Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı- Ankara Mamak

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı- Ankara Mamak


Kıbrıs Köyü Kanyonu, Ankara’nın saklı kalmış Cennet köşelerinden bir tanesidir. Ayrıca kanyon, ülkemizde görebileceğiniz ender bölgeler arasında yer almaktadır. Her yıl yerli ve yabancı binlerce misafirin ziyaret ettiği bölge, şehir merkezinden çok uzaklaşmadan gidebileceğiniz mesafede yer almaktadır. Kıbrıs Köyü Kanyonu kamp alanı, çadır kampı için uygundur. Dilerseniz günübirlik piknik, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık için de ziyaret edebilirsiniz. Kanyonun uzunluğu 8 kilometredir.

Kanyon içerisinde yer alan, Kıbrıs Deresi, Elmadağ’dan oluşmuş ve zamanla Hatip Çayı ile birleşerek derenin günümüzde ki alana akmıştır. Dere bölgesinde yer alan duvarların yüksekliği, bazı bölgelerde 100 metreye kadar çıkmaktadır. Kıbrıs Köyü Kanyonu, Ankara’nın Mamak ilçesine bağlıdır. Ankara’da kanyon varmış diyebileceğiniz bu doğa güzelliğini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bölge bakir olmasından dolayı, doğallığıyla büyülemektedir.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Nerede? – Nasıl Gidilir?

Kanyonun, Ankara kent merkezine olan uzaklığı 18 kilometredir ve 30 dakika sürecek yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kanyon, bulunduğu Mamak ilçe merkezine ise; 10,8 kilometredir. Şahsi aracınız ile gelecekseniz; Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin olduğu yerden, Kırıkkale – Samsun güzergahına giden çevre yolunu takip etmeniz gerekiyor. Yol üzerinde Kıbrısköy çıkışından çıkarak yolu takip ederseniz köye ulaşacaksınız. Dileyenler, Konya yolu üzerinden, Samsun yoluna bağlanan güzergahı da kullanarak köye ulaşabilirler.

Aracı olmayan veya otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler EGO otobüslerine binmelidir. Kıbrısköyü – Mamak – 15 Temmuz Kızılay Milli Irade Meydanı – Sıhhiye – Ulus güzergahında hizmet veren 357 hat numarasına sahip EGO otobüslerine binerseniz kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak köyden kanyona biraz yürümeniz gerekmektedir. Otobüs saatlerini EGO web adresinden sorgulamayı unutmayın.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Nerede? - Nasıl Gidilir?
Kıbrıs Köyü Kanyonu Nerede? – Nasıl Gidilir?

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ücretli Mi?

Ankara, Mamak’ta yer alan Kıbrıs Köyü’ne gitmek isteyenler tarafından kanyona girişlerin ücretli olup, olmadığı sürekli olarak soruluyor. Ancak Kıbrıs Köyü Kanyonu’na girişler ücretsizdir ve günün her saati kanyona gidebilirsiniz. Ücret ve saat kısıtlaması bulunmamaktadır. Kanyon halka açıktır ve istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ücretli Mi?
Kıbrıs Köyü Kanyonu Ücretli Mi?

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı

Ankara’da yaşayanların bile az bildiği Kıbrıs Köyü’nde piknik ve çadırlı kampçılık yapabilirsiniz. Kanyon doğal güzellikleri nedeniyle sık sık ziyaret edilmektedir. Bölgede yaygın olarak, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Kanyon içerisinde Romalılar döneminden kalan su arkları yer almaktadır. Ayrıca kanyonun pek çok bölgesinde fındık ağaçları bulunmaktadır. Kıbrıs Köyü Şelalesi ve Kıbrıs Köyü piknik alanı da bulunan kanyon içerisinde aileni ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kanyonda, piknik veya kamp yaptıktan sonra mutlaka çöplerinizi yanınızda götürünüz. Kanyon, Türkiye’nin saklı kalmış bölgelerinden biridir ve doğallığını kaybetmemesi için hep birlikte sahip çıkmaya özen göstermeliyiz.

Kanyon her ne kadar kamp yapılabilen alan olarak bilinse bile, aslında çadır kampı için pek elverişli değil. Şelale akıntılarının yanı sıra, taşlık alanlar var ve bölge engebeli bir araziye sahip. Bu yüzden kanyon içerisinde kamp yeri kıtlığı mevcut. Dilerseniz yamaçlara çıkabilirsiniz, ancak yüksek olmasından dolayı bunu önermiyoruz. Kamp yapmak istiyorsanız daha düz alanları tercih etmeniz gerekiyor. Çadır ve hamak ile kamp fotoğrafları çekmek isterseniz şelale yanına çadır kurabilirsiniz. Ancak kamp yapmak için şelale bölgesini değil, düzlük alanları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı
Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı İmkanları

Kanyon içerisinde herhangi bir işletme veya tesis bulunmuyor. Bu yüzden bakir kalmış bölge olarak bilinen Kıbrıs Köyü kamp alanına giderken, tüm ihtiyaç malzemelerinizi ve kamp ekipmanınızı götürün. Dilerseniz köyde bulunan marketten alışverişinizi yapabilirsiniz. Tuvalet bulunmuyor. Tuvalet ihtiyacınızı köyde bulunan park veya Mescit tuvaletlerinde giderebilirsiniz. Elektrik yok. Telefon şarjı için powerbank veya yedek batarya getirin. İnternet yok ve telefon da bazı bölgelerde çekmeyebilir. Genellikle çekiyor ancak şebekeye bağlı olarak değişiyor. Ateş yakmak için belirlenmiş bir alanda yok. Ancak ateş yakmak için; kamp sobalarını, ateş kovalarını yada yerden yüksek mangallıkları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Doğaya zarar vermemeye özen gösterelim…

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı İmkanları
Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı İmkanları

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı İletişim Ve Adres Bilgisi

  • Websitesi: Web adresi bulunmamaktadır.
  • Instagram: Instagram hesabı bulunmamaktadır.
  • Telefon: Telefon numarası bulunmamaktadır.
  • Adres: https://goo.gl/maps/ZiiXoK5zDD9FHzDh6
Mamak kamp alanları arasında bulunan, Kıbrıs Köyü Kanyonu’nda kamp yapmış olan doğa severlerin yorumlarını YORUM GÖNDER kısmına bekliyoruz. Değerli yorumlarınız sizden sonra bu tesisleri ziyaret edecek kişiler için ışık tutacaktır. Doğayla ve sağlıcakla kalın.

Not: İşletmenizle ilgili eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen kampyeri@yandex.com adresine mail gönderin.


TAVSİYELERİMİZ

Kayabaşı Tabiat Parkı Giriş Ücretleri - Trabzon Akçaabat

Kayabaşı Tabiat Parkı Giriş Ücretleri – Trabzon Akçaabat

Trabzon Akçaabat'ta günübirlik gezi ve piknik için uygun olan, Kayabaşı Tabiat Parkı giriş ücretleri listesini paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.