Araç Üstü Çadır İncelemesi ve Kurulumu – Roof Top Tent Setup

Araç Üstü Çadır İncelemesi ve Kurulumu - Roof Top Tent Setup


Uzun süreli kamp planı yapanların popüler tercihlerinden birisi de araç üzerine monte edilen çadırlar diğer bir popüler ifadeyle Roof Top Tent oluyor. Karavan veya normal çadırlara göre birçok avantajı bulunan portatif çadırlar ile ilgili tüm merak edilen konuları bu blogumuzda bulabileceksiniz. Kampyerleri.org olarak bizim ilk deneyimlediğimiz çadır @destur_ile_yollarda hesabının sahibi Serdar Demirezer’e aitti. Serdar Bey’e deneyimleri için teşekkür ediyoruz. Kütahya’da Zümrüt Çadır tarafından yapılan bu çadırlar oldukça sağlam ve kullanışlı olmasıyla dikkat ediyor. Bu blogumuzda araç üstü çadır incelemesi, araç üstü çadır avantajları-dezavantajları, araç üstü çadır kurulumu gibi konulara değineceğiz. Özellikle ailelerin ve çiftlerin tercih ettiği çadırlar hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabileceksiniz.

Araç Üstü Çadır Siparişi Vermek İçin İletişim Bilgileri

Telefon: 0533 397 7762
Instagram: @destur_ile_yollarda (Tüm sorularınızı sorabilirsiniz)

Araç Üstü Çadır Nedir?

Araç üstü çadır; aracıyla gezmeyi sevenlerin konaklamak için tercih ettiği seçeneklerden birisidir. Aracınızın üzerine monte edilebilen bu portatif çadırlar genellikle 2 kişinin konaklayabileceği şekilde üretilse de bebekli aileler de rahat bir şekilde konaklama yapabilmektedir. Avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunan araç üstü çadırlar, karavanlara bütçesi yetmeyenler için popüler bir alternatif olmaya devam ediyor. Kurulumu sadece 5 dakika süren bu çadırlar, aracınızla gidebileceğiniz her yer de sizin konaklayabileceğiniz bir ortama dönüşüyor. Doğrudan zeminde, normal çadırda kalmaktan korkanlar bu çadırlar ile kamp deneyimi kazanabilir.

Araçüstü Çadır İnceleme – Roof Top Tent Kurulum Videosu

Araç Üstü Çadır Kullanımı

Port bagaj tavan çıtası bulunan tüm araçlara monte edilebilen çadırlar, 5 dakikada kuruluyor ve yaklaşık 10 dakikada ise toplanabiliyor. Aracınızın gittiği her yerde gönül rahatlığıyla uyuyabileceğiniz bu çadırlar merdivenli oluyor ve katlanabilir merdivenleri sayesinde kolayca çıkıp inilebiliyor. Güneşli günlerde kullanmak için aracın yan kısmına entegre edilebilen tente ile güneşten veya yağmurdan korunabilirsiniz. Kış aylarında veya yağmurlu günlerde ıslanmamak için çadırların üst kısmına yağmur tentesi de bulunuyor. Havalandırma pencereleri, ön-arka kapısı, gergi telleri ve sahillerde soyunma kabini olarak kullanabileceğiniz yan bölümleri bulunuyor. Aynı zamanda araç lastiğine portatif tuvalet takarak soyunma kabini kısmını kapatarak kamplarda tuvaletinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. 20 litrelik kamp duş setleri ile soyunma kabinini kapatarak içeride kolaylıkla duşunuzu alabiliyorsunuz.

"<yoastmark

Araç Üstü Çadır Her Araca Uygun Mu?

Araç üstü çadırlar her araca takılabiliyor mu diye çok soruluyor. Fakat bu portatif çadırlar maalesef her araca takılamıyor. Bu çadırlar sadece tavan çıtası denilen bölümlere takıldığı için bunun monte edilemediği araçlarda maalesef kurulamıyor. Daha çok SUV model araçlarda bulunan tavan çıtaları nadiren binek araçlarda da bulunuyor. Aracınıza tavan çıtası takılıp takılamadığını aracınızın resmi bayisine danışarak monte ettirebilirsiniz. Tavan çıtası olan araçlara, çadırlar kolay bir şekilde yaklaşık 1 saat içerisinde monte edilebilmektedir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

(@destur_ile_yollarda)’in paylaştığı bir gönderi ()

Araç Üstü Çadır Aracın Tavanına Zarar Veriyor Mu?

Roof Top Tent doğrudan aracın tavanına değil tavan çıtalarına yani barlarına takılıyor. Bu nedenle ağırlık aracın tavanında değil arabanın taşıyıcı kolonlarına yüklenmiş oluyor. Araç üstü çadır takmanın tavana zarar vermediğini söyleyebiliriz. Çadırların ağırlıkları 50-100 kg arasında değişmektedir. Çadırların 250 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine ait olduğunu da belirtmekte fayda var. 2 kişi rahatlıkla çıkabiliyor ve çocuklu aileler de rahatlıkla kullanabiliyor, aracın tavanına hiçbir zararı olmuyor.

Araç Üstü Çadır Fiyatları

Araç üstü çadır fiyatları kullanıma, kaliteye ve ihtiyaçlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu çadırların fiyatları 2000-20000 arasında değişmektedir. Türkiye’de birçok roof top tent üreticisi bulunmaktadır. Bizim kullandığımız ve tavsiye ettiğimiz markalardan birisi Zümrüt Çadır olmuştur. Zümrüt Çadır Kütahya’da hizmet veren ve hizmet ağını genişleterek Ankara’da da Serdar Demirezer’e temsilcilik veren kaliteli araç üstü çadır firması haline gelmiştir. Ankara ve çevresindeki siparişlerinizi vermek için aşağıya iletişim bilgilerini bırakıyoruz.

Telefon: 0533 397 7762
Instagram: @destur_ile_yollarda (Tüm sorularınızı sorabilirsiniz)

Araçüstü Çadır Fiyatları
Araçüstü Çadır Fiyatları

Araç Üstü Çadır Avantajları

 • Kolay kurulum yapılıyor, istenildiği zaman birkaç kişinin yardımıyla sökülebiliyor.
 • Karavana göre daha hafif ve ekonomik bir kamp tatili sunuyor.
 • Karavanların giremediği birçok bölgeye giriyor. Aracınızın girebildiği tüm yerlerde huzurlu bir kamp yapıyorsunuz.
 • Yere kurulan normal çadırlara böcek vb. hayvanlar gelse de bu çadırlar böceklerden ve hayvanlardan uzakta bir uyku imkanı sağlıyor.
 • Yağmurlu havalarda yerden yüksekte olduğunuz için ıslanma ihtimaliniz yoktur.
 • Toprak veya taş zeminde değil, bu çadırların içine entegre edilen sünger yataklarda uyuduğunuz için daha konforlu bir uyku uyumuş olursunuz.
 • Sıcak havalarda yan havalandırmaları açarsanız çadırın içerisi serin oluyor. Sineklik kısmını kapatarak keyifli bir uyku uyuyabilirsiniz.

"<yoastmark

Araç Üstü Çadır Dezavantajları

 • Uyurken sağa sola kaymamak için aracınızı eğimli olmayan düzgün bir zemine kurmanız gerekmektedir.
 • Karavan kadar konforlu bir ortam sunmamaktadır.
 • Rüzgar alan bir kamp alanında kamp kurduysanız yerden yüksekte olduğunuz için rüzgarın şiddetini daha çok hissedeceksiniz.
 • Çadır kurulu haldeyken aracınızı hareket ettirmek çok zor. Çadır kısa sürede zarar görebildiği için kamp alanında markete bile gitseniz çadırınızı toplamanız gerekiyor.
 • Çadırınız yağmurda ıslandı ve kampınızı bitirererek evinize geldiniz. Çadırınızı açarak kurutmanız gerekiyor aksi takdirde koku yapıyor. Bunun içinde garaj veya kapalı bir ortama ihtiyacınız var. Bu durum sadece araç üstü çadırlar için geçerli değil aynı zamanda normal kamp çadırlarını da yağmurlu bir kamptan sonra kurutmanız gerekiyor.

"<yoastmark

Araçüstü Çadır Uzman Yorumu

Kampyeri olarak 2 hafta kadar bu çadırları deneyimleme imkanı bulduk ve aracımızın gittiği birçok bölgede konakladık. Hem konforumuzdan ödün vermedik hem de evimiz sırtımızda misali yer çadırı kurmak yerine 5 dakikada çadırımızı açarak yanında bulunan tente altında yemeğimizi kolay bir şekilde yaparak keyifli kamplar yaptık. Kamp yapmaktan korkanlar için tavsiye ederiz. İlk kamp deneyimlerinizi bu çadırlarda rahat bir şekilde kazanabilirsiniz. Çadırlarla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları YORUM GÖNDER kısmından bizlere iletmeyi unutmayın. Sipariş vermek için 0533 397 7762 numaralı telefondan (Serdar Demirezer) bilgi alabilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır - Mat Kullanımı

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı

Kamp ekipmanları arasında olmazsa olmazlardan birisi mattır. Matın hangi tarafına yatılır ve mat kullanımı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

2 yorumlar

 1. Avatar

  Çok Teşekkür Ederim Bu güzel objektif incelemeniz için Yaklaşık 3 yıldır Araç üstü Çadırı kullanmaktayım. Artıları tabiki benim için çok fazla. Araç üstü çadırı merak edenler için bir kullanıcı olarak sürekli deneyimlerimi aktarmaya devam ediyorum. Tekrardan Teşkkürler bu güzel blog için Kampyerleri.Org

  • Kampyerleri.org

   Serdar Bey öncelikle güzel yorumunuz için biz teşekkür ediyoruz. Araç üstü çadır gerçekten farklı bir boyut. Biz de çok beğeniyoruz. İlerleyen serüvenlerimizde araç üstü çadırı da ekipmanlarımız arasına dahil etmeyi düşünüyoruz. İlk defa kamp yapacaklara kesinlikle tavsiye ediyoruz. Araç üstü çadır hakkına merak edilen her şeyi buradan sizlere sorabilirler. Teşekkür ediyoruz, doğayla ve sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.