Haziran 22, 2022

Van Gölü’nde Mangal Ve Semaver Yasağı!

Van Gölü'nde Mangal Ve Semaver Yasağı!

Türkiye’de ilk denize kıyısı olmayan, mavi bayrak ödülü bulunan Van Gölü‘nde mangal ve semaver yasağı uygulanacağı açıklandı. Van Gölü’nde bulunan ve mavi bayrak ödülüne sahip olan, Mollakasım Halk Plajı’nda mangal ve semaver kullanımının yasaklandığı duyuruldu. Van Gölü ve Mollakasım Halk Plajı; Van kent turizmine katkı sağlayan en önemli bölgeler olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı Van Gölü’nün doğal yapısının korunması ve Mollakasım Halk Plajı’nın temiz olması adına bir dizi tedbirler uygulanmaya başlandı. İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

VAN KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

VAN BUNGALOV EVLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Mollakasım Halk Plajı Denize Kıyısı Olmadan Mavi Bayrak Ödülüne Sahip Olmuştur

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin ise en büyük gölü Van Gölü’nün kıyı şeridi, yaz mevsimlerinde Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor. Denizden yüksekliği 1700 metre, yüz ölçümü 3 bin 713 kilometrekare, derinliği ise yaklaşık 500 metreyi bulan Van Gölü, doğal güzelliği ve saklı koyları ile dikkat çekiyor.

Denize kıyısı olmadığı halde, 2018’de mavi bayrak verilen ilk Plaj olarak açılışı yapılan, Tuşba ilçesindeki Mollakasım Halk Plajı da yaz aylarında temiz suyuyla tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Mollakasım Halk Plajı’nı kaybetmemek ve halkın sağlığını korumak adına alınan meclis kararı ile Semaver ve mangal kullanımı yasaklandı.

Mollakasım Halk Plajı Denize Kıyısı Olmadan Mavi Bayrak Ödülüne Sahip Olmuştur
Mollakasım Halk Plajı Denize Kıyısı Olmadan Mavi Bayrak Ödülüne Sahip Olmuştur

Mangalsız Piknik Yapılabilecek

Van turizmine pozitif katkı sağlayan plajın korunması için verilen kararın ardından plaja gelenlerden bazıları, ‘Mangalsız piknik olmaz’ derken, olumlu karşılayanlar da oldu.

Plaj görevlisi Mehmet Ardış, kararın bu sezon alındığını belirterek, “Bizim de amacımız bölgeyi korumak. Burası 5 yıldır mavi bayrak taşıyor. Bu yıl getirilen Yasak ile çevremiz daha temiz olacak. Gelenlere anlatıyoruz, onlar da anlayışla karşılıyorlar” dedi.

Plaja gelen Saime Yılmaz ise karara uyduklarını belirterek, “İlk defa buraya geldim. Tabi mangal, semaver olsaydı daha iyi olurdu. Mangal, semaver olmadan gölün tadı olmuyor” diye konuştu.

Mangalsız Piknik Yapılabilecek
Mangalsız Piknik Yapılabilecek

Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.