Yabani Hayvanlar İle Karşılaşınca Ne Yapılır?

Yabani Hayvanlar İle Karşılaşınca Ne Yapılır?


Yabani hayvanlar pandemi süresince yaşam alanlarını genişletti ve ormanlara insanlar gitmeyince daha geniş bir alanda yaşamaya başladılar. Peki, karantina sonrasında kamp veya günübirlik aktivitelerimiz için doğaya çıkarsak yabani hayvanlarla karşılaşabilir miyiz? Yaban hayatı teknikeri Yekta Arı, pandemi süresi sonrasında yabani hayvan saldırılarının artabilecek olması öncesinde “Yabani Hayvanlarla Karşılaşınca Ne Yapılır?” konulu blogu bizler için yazdı. Peki ayıyla, kurtla veya domuzla karşılaşırsak ne yapacağız. İşte tüm detaylar…

Uzun ve yoğun geçen bir haftadan sonra doğaya çıkmayı kim istemez ki? Cevabınızın “Evet!” olduğunu duyar gibiyim.  Biz şehir insanları olarak, dağlara, çiçeklere ve kırlara hasret kalmış bireyleriz. Bir nefeslik oksijene ve o güzelim uçsuz bucaksız yeşilliklere hasretiz. Bir çok canlı gibi bizde geçmişten beri doğadaydık ve orada yaşam mücadelesi  veriyorduk. Fakat son 100 yıldır doğa ile olan bağımız git gide zayıflamaya başladı.

Ankara’da Ayı Saldırısı! Kampa Giderken Dikkat Edin – OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

İnsanın temel taşı doğa olunca ister istemez orada huzuru, dinginliği, kendimize dönmeyi ve özümüzü yaşamayı hatırlıyoruz. Ne var ki bu güzel ortam bir takım tehlike ve riskleri de beraberinde getiriyor. Fakat  endişelenmenize hiç lüzum yok… Çünkü alacağımız bir dizi önlem ile bu riskleri en aza indirebilmek bizim elimizde.

Mesela en çok korktuğumuz hayvanları büyükten küçüğe doğru sıralayalım…

Ayılar Hakkında Bilgi
Ayılar Hakkında Bilgi

Ayılar Hakkında Bilgi

Ayılar, çok iyi koku almak ile birlikte zeki canlılardır. Zeki olmalarının verdiği merak duygusu bunu tetikler ve her şeyi merak ederler. Aslına bakarsanız normal şartlar altında insanlardan mümkün oldukça uzak kalmayı ve musallat olmamayı tercih ederler. Ne var ki ayılarında tehlikeli, agresif ve sınır tanımaz zamanları vardır.

Bunlara kısaca değinecek olursak ilk sıraya yavrulu dişi ayıları örnek verebiliriz. Şöyle bir düşündüğümüzde minicik bir fareden, hepimizin bildiği civciv sahibi tavuklara kadar bir çok canlı yavrusunu hayatı pahasına koruyabilir. Ayılarda da bu durum farklı değildir…

Henüz yeni doğmuş bir yavru birkaç yılını annesi ile geçirir ve annesi tarafından korunmaya muhtaçtır. Siz siz olun ve doğada asla yavrulu bir anne ayı ile karşılaşmamaya çalışın.

İkinci sıraya gelince, üreme zamanı! Memeliler üreme zamanında genel olarak agresif ve sınır tanımaz olurlar. Örneğin çiftleşme dönemine gelmiş bir ayı rakip ayılara karşı daima kin ve nefret içerisindedir.  Bu tutumunu önüne çıkabilecek diğer canlılara da sergilerler. Kızgınlık dönemi 30 güne kadar sürebilir, yaklaşık olarak Mayıs ve Temmuz arasında erkek ayılar eş arayışına girerler. Bu dönemde tehlikeli olurlar…

Son olarak ise ani karşılaşmalar tedirgin olma ve bunun sonucunda korkuya kapılıp saldırıya geçme…

Tüm bu saydıklarım aslında genel olarak sizde bir “Ayının” olası saldırma senaryolarıydı. Bunların dışında elbette bir çok farklı saldırı çeşidi ile karşılaşmak mümkün. “Yabani Hayvanlar İle Karşılaşınca Ne Yapılır?” blogumuzda tüm saldırılara karşı yapmanız gerekenleri sizlerle paylaştık.

İlk Yardım Çantası ve Hayvan Isırmalarına Karşı İlk Yardım – OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Ayıyla Karşılaşınca Ne Yapılır?

Öncelikle klasik ölü taklidi genel olarak işe yaramayacaktır. Daha ziyade ayı size saldırmaya niyetliyse yapacak sadece bir kaç yol bulunur.  Ayı ile savaşmak…

Kamp alanı veya çevresinde ayı ile karşılaşınca genelde kaçmak yanlış bir harekettir. Bunun yerine ayıya arkanızı dönmeden ve göz teması kurmadan olduğunuzdan büyük gözükmeye çalışabilir veya aynı zamanda yüksek sesle bağırarak kolay lokma olmadığınızı gösterebilirsiniz.  Biber gazı da (büyük olanlar, genele kolluk kuvvetlerinin kullandığı ve piyasa ayı spreyi diye satılan ürünler) etkili silahlardan biridir. Doğru ve zamanında kullanılırsa işe yaramaktadır.

Bir de ayının bulunma potansiyeli olan yerlerde ekip halinde ses çıkartarak hareket etmek , ayıya sizin varlığımızı gösterecek olan en güzel yöntemdir. Eğer ayı size saldırmaya kalkarsa

Yani size doğru dişlerini gösterip koşmaya başlarsa üstünüzde olan bir objeyi ayı ile sizin aranıza bırakarak kaçabilirsiniz. Bu yöntem genelde sırt çantanızla olur ve size büyük ölçüde zaman kazandırır.  Unutmayalım ki ayılar iyi koku alır ve meraklıdırlar. Doğanın izlerini mutlaka takip edin ve civarda ayı olduğunu anlamaya çalışın…

Çadırınızı genel olarak su kaynaklarının uzağına kurun ki su içmeye gelecek olan yaban hayvanlarıyla karşılaşma riskinizi en aza indirin. Ne demiştik ayılar iyi koku alırlar, eee peki ne yapacağız? Gayet basit, yiyeceklerinizi mutlaka koku salınmasına engel olacak kaplara yerleştirin. Hatta en iyisi çadırınızın biraz uzağına yüksek bir ağaç dalına asabilirsiniz.

Yaban Domuzları Hakkında Bilgi

Domuzlar esasında pek tehlikeli hayvanlar değillerdir. Fakat plansız ve ani karşılaşmalar panik verici ve heyecanlı olabilir. Nasıl mı? Ters esen bir rüzgar ve arkasını göremediğiniz tepe yahut orman içi patika virajları…

Ve eğer domuz yaralıysa saldırgan olabilir. Önüne gelen her canlıya saldırabilir ve bu siz olabilirsiniz. Genel olarak domuzlar sürüler halinde yaşar ve sürünün lideri yaşlı bir dişi domuzdur. Önden yürür , diğer bireyler ise onu takip eder. İnsan gördüklerinde çoğu zaman kaçarlar fakat ters bir vakitte yavrulu bir anne koruma iç güdüsüyle saldırabilir. Genel olarak dişleri jilet gibi keskindir ve derin enfekte olmuş yaralar açabilirler.

Azılı denen erkek domuzlar çiftleşme döneminde vahşidir…  Fakat içiniz rahat olsun, bir domuz kolay kolay size saldırmaz. Ama yinede,  her halükarda dikkatli olmakta yarar var.

Yaban Domuzu
Yaban Domuzu

Kurtlar Hakkında Bilgi

Türkiye’de genelde yaz mevsiminde insanlara karşı bir kurt atağı görmek güçtür. Hani olur mu hiç diye sorarsanız çok nadir… Kurtların derdi emin olun sizler değilsiniz. Onlar koyun ve keçilerin peşindeler. Mükemmel burunları sayesinde kilometrelerce öteden koyunların kokusunu alırlar ve saldırıya geçerler.  Sosyal canlılardır ve genelde sürü halinde muazzam bir hiyerarşik düzen ile yönetirler kendilerini. Ülkemizde yaz mevsiminde değil ama kış mevsiminde birden fazla kurt varsa korkabiliriz. Özellikle tek başımıza iken. Sanılanın aksine kurtlar o kadar da saldırgan hayvan değillerdir.

Hatta bir keresinde Aladağlar kampında hemen yanı başımızda ki tepede gece boyu ulumuşlardı! Zerre korkmadım ve bilakis keyif aldım…

Siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve kış mevsiminde kurt bölgelerine yanınızda güvenlik ekipmanı olmadan gitmeyin.

Kurtlar Hakkında Bilgi
Kurtlar Hakkında Bilgi

Yılan, Akrep ve Böcekler Hakkında Bilgi

Bizim için genel olarak risk oluşturabilecek yılan türleri arasında “engerekler” gelir. Başları keskin hatlı ve üçgen kuyrukları ise fazla incelmeden küt bitmektedir. Yılanlar faydalı canlılardır ve  gördükleri yerde olasılıkla sizden kaçma eğilimi içerisindelerdir. Elbette köşeye sıkışmadıkları ya da üstlerine bilmeden basmadığınız sürece.

Nörötoksik zehir sahibi bu yılanlar avlarının sinir uçlarını blok ederek felç ederler. Fakat yetişkin ve sağlıklı bir insanda bu etkiler hafif olur. Bu gibi durumlarda direkt olarak sağlık kuruluşuna gitmenizde yarar var.  Toplumda bilinenin aksine yılanlar bizim düşmanımız değillerdir. Sadece ufak dikkat isteyen bir konudur. Taşlık vb yerler yılanların sevdiği habitatlardır. Buralardan uzak durmanı ve doğada olası yılan karşılaşmalarında yavaşça yolunuzu değiştirmenizi tavsiye ederim.

Yılanlara Karşı Dikkatli Olmak
Yılanlara Karşı Dikkatli Olmak

Alerjini yoksa akrep zehri sizi kolay kolay öldürmez. Fakat sokulma durumunda sağlık kuruluşuna gidilmeli.  Ayakkabılarınızı mutlaka çadırınızın içerisine alın ve eğer ki dışarıda unuttuysanız lütfen çerisini kontrol edin. Böceklerden özel olarak korkmuyorsanız onlar bizim minik dostlarımızdır…

Doğa hepimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve dinginliği hepimize fazlasıyla sunmaktadır. Yeterli bilgi sizi daha güvende yaparken aynı zamanda kendinize güvenmenizi de sağlar. Doğaya çıkan insanların bir çoğu yetersiz bilgiye sahiptirler ve her birey kendini mümkün olduğunca donatmalıdır. Bir çiçeğin yanından geçerken yahut bir ağacın türünü aklından geçirirken “işte ben bunu biliyorum” demenin hazzı paha biçilemezdir.

Doğaya giden ve onu korumayı şiar edinmiş herkes, tertemiz oksijenin tadını çıkarırken doğayı anlamalı ve onunla yaşama berilerini geliştirmelidir. Ona asla karşı koyamayız ve doğa olmadan yaşayamayız… Doğal kalın!

Yabani Hayvanlar İle Karşılaşınca Ne Yapılır? blogu için Yekta Arı’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yabani hayvanlarla ilgili detaylı bilgi öğrenmek için BURAYA TIKLAYARAK Yekta’ya sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca yazıya eklemek istediklerinizi aşağıdaki YORUM GÖNDER kısmından eklemeyi unutmayın.


TAVSİYELERİMİZ

Sokağa Çıkma Yasağında Kamp Yapmak Yasak Mı?

Sokağa Çıkma Yasağında Kamp Yapmak Yasak Mı?

Kamp yapmak yasak mı diye merak edenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'un korona virüsle mücadelede yeni tedbirleri açıklamasıyla kafaları karıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.