Paylaş
Ayder Yaylası Gezi Rehberi - Çamlıhemşin Rize
Ayder Yaylası Gezi Rehberi - Çamlıhemşin Rize

Karadeniz’in en popüler yaylalarından birisi olan Ayder Yaylası, Rize’de gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. 1350 metre rakıma sahip olan Ayder Yaylası’nın manzarası ise Kaçkar Dağları olmaktadır. Günümüzde çok fazla yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Ayder Yaylası’nda her yıl düzenli olarak Ocak ayında Kardan Adam Festivali düzenlenmektedir. Çam ve kayın ormanlarıyla kaplı yaylada yüzlerce konaklama tesisi bulunmaktadır.

Ayder Yaylası’nda Kahvaltı

Ayder Yaylası Hakkında Genel Bilgi

Ayder Yaylası, Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Dilerseniz toplu taşıma ile dilerseniz kendi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Ayder Yaylası’nın yolları asfalt olup yılın 365 günü açıktır. Fakat kış aylarında belli saatlerde yollar buzlandığı için dikkat etmekte fayda var. Bakanlar Kurulu tarafından 1987 yılında Turizm Merkezi olarak ilan edilen Ayder Yaylası, o tarihe kadar sadece yerlilerin ziyaret ettiği bir yayla iken günümüzde ise oldukça popüler olmuştur. Hem soğuk hem de lezzetli sulara ev sahipliği yapan yaylanın ünü Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Soğuk sularının yanı sıra sıcak sularıyla da şifa kaynağı olan Ayder Kaplıcaları adından sıkça bahsettirmektedir.

Ayder Yaylası Kış Manzaraları

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir | Ayder Yaylası’na Ulaşım

Ayder Yaylası, Rize şehir merkezine 84 km, Ardeşen’e 41 km, Çamlıhemşin’e 19 km ve Trabzon Havalimanı’na ise 155 km uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul’dan yaklaşık olarak 1200 km uzaklıkta olan Ayder Yaylası’na hava yoluyla Trabzon Havalimanı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 1 saat 40 dakikalık uçuştan sonra Havaş ile Pazar ilçesine giderek oradan Ayder Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca havalimanında bulunan Rent A Car firmalarından araç kiralayarak Ayder Yaylası’na rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda Konaklama

Ayder Yaylası’nda Konaklama

Ayder Yaylası’nda konaklamalı bir gezi düşünüyorsanız çadır kampı, bungalov konaklaması veya otel konaklaması yapabilirsiniz. Biz Ayder Yaylası’nda hem çadır kampı hemde butik otel konaklaması yaptık.

Ayder Yaylası Kış Manzaraları
Ayder Yaylası Kış Manzaraları
 • Ayder Yaylası’nda Kamp: Çadır kampı yapmak için Ayder Yaylası’na giderseniz; Smail Oberj Otel’e giderek kamp yapabileceğiniz alanlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ücretli kamp alanlarının yanı sıra ücretsiz kamp alanları da bulunmaktadır.
Ayder Yaylası’nda Çadır Kampı
 • Ayder Yaylası’nda Bungalov Konaklama: Ayder Yaylası’nda bungalov konaklama yapmak için birçok tesis bulunmaktadır. Dilediğiniz tesiste konaklama yapabilirsiniz. Son zamanlarda Ayder Yaylası’nda bulunan bungalov tesis sayısı oldukça artmıştır.
Ayder Yaylası’nda Bungalov Konaklama
 • Ayder Yaylası’nda Otel Konaklama: Ayder Yaylası’nda biz Kampyerleri.org olarak Smail Oberj Otel’de konaklama yaptık. İsmail Bey tarafından işletilen Smail Oberj Otel’in kahvaltıları oldukça lezzetli ve doyurucu. Ayrıca otelin odaları ise hijyenik ve sıcaktır. 24 saat sıcak su bulunmaktadır ve otelde 4 farklı oda bulunmaktadır. Ayder Smail Oberj’in Instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Ayder Yaylası’nda Otel Konaklama

Ayder Yaylası’nda Neler Yapılır?

 • Kış aylarında Ayder’in merkezinde şambrel kiralayarak kayak yapabilirsiniz. Fakat dikkatli olmanız gerekmektedir.
 • Yaylada bulunan zipline tesislerinde güvenli bir şekilde zipline yapabilirsiniz.
 • Çamlıhemşin’nde bulunan rafting tesislerinde rafting yapabilirsiniz.
 • Huser, Avusor, Çeymakçur, Palakçur yaylalarına ve Galer Düzü’ne yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Trekking rotalarında fotoğraf çekebilirsiniz.
Ayder Yaylası’nda Şambrel Kayağı

Ayder Yaylası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Tuvalet var, mescit var, içme suyu var.
 • Telefon ve internet çekiyor.
 • Yemek yiyebileceğiniz ve konaklayabileceğiniz tesisler var.
 • Otopark sıkıntısı hala devam ediyor.
 • Şambrel ile kışın kayabileceğiniz alanlar var.
 • Kamp yaparken güvenli olarak ateş yakabilirsiniz, ormandan kuru odun toplayabilirsiniz.
 • Kaplıca var.
 • Ayder Yaylası’nda diğer yaylalara ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Genel market alışverişinizi Çamlıhemşin ilçe merkezinde bulunan A101’den yapabilirsiniz. Ayder Yaylası’nda minik marketler bulunmakta fakat fiyatlar yüksektir.

Karadeniz‘de gezilecek yerler arasında bulunan Ayder Yaylası Gezi Rehberi blogumuzda bahsedeceğimiz detaylar bu şekildedir. Sizde Ayder Yaylası hakkında eklemek istediğiniz detayları yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Bir önceki yazımız olan Dama Kamp Alanı: Konforlu Bir Çadır Tatili İçin Erken Rezervasyon Kayıtları Başladı | 3-13 Nisan'da da Açığız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.