Ücretsiz Seyahat Kartı Nasıl Alınır? – 2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kampyerleri.org ekibi olarak seyahat konulu içerikler paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün sizler için Ücretsiz Seyahat Kartı 2023 başvurusu ile ilgili bilgiler derledik. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen ve pek çok vatandaşımızın kullandığı Ücretsiz Seyahat Kartı başvuruları devam ediyor. Peki Ücretsiz Seyahat Kartı nasıl alınır? Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz Seyahat Kartı nereden alınır? Ücretsiz Seyahat Kartını kimler alabilir? 2023 Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusu nasıl yapılır? İşte Ücretsiz Seyahat Kartı hakkında 2023 yılına dair en güncel bilgiler blogumuzda.

2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Seyahat Kartı, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilmektedir. Ücretsiz Seyahat Kartı almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusu için e-devlet uygulamasını kullanabilir veya şahsınıza ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan güncel bir adet biyometrik fotoğrafınız ile beraber yaşadığınız bölgede hizmet veren Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden 2023 Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusu şu şekilde yapılmaktadır;

  • E-devlet mobil uygulaması üzerinden ya da internet tarayıcısı üzerinden “https://giris.turkiye.gov.tr” sitesine giriş yapın,
  • Ekranda çıkan kimlik doğrulama işlemlerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru şekilde yazarak “giriş” bağlantısına tıklayın,
  • Burada karşınıza e-devlet ana sayfası çıkacaktır. Buradan da arama kısmına “Ücretsiz Seyahat Kartı Ön Başvurusu” yazarak arama butonuna bir defa tıklayın,
  • Karşınıza çıkacak Ücretsiz Seyahat Kartı kısmına tıklayın ve başvuru adımlarını sizden istenilen şekilde devam edin ve tüm işlemleri tamamladıktan sonra Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusunu onaylayın.

Başvuru yaptıktan sonra beklemeniz gerekmektedir. Bu süre Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sizinle iletişime geçeceği süreye göre değişkenlik göstermektedir. En kısa zamanda Ücretsiz Seyahat Kartı ile ilgili başvurunuz hakkında Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sizinle iletişime geçilecektir.

Ücretsiz seyahat kartı e-devlet başvuru bağlantısı: şu şekildedir;

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-ucretsiz-seyahat-karti-on-basvurusu” (bağlantıyı kopyalayın ve internet tarayıcınızın arama kısmına yapıştırınız)

2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?Pin
2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Kimlere Verilir? – 2023 Ücretsiz Seyahat Kartını Kimler Alabilir?

Ücretsiz Seyahat Kartı her vatandaşa verilememektedir. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Ücretsiz Seyahat Kartı alacak kişiler kanunlara uygun şekilde verilmektedir ve kanunların gerektirdiği şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Ücretsiz Seyahat Kartını alabilecek kişiler şu şekildedir;

  • Şehit yakınları ve vazife malulleri,
  • Devlet sporcusu unvanına sahip kişiler,
  • Vatani hizmete bağlı olarak şeref aylığı bağlanmış kişiler ve eşlerinin yanı sıra evli olmayan 25 yaşını doldurmayan çocukları ile baba ve anneleri,
  • Gazi ve gazi yakınları,
  • %40 ve üzeri engeli olan kişiler (ağır) engeli olan kişilerin birden fazla olmamak şartı ile refakatçileri.

Ücretsiz Seyahat Kartı alabilmektedir.

2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Kimlere Verilir? – 2023 Ücretsiz Seyahat Kartını Kimler Alabilir?Pin
2023 Ücretsiz Seyahat Kartı Kimlere Verilir? – 2023 Ücretsiz Seyahat Kartını Kimler Alabilir?

Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır? – Ücretsiz Seyahat Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan Ücretsiz Seyahat Kartı başvurusu sonrasında, basımı tamamlanan Ücretsiz Seyahat Kartı hak sahiplerine ait form üzerinde yer alan adreslere PTT kargo ile gönderilmektedir. Gönderim süresi bölge ve yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir.

Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır? - Ücretsiz Seyahat Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?Pin
Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır? – Ücretsiz Seyahat Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1