Ulaştırma Bakanı’ndan Doğu Ekspresi Seferleri İle İlgili Yeni Açıklama!

Ulaştırma Bakanı’ndan Doğu Ekspresi seferleri ile ilgili yeni açıklama… Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamasında, ülkemizin turizmine katkı sağlayacak demir yolu yatırım planlarının olduğunu belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ayrıca; Doğu Ekspresi’ni sınır ötesine ulaştırmak istediklerini ifade ederek; Orient Express benzeri tren seferlerinin gelecek yıllarda mutlaka raylarda olacağını da sözlerine ekledi. İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun konu ile ilgili tüm açıklamaları.

Ulaştırma Bakanı’ndan Doğu Ekspresi Seferleri İle İlgili Yeni Açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ulaşınca Başlar Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni”, The Ankara Otel’de gerçekleştirildi. Burada çeşitli açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Doğu Ekspresi seferleri ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Orta Koridor’un kapasitesinin ve veriminin artırılmasına yönelik komşu ülkelerle önemli görüşmeler yaptıklarını ve çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Turistik Doğu Ekspresi’nin de yeni seferlerine başlayacağını vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Doğu Ekspresi hakkında yaptığı açıklamasında;

“İnşallah önümüzdeki yıllarda Doğu Ekspresi’ni buradan Bakü’ye, Kazakistan’a ve daha ötesine kadar uzatabilecek politikalar geliştirilecektir. Aynı şekilde yıllar önce Paris’ten kalkıp İstanbul’a gelen Orient Express benzeri trenleri önümüzdeki yıllarda mutlaka raylarımızda göreceğiz. Çünkü, ihtiyaç kapasite meselesi bunlar. Biz yatırımlarımızı yaptıkça, altyapımızı bu tür taşımalara uygun hale getirdikçe, demir yolu kültürünü bütün dünyaya yansıtmanın önemli gelişmeleri olacaktır. Hem yük hem yolcu tarafında konforu ve güvenliği artıracak özellikle turizme çok etki sağlayacak yatırım düşüncelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı'ndan Doğu Ekspresi Seferleri İle İlgili Yeni AçıklamaPin
Ulaştırma Bakanı’ndan Doğu Ekspresi Seferleri İle İlgili Yeni Açıklama

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kapasitesi Hakkında Açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamasında Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nı ise Nisan 2023’te açacakları bilgisini vererek, şu anda mevcut demir yolu ağını 13 bin kilometre seviyesinden 2053’te 28 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin artacağını ifade ederek yaptığı açıklamasında ise;

“Bugün, hızlı trenle buluşan 8 şehrimiz var, hedefimiz bunu 52’ye çıkarmak. 2002’de son derece yetersiz ulaşım altyapısı vardı. İlk olarak kara yolu altyapısına önem vererek yüzde 65 kara yolu ağırlıklı bir yatırım döneminden sonra Anadolu’nun her bir tarafında üretim ve hareketlilik arttı. Vatandaşlar kendi memleketinde çalışmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kapasitesi Hakkında AçıklamaPin
Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kapasitesi Hakkında Açıklama
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1