Eylül 1, 2021

Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı Mı?

Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı Mı?

Ülkemizin pek çok şehrinde meydana gelen orman yangını sonrasında, ormanlık alanlara giriş yasağı kararları alınmıştı. Valilikler ve Belediyeler tarafından yapılan açıklamalar neticesinde, 40’dan fazla ilde ormanlara giriş yasağı uygulanacağı ifade edilmişti. Söz konusu ormanlık alanlara giriş yasağı pek çok kentte 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle sona erdi. Bu gelişmeler sonrasında, Valilikler ve Belediyeler tarafından yeni kararlar açıklandı. Ülkemizin çeşitli kentlerinde ormanlık alanlara giriş yasağının uzatıldığı duyuruldu. Peki hangi illerde ormanlara giriş yasağı uzatıldı. Ormanlara giriş yasağı uzatıldı mı? İşte merak edilen konunun ayrıntıları…

ORMAN YASAKLARI İLE İLGİLİ TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ

ORMAN YASAKLARI CEZASI İLE İLGİLİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ORMANLARDA KAMP YAPMAK İLE İLGİLİ BLOGUMUZ İÇİN TIKLAYINIZ

MİLLİ PARK VE TABİAT PARKI YASAKLARI İLE İLGİLİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı Mı?

1 Eylül 2021 tarihi itibariyle, İstanbul, Balıkesir, Çanakkele, Isparta ve Yozgat illerinde ormanlık alanlara giriş yasağının bir ay daha uzatıldığı açıklandı. Söz konusu Valilik ve Belediyeler tarafından yapılan resmi açıklamlara alt kısımda yer alan satırlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı Mı?
Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı Mı?

İstanbul’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

İstanbul Valiliği, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, ormanlara girme, orman çevresinde ve içinde mola verme, piknik yapma yasağının 30 Eylül’e kadar uzatıldığını açıkladı. Valilik açıklamasında, milli servet olan ormanların korunması için bazı kararlar alındığı belirtilerek şunlar kaydedildi;

“Orman Bölge Müdürlüğünün 31.08.2021 tarihli talepleriyle önümüzdeki günlerde ilimizde orman yangınlarının vuku bulabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı korumak amacıyla Valiliğimizce; 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66. maddeleri uyarınca alınan 2021/2 sayılı karar hükümleri uyarınca ilimiz sınırları dahilindeki ormanlık alanlara giriş yasağı 30.09.2021 Perşembe günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır. Saygıdeğer İstanbullu hemşehrilerimize bugüne kadar gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyor, ormanlık alanlarımızın her türlü tehlikeden korunması için desteklerinin devamını diliyoruz.”

Açıklamada, Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce sokak hayvanlarını beslemekle görevlendirilenler ve yetkili kamu görevlileri haricinde ormanlara girişin 30 Eylül’e kadar uzatıldığı belirtilerek, “İlimizdeki ormanlarda ve orman içi yollarda mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver vb. ateş yakmak yasaktır. Yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında piknik yapmak serbest ancak mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. kullanmak yasaktır” denildi.

İstanbul'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
İstanbul’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Balıkesir’de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Balıkesir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 29 Temmuz ve 2 Ağustos’ta hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle mevsimsel ve insani faktörlere bağlı orman yangını riski göz önünde bulundurularak bazı kısıtlamaların getirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, hava sıcaklıklarının devam etmesi, kentteki geniş orman varlığı ve diğer hususlar değerlendirilerek tedbirlerin sürdürülmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.

Buna göre, bütün orman alanlarına giriş ve çıkış yasağının, anız ve bitki örtüsü yakılmasının, düğün ve benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yakıcı madde kullanılmasının, il genelindeki bütün mesire yerleri, piknik alanları, tabiat parkları ve milli parklardaki tüm alanlarda mangal, semaver, kamp ateşi, piknik ateşi ve kontrollü ateş yakılmasının yasaklanmasına ilişkin uygulamanın 1 Ekim’e kadar sürdürülmesine karar verildiği kaydedildi. İl genelindeki bütün ormanlık alanlarda ve çevresinde dron, İHA ve benzeri hava araçlarının uçurulması da süresiz yasaklandı.

Balıkesir'de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Balıkesir’de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Çanakkale’de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Çanakkale Valiliği tarafından, çıkabilecek yangınların önüne geçmek amacıyla 30 Ağustos’a kadar uygulanan ormanlara giriş kısıtlaması, 16 Eylül’e kadar uzatıldı. Çanakkale Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Orman yangınları ile mücadele kapsamında İlimiz genelinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1-15 Eylül 2021 tarihlerinde orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan (yüksek sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem) meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden ormanlık alanlara görevliler dışında giriş yasağı 16 Eylül 2021’e kadar uzatılmıştır.

Vatandaşlarımızın; orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, atık ve çöplük ateşi yakmamaları, Orman yangınlarına karşı gerekli hassasiyeti göstermeleri, ormanda ateş, duman ve şüpheli bir durum görüldüğünde ücretsiz 112 Acil Durum, 177 Alo Orman Yangın hatlarına ihbarda bulunmaları büyük önem taşımaktadır” denildi.

Çanakkale'de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Çanakkale’de Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Isparta’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Isparta’da orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 31 Ağustos’a kadar olan ormanlık alanlara giriş yasağının, 16 Eylül’e uzatıldığı bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, meteorolojik şartların yangın açısından risk taşıdığı vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“İlimiz dahilindeki ormanlık alanlara (Milli park alanları, ören yerleri, piknik ve mesire yerleri dahil) görevliler dışında giriş yasağı 16 Eylül 2021’e kadar uzatılmıştır. Vatandaşlarımızın belirtilen konular başta olmak üzere orman yangınlarına karşı gerekli hassasiyeti göstermeleri, orman yangınıyla karşılaşıldığında erken müdahale için vakit kaybetmeden 177 veya 112 numaralı hatlara ihbarda bulunmaları büyük önem taşımaktadır.”

Isparta'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Isparta’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Yozgat’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Yozgat Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada;

“Geleceğimiz olan Ormanlarımızı koruyalım. Ateş, duman ve şüpheli durumlarda 112’yi arayalım. Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması ve Ateş Yakılmaması Hakkında Alınan 30.07.2021-2021/01 nolu Karar 01.10.2021 tarihine kadar uzatılmıştır” ifadeleri yer verildi…

Yozgat'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Yozgat’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Bolu’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Bolu ve ilçelerindeki ormanlarda alınan geniş kapsamlı tedbirler de 15 Eylül’e kadar sürdürülecek.

Bolu'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Bolu’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Muğla’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Muğla Valiliği, 5 Eylül’e kadar ormanlık alanlara görevliler dışında girmenin yasaklandığını duyurdu.

Muğla'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Muğla’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Malatya’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

Malatya’da da 19 Eylül’e kadar ormanlarda ve orman içi yollarda sportif amaçlı her türlü faaliyet mola vermek, piknik yapmak, mangal ve semaver yakmak yasaklandı.

Malatya'da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı
Malatya’da Ormanlara Giriş Yasağı Uzatıldı

NOT: YENİ KARARLAR GELDİKÇE İÇERİĞİMİZ GÜNCELLENECEKTİR.


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.