İtalya Dijital Göçebe Vizesini Başlattı! – İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Şartları 2024

İtalya Dijital Göçebe Vizesini başlattı. İtalya hükümeti, uzun bir süredir merakla beklenen Dijital Göçebe Vizesi sürecini resmen başlattı. Uzaktan çalışanlar ve dünyayı gezenlere kucak açan İtalya, Dijital Göçebe Vizesi ile yıllardır beklenen sürecin başladığını duyurdu. İşte İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvuru şartları 2024 ve İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvuru tarihi hakkında tüm detaylar.

İtalya Dijital Göçebe Vizesini Başlattı

Pandemi süreci sonrasında, uzaktan çalışma sistemi üzerine bir dizi kararlar alan ülkeler, vize politikalarını da bu yönde güncellemeye başlamıştı. Pandemi ile hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan uzaktan çalışma sistmei, pandemi sonrasında da hayatımızda yer edinmeye devam etti.

Bu durum, kendi ülkesi dışında diğer ülkelerde çalışmak için, sürekli yer değiştiren dijital göçebelerin çeşitli vize süreçlerine ihtiyaç duymalarını gerektirdi.

İtalya hükümeti ise; 2022 yılının Mart ayında uzaktan çalışanlar için kabul edilen yeni vizeyi 2 yılı geçen süre sonrasında onayladı ve sayede İtalya dijital göçebe vizesini başlattı.

İtalya Dijital Göçebe Vizesini BaşlattıPin
İtalya Dijital Göçebe Vizesini Başlattı

Dijital Göçebe Vizesi Nasıl İşleyecek?

İtalya Dijital Göçebe Vizesi sayesinde, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları 1 yıl süreli Dijital Göçebe Vizesine başvuru da bulunabileceklerdir.

İtalya yasa koruyucular tarafından sürekli olarak tartışılan İtalya Dijital Göçebe Vizesi, geçtiğimiz hafta yürürlüğe alındı. İtalya Dijital Göçebe Vizesi sayesinde, uzaktan çalışanlar 1 yıl boyunca İtalya’da yaşam sürebileceklerdir.

Dijital Göçebe Vizesi Nasıl İşleyecek?Pin
Dijital Göçebe Vizesi Nasıl İşleyecek?

İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Şartları 2024

İtalya dijital göçebe vizesini başlattı ve sonrasında ise; İtalya Dijital Göçebe Vizesine kimler başvurabilir tarzında pek çok soru da beraberinde geldi.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvurusu yapacak kişiler, serbest meslek sahibi olmalı, bir şirket ile işbirliği içerisinde olmalı veya bir şirketin personeli olarak uzaktan çalışabilmeleri gerekmektedir.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvurusunda bulunanlar, sağlık masraflarından muaf olmaları adına, asgari ücretin üç katı kazanca sahip olmalıdır. Bu rakam ortalama yıllık 28 bin euro’nun biraz altında ya da ortalama yaklaşık 30 bin 400 dolara denk gelmektedir.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi alabilmek için; diğer şartlar arasında ise kalınacak süre boyunca sağlık sigortası kapsamında olmanın zorunlu olduğu belirtildi. Konaklama kanıtı ve daha önce en az 6 ay boyunca başka bir yerde uzaktan çalışma yapmış olmak ve aynı süre boyunca dijital göçebe olunduğunun kanıtlanması da gerekmektedir.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi sadece bir yıl için geçerli ancak yenileme imkanı bulunmaktadır. Aile üyeleri de dahil edilebilmektedir. Diğer yandan, son 5 yıl içerisinde herhangi bir suçtan hüküm giyen kişilerin İtalya Dijital Göçebe Vizesine kabul edilmeyeceği belirtildi.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Şartları 2024Pin
İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Şartları 2024

İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Tarihleri 2024

İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvuruları, 4 Nisan 2024 tarihi itibariyle başladı. Başvuruda bulunmak isteyenler, ikamet ettikleri ülkede yer alan İtalya Konsolosluğu’na giderek, şahsen randevu almalıdır.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi başvurusu yaparken; geçerli pasaport, çalışma belgesi, gelir belgesi, sağlık sigortası ve İtalya’da konaklama belgesi ile sabıka kaydı gibi gereken tüm evrakların olması gerekmektedir.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi onayı aldıktan sonra, permesso di soggiorno olarak da belirtilen oturma iznini alabilmek için, İtalya’ya ulaşım sağlandıktan sonra 8 gün süre verilmektedir.

İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Tarihleri 2024Pin
İtalya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Tarihleri 2024
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1