Paylaş

Burdur Salda Gölü’ne kadar gelmişken Denizli’ye gitmemek ayıp olur diye yola çıktık. Salda Gölü’nde kahvaltımızı yaptıktan sonra ana yola çıktık ve Denizli yönüne giden araçlara otostop çekmeye başladık. Van’lı bir inşaat ustası bizi aracına aldı ve Denizli merkeze kadar götürdü. Üstelik yol üstünde bize çay, kola ve meşrubatlar ısmarladı. Üniversiteden arkadaşım olan Ozan’ın yanına gidecektik. Denizli’ye gitmişken hem Pamukkale Travertenleri’ni ziyaret edelim hem de Buldan Yaylası’na çıkalım demiştik. Fakat vaktimizin dar olması nedeniyle Pamukkale Travertenleri’ne çıkamadık. Üniversite arkadaşımız Ozan bizi çok güzel ağırladı. Kampyerleri.org ekibinden Ömer Faruk arkadaşımız, ben ve Ozan; Buldan Yaylası’na, Süleymanlı Mahallesi’ne ve Buldan Yayla Gölü’ne çıktık.

BULDAN YAYLASI’NA VE BULDAN YAYLA GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Özel aracınızla Denizli Salihli Yolu/D585 üzerinden 51,7 kilometre giderek Buldan’a varabilirsiniz. Daha sonra Buldan Alanyazı Meydanı’ndan yukarıya dağ yoluna çıkarak yaylaya varabilirsiniz. Aracınız yoksa otostopla Buldan’a kadar giderek oradan da yayla yolunu insanlara sorarak otostop çekmeye başlayabilirsiniz. Yaylaya yürüyerek gitmenizi tavsiye etmeyiz çok yüksekte kalıyor. Buldan’a Denizli’den kalkan Buldan minibüsleri ile de gidebilirsiniz. Buldan minibüs ücreti tam 7 TL, öğrenci bilet fiyatı ise 6 TL olarak ödeniyor. Buldan’a vardıktan sonra yayla yoluna çıkarak otostop çekmeye başlayabilirsiniz.

Aşağıda Buldan Yayla Gölü ve Buldan Yayla haritasına erişebilirsiniz.

BULDAN YAYLA GÖLÜ KAMP VE GEZİ REHBERİ

Buldan Yayla Gölü’nün bir diğer adının Süleymanlı olduğunu öğrendik. Muhtarın Yeri Konağı ve birçok yapıyı Buldan Yaylası’nda incelemek mümkün.

Buldan Yayla Gölü, Süleymanlı Mahallesi’nde bulunur ve gölde sazan, yayın gibi balıklar avlanabilir. 1. derece doğal sit alanı olarak bilinen Buldan Yaylası’nda 95 bitki grubu vardır. Bitkilerden 2 çeşidi endemik, 62 çeşidi göl çevresinde ve 33 adedi de göl içerisinde askıda veya göl zeminine tutunmuş olarak yaşamaktadır.

Gölde birçok nilüfer görebilirsiniz. Ayrıca Buldan Yayla’sında sakar meke, domuz, yeşilbaş ördek, yabani tavşan, ak pelikan, porsuk ve oklu kirpi gibi hayvanlara rastlanılabilir.

Suları tatlı olan gölün kenarında ve ağaçlık alanlarda çevreyi tutmak kaydıyla kamp yapılabilir, ateş yakılabilir.

Bizde kampyerleri.org ekibi olarak Buldan Yayla Gölü kenarında bir gün kamp yaptık ve çok güzel manzaralarla karşılaştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.