Ani Harabeleri Gezi Rehberi – Kars
Kamp Yeri keşif ekibinden Ceren Alican; Kars’ta bulunan Ani Harabeleri ile ilgili blogunu siz doğa severler ve gezi tutkunları için yazdı. Ani Harabeleri Gezi Rehberi blogu hakkında eklemek istediklerinizi yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Ani Harabeleri Gezi Rehberi

Son yılların turistik değeri giderek yükselmekte olan noktalarından biri Ani Ören yeri. Kars’ın yazı ayrı kışı ayrı güzel muhteşem coğrafyası ve Doğu Ekspresi’ne gittikçe artan talep Ani’nin de hak ettiği değeri bulmaya başlamasına vesile oldu. Ani Harabeleri, sırt çantalı gezginlerden fotoğrafçılara, üniversite öğrencilerinden, beyaz yakalılara kadar her yaş grubundan seyahat etmeyi seven insanın görmek istediği bir ören yeri. Biz yılın daha ilk çeyreğinde üst üste iki kez görme imkânı bulduk. Ani Ocak ayında beyazlar içinde, Nisan ayında ise yeşillikler içindeydi. Yani yılın tamamı boyunca ziyaretçilerine çeşit çeşit manzaralar göstermeye hazır. Sadece doğal güzelliği ve manzaralarıyla değil, tarihi değeri ve ilginç hikayelere konu olması ile de ön plana çıkıyor.

Ani Harabeleri Hakkında Bilgi

Ani Harabeleri Hakkında Bilgi

Ani aslında bir Ortaçağ şehri. Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehri’nin, Türkiye sınırları içerisinde kalan kısmında kurulmuştur. Bilinen en eski kayıtları MÖ. 5000’li yıllara dayanır. Şehri kuran Karsaklılar, aynı zamanda Kars şehrine ismini de veren devlettir. Karsaklılardan sonra günümüze kadar gelen süreçte Kürtlerden Bizanslılar’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Kısaca tarih sahnesinde aldığı rollere de göz atmakta fayda var. 6.yy’da Ermeni Bagratlı Devletine başkentlik yapmış. Bizanslılar Ani’yi işgal edip Bagratlı Devleti’ne son verince, bu bölge savunmasız kalmış ve en sonunda Selçuklu Sultanı Alparslan’a teslim olmuş. Selçuklu fethinden kısa süre sonra ise kent, Kürt kökenli Şeddadi Beyliği’nin başkenti olmuş. Bundan sonraki dönemlerde kent Gürcüler’in, Celayirli Devleti’nin, en son da Karakoyunlular’ın eline geçmiş olsa da nüfusu çoğunlukla Ermeniler’den oluşmuş. Kentteki Hristiyan eserlerin çoğu bu dönemde yapılmıştır. 1319 yılında çok ağır bir deprem görmüş ve ardından Timur tarafından ele geçirilerek tahrip edilmiş. 1535 Osmanlı-İran savaşına kadar yıkık halde olmasına rağmen hala yaşamın devam ettiği kent savaştan sonra tamamen terkedilmiş. İçerisinde bugün hala ayakta olan camiler, kiliseler ve surlar var.  2016 yılında ise Unesco Dünya Mirası listesine kalıcı olarak alınmış.

Ani Hristiyanlık kadar İslamiyet için de önemli mimari eserleri içerisinde barındırıyor. Türklerin, Anadolu’da inşa etmiş oldukları ilk cami Ani’dedir. Ve bugün Ani’de tamamına yakını ayakta olan nadir eserlerden bir tanesidir. Günümüze gelmeyi başarmış eserlere dikkatle baktığınız zaman gotik mimari de görüyorsunuz, Selçuklu mimarisi de. Kendi gözlerinizle bir kentin nasıl elden ele günümüze taşındığını, ne badireler atlattığını Ani’de görebilirsiniz.

Ani Harabeleri Nerededir?

Ani Harabeleri Nerededir?

Ani Harabeleri, Kars şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km’lik bir mesafede bulunuyor. Ani, Ermenistan-Türkiye sınırını oluşturan Arpaçay Nehri’nin batı tarafında kalıyor. Yani bir nevi ülkemizin batı yönünde bittiği yer.

Ani Harabeleri’ne Ulaşım

Ani Harabeleri’ne Ulaşım

Ani için ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor. Kars merkezden Ani Harabeleri’ne yakın köylere gelen  dolmuşları kullanabilirsiniz. Bunların dışında, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı önünden her gün saat 11’de ve günde tek sefer olmak üzere İl Özel İdaresinin aracı olduğunu öğrendik.

Ani’ye gelmek için en rahat yöntem şahsi araç veya taksi. Kars’ta günübirlik tur düzenleyen taksiciler mevcut. Biz Instagram üzerinden bizi tesadüfen takip eden Ali Abi ile anlaştık. Ali Abi ve babası İsmet abi sizi Kars’a ulaştığınız yerden (gar veya havalimanı) karşılayıp kalacağınız yere kadar bırakıyor. Belirlediğiniz gün ve saatte sizi alıp Ani-Çıldır turunuzu yaptırıyor. İsmet Abi yılların deneyimi ve bilgi birikimi ile size Kars’ı ve Ani’yi, kendi çocukluğundan beri dinlediği hikayeler ile birlikte anlatıyor. Dönüş yoluna geçeceğiniz zaman ise sizi kalacağınız yerden alıp havalimanına ya da gara bırakarak yolcu ediyorlar. Biz kendilerinden çok memnun kaldık ve Kars’ı her ziyaretimizde onları aradık. Kars’ta yaşayacağınız herhangi bir problem durumunda da kendilerini aramaktan ve yardım istemekten çekinmeyin. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için @kars_taksiali Instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

Ani Harabeleri’nde Neler Yapılır?

Ani Harabeleri’ne gidelim gitmesine de ne yaparız orada diye düşünüyorsanız aşağıdaki listeyi okumadan yola çıkmayın…

 • Tarihe tanıklık edin: Nice nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış taşlara dokunun. Buranın bir zamanlar şuanda bizim yaşadığımız şehirler gibi nasıl dimdik ayakta olduğunu, sokaklarında oynayan çocukları, ibadethanelerde dua eden inananları, halkın nasıl evlerde yaşadıklarını, esnafların ürünlerini sattıkları çarşılarını hayal edin. Yaşlı ve terkedilmiş bir kentin sessiz hikayesini dinleyin.
 • Ayakta kalmayı başaran mimari yapıları inceleyin: Mimarlık sanatına biraz bile ilgi duyuyorsanız Ani’ye mutlaka uğrayın. Taş işçiliğinin, taşıyıcı sistemlerin, bina cephelerinin güzelliği karşısında bugünkü bir çok tasarımın ne kadar sığ kaldığına hayret edeceksiniz. Günümüzde yapılmış nice eserlerin, şuan yıkık dökük haldeki bu yapıların yanında sönük kaldıklarına bizzat tanıklık edin.
 • Mevsimin tadını çıkarın: Eğer kışın giderseniz Ani’yi beyaz bir örtünün altında göreceksiniz. Karın bir kente ne kadar yakışabileceğini görün. Baharda giderseniz yüksek ihtimalle ören yeri içerisinde otlayan sürüler göreceksiniz. Zira karlar eridikten sonra Ani’yi yeşilin binbir tonu bolluk ve bereketle karşılıyor. Öyle ki çobanlar buraya sürülerini getirip otlatıyorlar.
Ani Harabeleri’nde Bahar Mevsimi
 • Bol bol fotoğraf çekin: Daha önce de bahsettiği gibi Ani her mevsimde ortaya farklı görüntüler koyabilen bir yer. Hangi açıyla, kaç mm lens ile, hangi marka makine ile çektiğinizin hiç önemi yok. Sadece gördüğünüz her güzel kareyi yakalamaya bakın.
 • Arpaçay nehrinden karşıya, Ermenistan topraklarına selam verin: Ani tam olarak Türkiye-Ermenistan sınırında. Yani nehrin diğer tarafı Ermenistan. Böyle bir sınır bölgesinde olmak sadece bana mı ilginç geliyor bilemem ama bence siz de tadını çıkarmaya bakın.
Ani Harabeleri Ermenistan Sınırı
 • Ani köyünün çocukları ile sohbet edin: Ani Harabelerine ulaşmak için Ani Köyü’nden geçmeniz gerekiyor. Köyün bittiği yerde harabelerin girişini göreceksiniz. Giriş kapısından önce köyün çocuklarının etrafınızı sarması çok normal. Onlara, girişin hemen sağındaki kafeden çay-bisküvi ısmarlayabilir, hikâyelerini dinleyebilirsiniz. Zaten gelen yabancıları gördükleri zaman meraklı gözlerle bakıyorlar. Hepsi birbirinden sıcak kanlı ve sevimli çocukları görmezden gelmeyin bence.
Ani Harabeleri’nden Fotoğraflar

Ani Harabeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Ani Harabelerine giriş ücreti ne kadar?
  – Giriş ücreti 10 TL.
 • Müzekart geçerli mi?
  – Evet, Müzekartınız var ise girişte kullanabilirsiniz.
 • Yaklaşık kaç saat ayırmalıyım?
  – Bu kişiden kişiye değişecek bir olgu. Biz yaklaşık 2-2.5 saat gibi bir süre ayırmıştık fakat başka biri için tam 1 gün ayırarak anca gezilebilecek bir yer. Ani’den ne beklediğinize göre değişir diyebilirim özetle.
 • Ne giymeliyim?
  – Öncelikle hangi mevsim olursa olsun rahat ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz. Zira yürüyüş parkuru taşlı ve patika şeklinde. Mevsimine göre rahat yürüyüş ayakkabıları olmazsa olmaz yani. Bunun dışında tabi ki eğer kış mevsiminde gidiyorsanız gerekli önlemleri almanız gezinizi kısa kesmek zorunda kalmamanız için önemli. Zira soğuktan korunabileceğiniz hiçbir yer yok.
 • Ani’de konaklayabilir miyim?
  – Maalesef Ani’de konaklayabileceğiniz bir yer bulunmuyor. En yakın konaklama seçenekleri Kars merkezde. Fakat Ani köyünde herhangi bir kapıyı çalıp tanrı misafiriyiz diyebilirsiniz diye düşünüyorum. Kars insanı misafir seviyor. Sizi geri çevireceklerini hiç sanmam. Dilerseniz Ani Harabeleri’nde çadır kampı yapabilirsiniz.
 • Ani’de kamp yapabilir miyim?
  – Yapan kişiler olduğunu duymuş olmakla beraber bunun aslında yasal olmadığını da belirtelim. Ani bir sınır bölgesi. Arpaçay nehri kıyısına inip kamp yapmak şahsen bana bu sebepten ötürü çok güvenli gelmiyor. Fakat Ani Harabeleri’nde çadır kuranlar ve kamp yapanlar herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtiyor.
 • Şahsi aracımla geliyorum. Arabamı nereye park edebilirim? Otopark ücretli mi?
  – Aracınızı giriş kapısının önündeki alanda boş gördüğünüz herhangi bir yere, diğer araçları engellemeyecek şekilde bırakabilirsiniz. Özel bir otopark alanı bulunmuyor. En azından şuan için. Aynı şekilde şuan için ücretli de değil.
 • WC, cafe, hediyelik eşya gibi imkanlar var mı?
  – Ani yeni yeni geliştirilen bir tarihi değer olduğu için bu gibi imkanlar şuan için kısıtlı. Fakat ören yeri girişinin karşı tarafında yapımı henüz tamamlanmamış olan bir meydan ve etrafında tesisler yapılıyor. Ocak ayında gittiğimizde WC henüz açılmamıştı fakat Nisan ayında gittiğimizde WC’yi kullanabildik. Fakat tabi ki fazla beklenti içine girmeyin. İlerde bu tesisler oturacak ve daha kullanılabilir olacaktır eminim. Çay-kahve içmek ve hediyelik alışverişi yapmak içinse girişin sağ tarafında göreceğiniz seyyar araçtan faydalanabilirsiniz. Dediğim gibi ilerde bu imkanlar daha da gelişecek. Fakat ne zaman olur bilemiyorum.

Bunlara ek olarak siz sormadan ben şunları söyleyeyim

 • Arpaçay’ın karşı tarafı başka bir ülke olduğu için Ani’ye yaklaştığınızda cep telefonunuza “Ermenistan’a hoşgeldiniz” tarzı bir mesaj gelmesi çok normal. Daha da kötüsü operatörünüz bu mesajı gönderdikten sonra sizi yurtdışına çıkmışsınız gibi algılayıp faturanıza yurtdışı kullanım bedeli yansıtabilir. Bu saçma durumu engellemek için telefonunuzun ‘Uluslararası Dolaşım’ özelliğini Ani’ye yaklaşmadan mutlaka kapatın.
 • Ani’ye giriş yaptıktan sonra içerde özel dolaşım yolları olmadığını, toprak ve taş yollar üzerinde kenti gezmeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım. Yani bu demek oluyor ki Ani çok tozlu bir yer. Ayrıca yaz ve bahar aylarında polen miktarı da artıyor. Eğer alerjiniz var ise gerekli tedbirleri alın.
 • Dört yanı açık bir yeri gezdiğinizi unutmayın. Her an kar da yağabilir, güneş de açabilir, yağmur da bastırabilir. Mevsimine göre şemsiyenizi veya şapka, güneş kremi, şişe su gibi malzemelerinizi yanınızdan eksik etmeyin. Güneş gözlüğünüz ise yaz-kış demirbaşınız olsun zira kar ve güneş ikilisi bir araya geldiği zaman önünüzü bile göremiyorsunuz.
 • Fotoğrafçıların dikkatine: İçerde tripod açmak yasak. Bunun için önceden özel izin almalısınız. Aynı şey drone uçurmak için de geçerli. Ayrıca makinenizi hava şartlarının durumuna göre korumak için gerekli önlemleri almayı unutmayın. Sonra makinem ıslandı diye ağlamayın. 🙂

Ani artık insanların yaşadığı bir kent olmadığı için yıkıntıları ot ve çimen bürümüş durumda. Bu da demek oluyor ki karşınıza haşarat, yılan-çıyan, kemirgen çıkması çok çok doğal. Biz Ani’de yılan, kertenkele ve bol miktarda sincap gördük. Hatta otlayan büyükbaş sürüsü bile gördük. Besin zincirinin doğal işleyişini de bu sayede gözlemleyebilirsiniz 🙂 Dikkatli olmakta fayda var.

Ani Harabeleri’nde Otlayan İnekler

Ani Harabeleri Gezi Rehberi blogum için eklemek istediklerinizi yorum kısmından bloguma ekleyebilir ve gezilerimi @yogikedi hesabımdan takip edebilirsiniz.

 YORUM YAZ HEDİYENİ KAZAN! 

SORU: Ani Harabeleri günümüzde hala kullanılıyor olsaydı ne tür bir yapı olarak kullanılmasını isterdiniz? (Örneğin kütüphane.) 23 Mayıs 2019 tarihine kadar en yaratıcı yorumu yazan kişiye 1 adet emaye kupa hediye edeceğiz. Yorumlarınızı bekliyoruz. Doğayla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi - Gümüşlük'te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi – Gümüşlük’te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi blogumuzda Gümüşlük'te gezilecek yerler, Gümüşlük'te ne yenir gibi tüm konular hakkında bilgi edinebileceksiniz.

5 yorumlar

 1. Avatar

  Ani Harabeleri günümüzde hala kullanılıyor olsaydı Köy enstitüsü olarak kullanılmasını isterdim.

 2. Avatar

  Bence opera olmalı, kocaman büyük bir yapı. Ses akışı çok iyi olur

 3. Avatar

  Merhaba kamp yaparken ayı hayvan gelcek korkusu var bunu nasıl bir insana korkmaması için saglıyabiliriz?

 4. Avatar

  Amfi tiyatro veya açık hava sineması olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.