Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi GerekenlerOtostop çekmek birçok gezgin tarafından özgürlük olarak nitelendiriliyor. Peki otostop nedir ve otostop nasıl çekilir? Kampyerleri.org olarak otostopun anlamını ve inceliklerini sizlere anlatmaya çalışacağım 🙂

Otostop, dünyanın her yerinde bulunan araç yollarında sadece başparmağını kaldırarak özel bir taşıtı durdurmak ve taşıtın gideceği yere kadar para vermeden gitmeyi talep etmektir. Otostop günümüzde Türkiye’de biraz zor olsa da biz gezginler bu zorluğun üstesinden gelerek istediğimiz tüm yerlere gidebiliyoruz.

Otostop Nedir?

Otostop genellikle üniversiteli gençlerin tercih ettiği bir ulaşım yöntemidir. Otostopun anlamı; her hangi bir yolda arıza şeridinde veya kaldırımda bekleyerek özel taşıtları sağ elin baş parmağını kaldırarak durdurma ve taşıtın gideceği yere kadar para vermeden gitmeyi talep etmektir. Otostop genellikle gençlerin ekonomik olarak gezebilmesi için yaptığı eylemdir. Otostop çekerken araçlar kimi zaman 5-10 dakikada durabilirken bu süre kimi zaman 5-6 saati bulabilmektedir.

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Otostop çekerken kesinlikle şehir merkezinden uzaklaşarak şehir dışında otostop çekilmelidir. Şehir dışına çıkmak için toplu taşıma araçları veya diğer alternatifler kullanılabilir.
 • Kızların tek başına otostop çekmesi tehlikeleri beraberinde getirebilir. Kızlar tek başına seyahat ederken kesinlikle yanına en az 1 erkek arkadaşını almalıdır. Aksi takdirde büyük sorunlarla karşılaşabilirler.

 • Otostop çekerken sırt çantanız kesinlikle şoförlerin görebileceği yerlerde veya yolun hemen kenarında olmalıdır. Sırt çantalarını gören şoförler otostop çekenlere daha kolay durmaktadır.
 • Otostop çekerken şoförlerin ilgisini çekecek hareketlerde bulunarak güler yüzlü olmalısınız. Somurtkan bir suratla otostop çekerseniz şoförler durmayabilir.
 • Otostopu kesinlikle gündüz çekmelisiniz. Özellikle uzun bir yolunuz varsa gün doğarken uyanıp hemen yola çıkmalısınız. Gece karanlığında şoförlerin sizi almayacağını unutmayın. Şu ana kadar gece otostoplarında başarılı olanların sayısı oldukça azdır. Çünkü şoförler gece otostop çeken insanlara pek güvenmiyor.
 • Otostop çektiğiniz aracın şoförünü gözünüz tutmadıysa bir bahane bularak araçtan hemen inmelisiniz. Aksi takdirde seyahatinizde sorun yaşayabilirsiniz.
 • Kızlar otostop çekerken ceplerinde biber gazı, elektroşok cihazı gibi aletler bulundurmalıdır. Otostoplarda şoförlerin kızlara asıldığı görülmektedir.
 • Otostopun temel kuralları arasında “İyiye iyiyiz, kötüye kötüyüz.” sloganı yatmaktadır. Unutmayın otostop çektiğiniz sürücü size çirkin laflar telaffuz ediyor ve taciz ediyorsa sizde karşılık vererek içinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilmelisiniz.

 • Gece otostop çekerken mahsur kalırsanız en yakın işletmeye giderek bahçelerinde çadır kurmayı teklif ederseniz geceyi güvenli şekilde orada geçirebilirsiniz.
 • Otostop her zaman beklemek ve elini kaldırmak değildir. Kimi zaman sırtınızda çantayla yollarda yürürseniz araçlar gelir ve önünüzde durarak sizi gittiği yere kadar götürmeyi talep eder. Yürümekte otostopun temel kuralları arasında yer almaktadır.
 • Otostop çekerken duran araçlar bazen ücret talep etmektedir. Bu tarzda yaklaşan sürücülere teşekkür ederek yollarına devam etmelerini söylemek en mantıklı karardır.
 • Otostoplarda her zaman lüks araçlar durmayabilir. Kimi zaman bir pat pata, kimi zaman bir traktöre veya TIR’a binebilirsiniz. Önemli olan gideceğiniz yere yaklaşık yaklaşmadığınızdır.

Otostopla ilgili şimdilik bahsedeceğim püf noktaları bu şekilde. Sizde otostop ile ilgili eklemek istediklerinizi yorum kısmından ekleyebilirsiniz.


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve Seyahat Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve seyahat yasaklarını da kapsayan açıklamalar kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirler açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.