Haziran 21, 2022

Tunceli’de Ormanlara Giriş Yasak Mı? Tunceli Valiliği Duyurdu!

Tunceli'de Ormanlara Giriş Yasak Mı? Tunceli Valiliği Duyurdu!

Tunceli Valiliği, orman yangınlarına yönelik tedbirler konulu genelge yayımladı. Ülkemizin farklı noktalarında meydana gelen ve özellikle 2021 yazında pek çok ormanımızı kaybettiğimiz, orman yangınları ile ilgili bir dizi tedbirler alındı. 20 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan Tunceli Valiliği genelgesi kapsamına göre; Tunceli’de yeni kararlar alındı. Peki Tunceli’de ormanlara giriş yasak mı? Tunceli’de ormanlara girmek yasak mı? Tunceli’de ormanlara giriş yasağı var mı? Tunceli’de hangi ormanlara giriş yasaklandı? İşte tüm detaylar blogumuzda…

TUNCELİ KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

TUNCELİ BUNGALOV EVLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Tunceli’de Ormanlara Giriş Yasak Mı? – Tunceli’de Orman Yasağı Var Mı?

Tunceli Valiliği tarafından yayımlanan “İlimizde Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Tarafından Alınan Kararlar” kapsamına göre; Tunceli’de ormanlara girişler yasaklandı. Tunceli’de 15 Haziran 2022 tarihinden 31 Ekim 2022 tarihine kadar kadar Pülümür ve Munzur Vadilerinde Ateşli ve Ateşsiz piknik yapılması yasaklandı. Ek olarak; Tunceli’de izinsiz olarak tüm ormanlara giriş ve çıkış yasaklandı…

Tunceli'de Ormanlara Giriş Yasak Mı? - Tunceli'de Orman Yasağı Var Mı?
Tunceli’de Ormanlara Giriş Yasak Mı? – Tunceli’de Orman Yasağı Var Mı?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Tunceli Valiliği Orman Yasağı Kararını Açıkladı

Tunceli Valiliği İlimizde Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Tarafından Alınan Kararlar ile ilgili detayları paylaştı.

TUNCELİ VALİLİĞİ ORMAN YASAĞI KARARI TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tunceli Valiliği’nce yapılan açıklamada;

“Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün ve 7/12520 sayılı kararı ile yayınlanan “ Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Kamu Görevlilerinin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmeliğin 32.Maddesi Gereğince Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu 18.05.2022 tarihinde saat 14 de Vali Yardımcısı Uğur KARAKAYA başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Tunceli Valiliği orman giriş yasağı kararında ise şu ifadelere yer verildi;

A- GENEL TEDBİRLER :

 • 1- Tunceli İli hudutları genelinde 6831 sayılı Orman Kanununun 31 ve 32 maddeleri kapsamına giren Köylerin hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsü yakılması yasaktır. İlimiz Ormanlarının tamamında ateş yakmak yasaktır.
 • 2- Yangın istihbaratı konusunda Orman görevlileri yanında, güvenlik birimleri de görevlerini ifa ederken bu görevleri de hassasiyetle takip edecektir.
 • 3- Orman Yangınlarında kullanılmaz üzere araç ihtiyacı olması durumunda; Tunceli Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, D.S.İ 93.Şube Müdürlüğü, Karayolları Şube Şefliği, Tunceli Belediyesi ve Diğer İlçe ve Belde Belediyeleri Yangında kullanılabilecek İtfaiye ve Diğer Araçları ( ekipleri de dahil) Orman İşletme Müdürlüğünün talebi halinde görevlendirilecek. Bu husus da ilgili Kuruluşların bu işe görevlendirilecekleri Araçların Cinsi, Plaka No’su ve aracı sevk edecek yetkilinin görev ünvanı, Adı ve Soyadı telefon numaraları Orman İşletme Müdürlüğüne gönderilecek. ( Yetkilinin değişmesi halinde ayrıca bilgi verilecektir.)
 • 4- İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği çıkabilecek Orman Yangınlarında, Yangına ulaşmada ve müdahalede önemli unsurlardan biri olan yollardan kapalı bulunan Köy ve Mezra yollarının açılmasını sağlayacak.
 • 5- İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce anızların yakılmaması yönünde çiftçilerin bilgilendirmesine yönelik toplantılar düzenlenecek.
 • 6- 15 Haziran 2022 tarihinden 31 Ekim 2022 tarihine kadar kadar Pülümür ve Munzur Vadilerinde ATEŞLİ, ATEŞSİZ PİKNİK yapmak yasaktır. Mahalli Köylülerin işi gereği Ormana giriş ve çıkışları dışında; İzinsiz olarak Ormanlara giriş ve çıkış yasaklanmıştır. Köy Muhtarları, Köy Bekçileri vasıtasıyla gerekli gözetmekler yaptırılarak şüpheli şahısların tespiti halinde derhal güvenlik güçlerine ve Orman teşkilatına haber vereceklerdir.
 • 7- Orman Yangın İhbarı için 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ TELEFONU ile Orman İşletme Müdürlüğünüze ait (428) 212 10 31 numaralı telefonların kullanılması sağlanacak.
 • 8- Yangın mevsimi süresince Orman İşletme Müdürlüğünün her saate iş makinası ve treyler talebinde bulunacağı yetkili personelin adı ve soyadı ulaşacağı telefon numaraları ve mevcut iş makinelerinin ve treylerin nevi ve miktarlarının 01 Haziran 2022 tarihine kadar ilgili Orman İşleteme Müdürlüğüne yazılı olarak bildirilmesi,
 • 9- Sorumluluk alanları içerisinde kalan yolların şevlerinde bulunan yanıcı maddenin olası orman yangınlarına sebep olmaması için Karayolları Şube şefliği ve Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından 01 Haziran 2022 tarihine kadar temizliklerinin yapılması.
 • 10- Orman Yangını ile ilgili en kısa sürede Valilik Makamına, Cumhuriyet Savcılığına ve Jandarmaya bilgi verilecektir.
 • 11- Yangına Müdahale edecek Söndürme Ekiplerinin, Yangına giderken ve yangın mahallinde güvenliklerinin sağlanması ve Yangına müdahalede yardımcı olunması için Jandarma Komutanlığına bağlı Karakol Komutanlıklarına bilgi verilecektir.
 • 12- Milli Eğitim Müdürlüğü Okullar tatile girmeden Okullarda Orman Yangınları konusunda öğrencilere eğitici bilgiler verecektir.
 • 13- Orman Yangınlarında Askeri Birliklerden, söndürme ile ilgi yardım istendiğinde Birliklerin Yangın yerine götürülmesi orman İşletme Müdürlüklerince yapılacak ve söndürme malzemesi takviyesi yapılacaktır.
 • 14- FEDAŞ ve TEİAŞ Müdürlüğüne ait Enerji Nakil Hatlarının geçtiği Orman alanında, 6831 Sayılı Orman Yasasının 17/3 Maddesine göre verilen İzin Alanları için düzenlenen Taahhüt Senedinin 7. Maddesi gereği, kendisine teslim edilen enerji Nakil Hatlarının altındaki ve bu hatlarda teması olan her türlü yanıcı maddelerin uzaklaştırılması ile hatların bakımlı şekilde bulundurulması ve bu hatlardan çıkabilecek Orman Yangınlarına karşı her türlü önlem alacaklardır.
 • 15- Pülümür ve Munzur Vadisinde olası orman yangınlarına karşı alınan tedbirlerin denetimi kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapacağı denetimlere sorumluluk bölgelerine göre İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin denetimlere katılımının sağlanması
 • 16- Orman Yangınlarına karşı alınan tedbirler ve yapılan uygulamalar ile ilgili düzenli olarak SOSYAL MEDYA paylaşımlarının yapılması
 • B-BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ALINACAK TEDBİRLER:
 • 1) Yangın mevsiminden önce Belediye Başkanlığının tüm arazözlerin bakımlarını yaparak, normal hava şartlarında Orman İşletme Müdürlüğünün talebi üzerine arazözlerin ve iş makinelerinin yangın için hazırlıklı vaziyete getirmeleri,
 • 2) Orman İşletme Müdürlüğünün talebi üzerine arazöz ve iş makinelerini orman yangın mahalline göndermeleri.
 • 3) Yangın mevsimi süresince Orman İşletme Müdürlüğünün her saatte arazöz ve iş makinesi talebinde bulunacağı gözününe alınarak görevli personelin adı ve soyadı, ulaşılacağı telefon numaraları ve mevcut iş makineleri ile arazözlerin nevi ve miktarlarının 01 Haziran 2022 tarihine kadar ilgili Orman İşletme Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmeleri.
 • 4) Orman alanlarına yakın olan çöp depo alanlarında yangına karşı gerekli tedbirleri kapsamında çöp depo alanı etrafında iş makinesi ile şerit açılması, çift tel ihata yapılması
 • 5) Yangın mevsimi (15 Haziran 2022- 31 Ekim 2022 tarihleri arası) süresince ormanlık alanlarda piknik yapılmasının yasak olduğunun belirli aralıklarla halka duyurulmasın sağlanması
 • 6) İlanı talep edilen, Komisyon ve Valilik Makamı kararlarının halka ilan edilmesi
 • B- İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ALINACAK TEDBİRLER ;
 • Orman Yangınlarında Orman İşletme Müdürlüğünün talebi üzerine tam teşekküllü bir ambulansın yangın mahallinde hazır bulundurması
 • D-TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA BAĞLI KURULUŞLARCA ALINACAK TEDBİRLER:
 • 1- Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü’nün teknik ve idari personeli araç ve gereç ile beraber orman yangınlarının söndürülmesi sırasında Orman İşletme Müdürlüğünün emrine girecektir.
 • 2- Milli Park Sahasında çıkabilecek orman yangınlarına öncelikle Doğa Koruma ve Milli Parkları Tunceli Şube Müdürlüğü ekibi söndürme çalışmalarına başlayacak, takiben Orman İşletme Müdürlüğü ekibi de takviye edilecek, bundan sonraki iş ve işlemler Orman İşletme Müdürlüğü ile müşterek yapılacak.
 • 3- Milli Park ve benzeri yerlerdeki önlemler artırılacak ve personel hazır bulundurulacak.
 • 4-Milli Park içerisinde biriken çöplerin düzenli olarak alınması ve etrafının temiz tutulması sağlanacaktır
 • E- ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNCE ALINACAK TEDBİRLER:
 • 1-Yangın söndürmede görev alacak yangın ekiplerinin eğitimleri; İşletme Müdürlüğü ve Şeflikleri tarafından yapılacaktır.
 • 2- Yangın da kullanılacak yangın söndürme araç ve gereçlerin (Kazma, Kürek, Tırmık, Şaplak vb.) temini yangın mevsimine girmeden bitirilecek.
 • 3-Haberleşme cihazları (Telsiz ve Telefon ) tamir ve bakımları yangın sezonu başlamadan yapılacaktır.
 • 4-Yangında kullanılan Arazöz, yangın müdahale aracı ile diğer araçların bakımları yangın sezonu öncesinde tamamlanacaktır.
 • 5- Yangın mevsimine girmeden yangın söndürme ekipleri ile telsiz haberleşme merkezlerinde çalıştırılacak işçilerin kullandıkları kişisel koruyucu donanımlar temin edilecek ve bunları kullanmaları sağlanacaktır.
 • 6- Yangına hassas mevkilerde yangın ikaz levhaları yol tunceli’de ormanlara giriş yasak mı? kenarlarına konulacak, tamiri gerekenler onarılacak.
 • 7- Orman da üretim ve silvikültür çalışması yapan işçiler yangın önlemleri almaları hususunda İşletme Şefliklerince bilgilendirilecek.
 • 8-Kaymakamlık (İl Tarım ve Orman Müdürlüğü) ile Orman İşletme Müdürlüğü yayla göçlerinin kontrolünün yapılmasını sağlayacak ve gereken önlemleri alacak.
 • 9- Ormana yakın ve orman bitişiğindeki tesislerin elemanları yangın konusunda uyarılacak, gerekli tedbirleri almaları sağlanacak ve İşletme Şefliklerince denetlenecektir.
 • 10 -Orman-halk ilişkilerinin daha iyi duruma getirilmesi için sağlanacak OR-KÖY Kredilerinin yangına hassas olan orman yangını çıkarmayan, çıktığı takdirde söndürme çalışmalarında gayret sarf eden köylere öncelik verilecektir.
 • 11- Orman köylülerine; Orman yangınlarının nedenleri, doğaya verdiği zararları, yangın söndürmedeki sorumlukları, yangın söndürme yöntemlerini kapsayan toplantılar düzenlenecek.
 • 12- Tunceli Üniversitesi Kampüsü içerisinde tesis edilen ağaçlandırma alanında çıkacak yangınlara ilk müdahale, söndürme ve soğutma çalışmaları Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılacak. İş bu 5 ana başlıktan oluşan Orman Yangınları ile Mücadele Kararı ; Kaymakamlıklara, Belediyelere, Köy Muhtarlıklarına ,ve ilgili Kuruluşlara gönderilmek üzere tanzim ve imza altına alınmıştır.
 • 18.05.2022
Tunceli Valiliği Orman Yasağı Kararını Açıkladı
Tunceli Valiliği Orman Yasağı Kararını Açıkladı

Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.