Paylaş
Karacaören Köyü Göleti Kamp Alanı - Kızılcahamam

Ankara’da kamp yapılacak yerler arasında bulunan Soğuksu Milli Parkı yakınlarında birçok kamp alanı bulunmaktadır. @kampyeri keşif ekibimizden Berat Sarı, Soğuksu Milli Parkı’na çok yakın olan Karacaören Köyü Göletinde çadır kampı yaparak deneyimlerini siz doğa severler için yazdı. Ankara kamp alanları arasında bulunan Karacaören Göleti ile ilgili merak edilen tüm detaylar aşağıdadır.

Ankara’ya yakın kamp yerleri araştırmamızda farklı bir yerler bulmayı kafaya koymuştuk. Bilgisayar başında araştırma yaptığımızda belli başlı yerler öne çıkıyordu. Belli ki aradığımızı bilgisayar başında bulamayacaktık. En iyisi yollara düşmekti.

Ankara’da kamp alanı keşfine çıktık

“ANKARA’DA KAMP ALANI KEŞFİNE ÇIKTIK”

Kendimiz bir yerleri keşfetmeyi deneyelim dedik. En kötü ihtimalle bilinen yerlerden birine gideriz diyorduk. Alternatiflerimiz Yayla Mocamp ya da Şahinler Tabiat Parkı ve Bolu Kamp Alanları olacaktı.

Neyse ki şansımız yaver gitti ve kafamızdaki tüm ihtiyaçları karşılayan harika bir gölet keşfettik. Bu yeri tüm kampyerleri.org okurlarıyla paylaşmadan edemezdim. Bolu, Ankara yakınlarında kamp yerleri araştırıyorsanız, yazıyı dikkatle okuyun derim. Karacaören Göleti, Ankara’da kamp yapılacak muhteşem yerlerden birisidir.

Yazıyı okumadan önce yer hakkında görsel olarak bilgilenmek isterseniz aşağıdaki videoya da kesinlikle göz atın derim.

KARACAÖREN KÖYÜ GÖLETİ

İlk önce Kızılcahamam merkezde alışverişimizi yaptık. Mutlu Kasap, Bizim Kasap oranın en eski ve kaliteli iş yapan yerlerinden. Etleri de gayet lezzetli. Oradan iki kişilik dana antrikot kuşbaşı aldık. Fiyatlar uygun.

Sonrasında kasabın az aşağısındaki av malzemeleri ve hırdavat malzemeleri satan dükkanlara geçtik. Kampta en çok ihtiyaç duyulan gereçlerden biri testere. Oldukça faydalı ve taşınması kolay bir testere bulduk. Sadece 13 TL.

Yukarıdaki videoda hem testere hem de yemeğimizle alakalı bilgilenebilirsiniz. Başka birçok konuda daha faydalı bir videoyu izlemenizi öneririm.

Karacaören Göleti kamp alanından

KARACAÖREN GÖLETİ / SOĞUKSU KAMP ALANINA NASIL GİDİLİR

Kızılcahamam’ın içinden Soğuksu Milli Parkı’na doğru geldik. Yukarıda alan ararken boşa vakit kaybetmeyelim diye güvenliğe sorduk ve olumsuz bir cevap aldık ilk önce. Kampçılara çok sıcak bakmıyorlar. Soğuksu’da kamp yapmanın yasak olduğunu söylediler. Gerçi bu bilgi kamp kurmaya engel değildi ama biz daha çok Soğuksu’da su olmadığını duyunca şaşırdık.

Yıllardır Ankara’dayız arada bir Kızılcahamam’a gidip gelmişliğimiz vardı ama Soğuksu’da su, yani göl olmadığını ilk kez duyduk. Küçük şaşkınlığın ardından arkadan gelen diğer güvenlik sağolsun güzel bilgiler verdi.

Soğuksu’yu 10 km kadar geçince yükseltinin biraz daha azalıp, doğal güzelliklerin ortaya çıktığını göreceksiniz zaten. Oralarda birçok kamp alanı var.

Ayrıca burası yetersiz geldi başka önerileriniz var mı derseniz sayfamızda bulunan daha kapsamlı Ankara Kamp Alanları blogumuza göz atmanızı öneririm.

Karacaören Göleti tabelasını gördüğünüzde sağa doğru bir yol gidecek köyün içinden. Biz de orada bir köylü arkadaşımızdan yol tarifi aldık. Yoldayken tam sağınızdaki yükseltinin arkasında yani gölet. Diğer tarafı da yükselti olduğunda rüzgar da olmayan göletin harika bir atmosferi var.

Tek sıkıntı çöpler. Bu sıkıntı ne yazık ki kurtulamadığımız bir hastalığımız gibi. Milletçe seferberlik başlatıp, insanlarımızı eğitim bu sorunu ortadan bir an önce kaldırmamız lazım yoksa yakında doğal alanlarımız birer çöplüğe dönüşecek.

Karacaören Göleti’ne ilk girişte kirli yerler karşıladı bizi ama gölün diğer tarafına geçtiğimizde tek eksiğimiz olan su kaynağını da görmüş olduk.

Suyun yakınına küçük yükseltinin ve ağaçların diğer tarafına geçtiğimizde müthiş bir kamp alanının kucağını açmış beklediğini gördük.

Zemin müthiş, çadırı yaslayacağımız harika ağaçlar, sonbahar yapraklarının süslediği çimler ve karşımızda gölet.

Su da var yakınımızda. Daha ne isteyebilirdik.

Direk çadırı kurmaya başladık malzemeleri indirdik ve bu harika alanın tadını çıkarmaya başladık.

Karacaören Göleti’nde çadır içi fotoğraf

KARACAÖREN GÖLETİ KAMP ALANINA GİTMEDEN ÖNCE KESİN OKUYUN

Karacaören Göleti ile ilgili olarak aşağıdakilere ek sorularınız olursa Instagram’a beklerim. Buraya tıklayarak Instagram hesabımı takip edebilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

 • Kamp alanı ücretsiz, su var.
 • Ateş yakabilirsiniz.
 • Odun toplanabilir, kuru ve yıkılmış ağaçlar var ama ekipman yoksa işe yaramaz. Testere ve baltasız gitmeyin.
 • Kapalı alan tuvalet yok.
 • Yakınlarda market yok, ıssız kamp alanı arayanlar için güzel. Şartlar çok ağır olmadığından profesyonel olmanıza gerek yok. Yine de yatarken çadır içine balta, bıçak vb. bir şeyler alın.
Karacaören Göleti’nde kamp için odun hazırlıkları

NOT: Kampyerleri.org okuyucularına bu uyarıyı yapmaya gerek yok ama yine de;
YAŞ AĞAÇLARA KESMEYİNİZ, KIRMAYINIZ, ORTALIĞI KİRLETMEYİNİZ.

 • Yollar güzel, her araçla gidilebilir.
 • Her türlü kalabalığı kaldırır, çeşitli yükseltilere ve alanlara çadır kurulabilir.
 • Toplu organizasyonlara uygundur.
 • Çevrede içki şişeleri vardı demek alkol alanların geldiği bir yer. Biz gittiğimizde içenler yoktu ancak olduklarında ve fazla kaçırdıklarında sıkıntı çıkarabilirler mi sorusunu kendinize sorun.
 • Havalar iyiyken kalabalık olabilir biz Kasım ayı başında gittik.
 • Yabani hayvan görmedik, sadece kedi ve köpekler ziyaret ettiler bizi. (Avcılar vardı tavşan için gelmişlerdi)
Sonbaharla Selfie Çekinmeden Olmazdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.