Kasım 29, 2022

Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmak İçin Tüyolar – Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmanın Püf Noktaları

Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmak İçin Tüyolar - Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmanın Püf Noktaları

Kamp çadırının maliyet oranları artmasından dolayı, satış fiyatları da bu yönde etkileniyor ve pek çok kamp sever, su geçirmez özelliğe sahip kamp çadırı alamıyor. Bu yüzden bizlerde kampyerleri.org ekibi olarak kamp çadırını su geçirmez yapmak için uygulanması gereken tüyolar ile ilgili bilgiler paylaştık. Peki kamp çadırını su geçirmez yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte kamp çadırını su geçirmez yapmak için tüyolar ve tüm bilgiler.

KAMP ÇADIRI TEMİZLİĞİ VE BAKIMI REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KAMP ÇADIRINDA NEM ÖNLEME REHBERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmanın Püf Noktaları

Kamp çadırı, doğa ile iç içe vakit geçirirken; böcek ve hava şartlarına bağlı olarak nem ve su gibi etkenlere maruz kalmaktadır. Bu yüzden kampta güvenilir bir gece geçirmek büyük önem arz etmektedir. Teknik özellikler, tatmin edici olabilir ancak bütçe ve standartlara uygun olarak üretilmemiş kamp çadırları; kullanıma bağlı olarak yıpranacak ve özelliklerini kaybedecektir.

Bu gibi sorunlar, kamp çadırını yenilemek isteyenler ve ilk defa kamp çadırı alacak kişiler tarafından “kamp çadırı su geçirir mi” sorusunu sorduruyor. Elbette kamp çadırlarının belirli bir potansiyele sahip, su geçirmez özelliği bulunmaktadır. Ek olarak; kamp çadırı tentesi ve zemin kumaşı gibi ekstra ekipmanlar da satılmaktadır.

Kamp çadırı modelleri, zamanla dikiş alanlarından açılacak ve en ufak bir yağmur ve su gibi etkenlerde zarar görecektir. Bu sorunu en aza indirmek veya ortadan tamamen kaldırabilmek için; dikiş yerlerini sağlamlaştırmak ve su yalıtımı uygulamak gerekmektedir. Peki nasıl? Gelin detaylara yakından bakalım.

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmanın Püf Noktaları
Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmanın Püf Noktaları
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmak İçin Tüyolar

Türkiye’nin en büyük kamp platformu Kampyerleri.org / Instagram @kampyeri ekibi olarak; kamp çadırını su geçirmez yapmak için tüyolar paylaştığımız blogumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Kamp çadırınızın açılmış ve yağışlı havalarda su sızdıran dikişlerinin olduğunu görürseniz; birkaç parça kumaş, dikişi mühürlemek için alkol, skilon ile işlenebilir kumaş ve poliüretan malzemeden kaplı kumaş gibi farklı sızdırmazlık ekipmanları kullanmanız gerekmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken detay; çadırınızın poliüretan kaplı kumaş ile üretilip, üretilmediğidir. Çadırınızın malzeme yapısı hakkında bilgi sahibi olmadan, bu uygulamayı asla yapmamanızı öneriyoruz. Olası durumda, sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın. Ek olarak, su geçirmez uygulaması yapmak için, birkaç parça temizlik bezi de yanınızda bulundurarak işleme başlamalısınız.

Peki kamp çadırı nasıl su geçirmez yapılır? İşte detaylar…

 • Kamp çadırınızın dikişlerini kapatmak için; ilk olarak kamp çadırınızı güneşli ve kuru bir alana ya da güneş alan odaya koyun. Bu sayede hangi dikişlerin açıldığını ve dikiş uygulamasını incelemeniz kolay olacaktır.
 • Eğer patlak dikişler, kamp çadırının alt kısmında yer alıyor ise; kamp çadırını ters çevirerek uygulamaya başlayın.
 • Kamp çadırının alt kısmında gevşek bir dikiş bandı yer alıyor ise; soyma işlemini nazik yapmalısınız ve sağlam bölümlerini çadır üzerinde bırakmalısınız. Daha sonra dikiş kısımlarını bez ve alkol yardımı ile temizleyerek yeni dikiş kapatıcı ile işleme başlamalısınız.
 • Dikiş kapatıcı işlemi uyguladıktan sonra, dikiş bölümlerinin yeterli kurumasını sağlamak için, kurumaya bırakmayı da unutmayınız.

Üst kısımda verdiğimiz tüyoları uygulamakta zorluk çekiyorsanız, alt kısımda yer alan uygulamayı da tercih edebilirsiniz.

Bunun için; Kuru ve temiz bir bez, ince uçlu köpük fırça, sentetik tiner, şeffaf slikon ve geniş ağızlı kavanoz veya herhangi bir standart kap malzemelerini yanında bulundurmanız gerekmektedir.

Şimdi gelelim uygulamaya;

Bu sistemi uygularsanız, karışım şeffaf olacak ve çadır üzerinde herhangi bir leke bırakmamış olacaktır.

 • Silikon malzemeyi kavanoza veya herhangi bir kamp içerisine boşaltma işlemi yaparak, uygulamaya başlayabilirsiniz.
 • Silikon oranını geçmeyecek kadar sentetik tiner eklemesi yapın ve fırça ile karıştırın.
 • Silikon ile tiner erimelidir. Bu yüzden erimesine yardımcı olarak karıştırın.
 • Kamp çadırının su geçirmez uygulamasını yapmak için işleme başlayın.
 • Köpük fırçayı, silikon ile tiner karışımına batırın ve dikkatli bir şekilde dikiş yerlerine sürün.
 • Bu işlemin ana nedeni; karışım ile dikiş yerlerinin kapanmasına engel olmaktır. Bu sayede su geçirmezlik uygulaması %100 verim sağlayacaktır.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra, çadırınızı kurumaya bırakmayı unutmayın.
 • Son olarak çadır üzerinde silikon izi kalan yerleri, kuruma işlemine geçmeden önce temiz bez yardımı ile silin. Bu sayede sıfır leke bırakacak ve temiz bir çadıra sahip olacaksınız.
Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmak İçin Tüyolar
Kamp Çadırını Su Geçirmez Yapmak İçin Tüyolar

EDİTÖR NOTU

Kamp çadırınız su alıyor mu? Kamp çadırınız su aldığı zamanlarda ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz? Deneyimlerinizi YORUM GÖNDER ekranı üzerinden ya da iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın…


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.