı Bacaksız; sadece 5 masası var. Pilav et ve yanına kuru soğan ile servis ediyor ama efsane lezzetli.( 5 kuşaktır devam ettiriyorlar.) Üzerine de ekmek kadayıfı süper oluyor. Eee yediklerinizi eritmek için 226 metre yükselikte olan ve 600 küsür basamaklı Afyon Kalesi’ne çıkıp kuş bakışı seyre durabilirsiniz. Rivayete göre burayı çıkıp inebilirseniz 7 yıl Afyon’da yaşarmışsınız, benden söylemesi ona göre . Meşhur afyon sucuğunu da almadan dönmeyin sakın şoklattıkları için uzun yollarda alabilirsiniz.

Güzel Bir Müjde

Frig Vadisi Kamp ve Karavan Alanı; proje kapsamında; 23 karavanlık park alanı düzenlemesi yapılacak olup, 2 adet ahşap çocuk parkı, 4 adet kamelya, 5 ATV, 10 ahşap piknik masası, danışma/görevli ofisi, bay ve bayan tuvaletleri, duş konteynerları, çamaşır yıkama ve kurutma makineleri alınacak. Ayrıca proje kapsamında bölgenin tanıtımına yönelik Frig Vadisi Festivali düzenlenmesi planlanıyor.

Kamp Yeri keşif ekibinden Duygu Özcan’ın Instagram hesabını takip ederek gezilerini yakından takip edebilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Foça Sazlıca Camping - Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca Camping – Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca kamp yeri, şehir gürültüsünden uzakta ve deniz manzarasıyla İzmir'de güzel bir kamp deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.