Paylaş

Uzun bir tura çıkmadan önce ayrıntılı bir rota ve bütçe planlaması yapın kendinize uygun. Bir günde şu kadar kilometre gidebilirim, bugün şurada kalabilirim, günlük şu kadar para harcarım diye oturun planlayın. Bisiklet sağlığı tur açısından önem taşımaktadır.

Daha sonra işe elbette bisikletinizden başlayın onu tura hazırlamak için lastik değişimi ilk başta geliyor. Sonra bagaj, heybe çanta, gidon çantası, kadro çantaları vs. takarak yüklenmeye başlayın.

Lastik: Turda en önemli konu lastiktir. 1.40 – 2.00 kalınlıkları arasında zırhlı tur lastikleri tercih edilmelidir. Oldu ki başımızda talihsiz bir olay geldi ve lastiğimiz yarılır diye yanımızda katlanabilen lastiklerde bulundurmalıyız.

BİSİKLETTE BULUNMASI GEREKEN ÇANTALAR

  • Heybe çanta: İçerisine kıyafetlerimizi ve kamp malzemelerimizi (çadır, mat, uyku tulumu, battaniye, lamba, piknik örtüsü, mutfak gereçleri, su ısıtıcısı) gibi şeyleri koymalıyız.

  • Gidon çantası: İçerisine her daim elimizin altında olması gereken (fotoğraf makinesi, cüzdan, sağlık malzemeleri, harita) gibi şeyler koyulmalıdır.

  • Kadro üstü çanta: İçerisine (telefon, taşınabilir şarj aleti, ışıklarımızı) elimizin altında olması gereken şeyleri koymalıyız.

  • Kadro arası üçgen çanta: İçerisine bisikletimizin tamir malzemelerini (pompa, yama seti, çakı anahtar takımı, zincir tamir seti, iç lastik, vites teli, fren teli) gibi şeyleri koymalıyız.

Bisikletinizi yüklediniz tura çıkmadan önce 1 hafta kadar antreman turları yapın günlük 30 – 60 km civarlarında. Bu turlar kendinizi tanımanızı, kendinize güvenmenizi ve daha çok heveslenmenizi sağlayacaktır.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Bir önceki yazımız olan Kamp malzeme listesi için mutlaka göz atın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.