Bungalov Ev Nedir? – Bungalov Ev Maliyeti Ne Kadar?

Son birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz ve tanıtımında da büyük rol oynadığımız bungalov ile ilgili olarak merak edilenleri derledik. Bir bungalov ev maliyetinden tutunda, bungalov evin ne anlama geldiğine kadar; hemen hemen en ince ayrıntılara kadar detaylı anlatacağımız blogumuzu okumayı unutmayınız. Bungalov, kamp sektöründen sonra ve özellikle glamping deneyimi sonrasında yoğun olarak talep gördü. Hâl böyle olunca da bungalov ürüticileri aynı oranda artış gösterdi. Geçmiş yılların trendi olan prefabrik evler, yerini bungalov evlere bıraktı. Peki bungalov ev nedir? Bungalov ev maliyeti ne kadar? İşte birbirinden değerli bilgilerin yer aldığı kapsamlı blogumuz… Bungalov ne kadara yapılır? Bungalov yapmak için gerekli olan malzemeler nelerdir? Bungalov ne anlama gelir? Bungalov ev kaç odalı olmalıdır? Tüm detaylar…

Bungalov Ev Nedir? – Bungalov Ne Anlama Gelir?

Bungalov ev, sadece bana ait olsun diyenlerin inşa ettirdiği ya da otel odasından kalmaktansa biraz daha fazla öderim kendi evimde kalırım diyenlerin sık sık tercih ettiği bir yapı modelidir. Daha çok sessiz ve sakin bir tatil deneyimlemek isteyenlerin rağbet ettiği bungalov ev modelleri göz kamaştırmaktadır. İrili ufaklı çeşitli modelleri bulunan bungalov evler kalitelerine göre ve metrekare ölçüsüne göre farklılık gösterebilmektedir.

İlk olarak tatil beldelerinde adı duyulan bungalov evler, günümüzde ise; mimari yapıların inşaatına izin verilmeyen bölgelerde ya da metrekare alanı az olan hobi bahçesi tarzında arazilerde inşa edilmektedir. Daha çok taşınabilir ve minimal yaşam tarzını benimseyen bungalov evler kullanış bakımından oldukça zengindri. Ekolojik olmasının yanı sıra, her bütçeye uygun olmasından dolayı da tercih edilen bungalov evler doğaya mükemmel bir uyum sağlamaktadır.

Bungalov işletmesinden bungalov kiralaması yapanların yanı sıra, kendi bahçesine bungalov yaptıranlarda çoğunluktadır. Özellikle pandemi sürecinde talep patlaması yaşayan bungalov evlerin maliyetleri de aynı oranda arttı. Otel odası kiralamak yerine, denize sıfır ya da orman içerisinde bungalov ev kiralama talepleri yerinde durmadı. Hobi bahçesine ya da evinin bahçesine bungalov ev yaptıranlar da çoğunlukta.

Daha çok Rize yaylalarında gördüğümüz bungalov evler, Türkiye’nin hemen her şehrinde yer almaktadır. Ahşaptan yapılan bungalov evler, taştan yapılan bungalov evler ve betonarme malzemelerden yapılan bungalov evler olarak çeşitli modelleri de bulunmaktadır. Bungalov ev, imar izni bulunmayan bölgelerde daha sık görülmektedir. Bunun en canlı örneği Rize yaylaları ve Antalya’nın imara kapalı alanlarında yer alan bungalov evlerdir.

Bungalov evler sadece dış görünüşleriyle değil, iç dizaynlarıyla da adından sıkça söz ettirmektedir. Kişilerin isteklerine göre ya da bungalov üreticilerin dizaynlarına göre farklı modellerde inşa edilen bungalov evler; standart bungalov ev konforunu aratmamaktadır. Günümüzde inşa edilen çoğu bungalov ev, ahşap malzemeden yapılmaktadır. Bunun nedeni ise; ahşap malzemelerden inşa edilen bungalovların içerisinde oksijen sirkülasyonunun rahat olması ve astım gibi pek çok çeşitli hastalığı önlemesidir. Bungalov evler düşük maliyetinin yanı sıra, uzun ömürlü olmasından dolayı da tercih edilmektedir.

Bungalov ev denildiğinde, aklımıza sadece ahşap ve üçgen mimariye uygun olarak tasarlanan evler geliyor. Ancak bu durum tarih oldu. Günümüzde; 1+1, 2+1, 3+1 ve daha fazla oda seçenekleriyle villa modelini anımsatan bungalov evler inşa edildi. Katlı ya da ters dublex olarak da inşa edilen bungalov evler, gelecek yıllarda daha çok rağbet göreceğe benziyor.

Bungalov Ev Nedir? - Bungalov Ne Anlama Gelir?Pin
Bungalov Ev Nedir? – Bungalov Ne Anlama Gelir?

Bungalov Ev Maliyeti Ne Kadar? – Bungalov Ev Ne Kadara Mal Olur?

Türkiye’de bungalov sektörüne yön veren mecralardan biri; Kampyerleri.org I Bungalov Evler ekibi olarak; bungalov ev maliyeti ve bir bungalov evi inşa etmek için gerekli olan ödeme miktarına yönelik bilgiler paylaştık. Özellikle son iki, üç yıl içerisinde hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan bungalov evleri inşa etmek oldukça kolaylaştı. Geleneksel mimarinin yanı sıra, çeşitli modellerde ve farklı malzemelerden inşa edilen bungalov evlerin maliyeti ile ilgili tüm detayları derledik.

Bungalov ev maliyeti, bungalov evin inşasında kullanılan malzemeye göre ve malzeme kalitesine göre farklılık göstermektedir. Daha çok ahşaptan yapılan bungalov evlerin ücreti ülkemizde yapılan pazar araştırmasına göre; metrekareye göre de değişmektedir. Örnek verecek olursak; ahşabın metrekare ücretinin 1.500 TL ile 5.000 TL arasında değiştiğini varsayalım. Yaklaşık 40 metrekare alan da bungalov inşa edecek alanımız olsun. Bu ücret totalde 80.000 TL ile 200.000 TL arasında değişir. Düşük maliyet ve minimalist yaşam düzeni için gayet uygun olan bungalov evlerin inşası kadar dizaynı için de harcama yapmak gerekmektedir.

Bungalov evlerin modellerine göre; mini buzdolabı, duş, tuvalet, sıcak su hattı, elektrik hattı, mini mutfak, ocak tesisatı, odası veya kat planı gibi çeşitli etkenler; bungalov ev maliyetini değiştirmektedir. Bungalov ev yaptırma planınız var ise; inşa maliyetini ve iç dizayn maliyetini beraber hesaplamayı unutmayınız. Olası bir sürpriz ile karşılaşmamak için; bungalov ev maliyeti hesaplaması yapmanızı öneriyoruz.

Bungalov Ev Maliyeti Ne Kadar? - Bungalov Ev Ne Kadara Mal Olur?Pin
Bungalov Ev Maliyeti Ne Kadar? – Bungalov Ev Ne Kadara Mal Olur?

Bungalov Ev Yaptırmak İçin Nereden İzin Alınır? – Bungalov Ev Yaptırmak İçin İzin Alınır Mı?

Şehir gürültüsünden sıkılmış ve kendini gürültüden uzaklaştırmak isteyen pek çok kişi; bungalov ev yaptırmak istiyor. Peki bungalov ev yaptırmak için izin alınması gerekiyor mu? Bungalov ev yaptırmak için nereden izin alınmalıdırr?

Kendinize ait araziniz var ise ve arsanız imara açık ise; bungalov inşa edebilirsiniz. Araziniz arsa statüsünde değil ve tarla statüsünde yer alıyor ise; tarım arazilerinin pek çoğunda yüzde 5 ile yüzde 10 arasında oturma alanı mevcuttur. Söz konusu alana; ufak da olsa bir bungalov inşa etme durumunuz var.

Arsanıza bungalov ev yaptırma planınız var ise; Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Talep edilen evraklar ve izinler dahilinde “hobi bahçesi gibi” tarlanıza bungalov ev inşa edebilirsiniz. Eğer araziniz imara açık ise; Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İl Ve İlçe Müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtiniz ve gerekli işlemleri yaptırdığınızdan emin olunuz. Ben bungalov ev yaptırmakla uğraşmayım, hazır bungalov evi bulunan arsa alayım derseniz; içerisinde bungalov ev bulunan arsaları alabilirsiniz. Daha çok hobi bahçelerinde uygulanan bu satış modeli ile; gerekli izinler alınmış pek çok bungalov ev satışı yapılmaktadır. Üstelik bahçe ile beraber ev sahibi olabilme imkanınız vardır.

Bungalov Ev Yaptırmak İçin Nereden İzin Alınır? - Bungalov Ev Yaptırmak İçin İzin Alınır Mı?Pin
Bungalov Ev Yaptırmak İçin Nereden İzin Alınır? – Bungalov Ev Yaptırmak İçin İzin Alınır Mı?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1