Beylik Koyu Kamp Alanı- Bozcaada

Beylik Koyu Kamp Alanı- Bozcaada


Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde ücretsiz kamp yapabileceğiniz nadir bölgelerden olan, Beylik Koyu kamp alanı çadır kampı veya piknik için uygundur. Çanakkale’nin Ege bölgesinde yer alan Bozcaada‘da ıssız ve sessiz bir kamp yapmak istiyorsanız, Beylik Koyu kamp alanını tercih edebilirsiniz. İnsan elinin değmediği ve bu yüzden bakir kalmış bir doğa güzelliği olan Beylik Koyu, Ayazma Plajı’nın hemen sol tarafında yer almaktadır.

Beylik Koyu, batık gemi ismiyle de bilinir. Bunun nedeni ise; 2014 yılında MERCY COD isimli 88 metre uzunluğa sahip yük gemisinin karaya oturmasıdır. Ancak gemi, 2017 yılında kaldırıldı ve koyun rahat bir nefes alması sağlandı. Kamp alanı, Çanakkale’nin bakir kalmış bölgelerinden bir tanesidir. Bölgede ufak çaplı işletmeler var ancak tüm ihtiyaçlarınızı temin edemeyebilirsiniz. Bu yüzden yiyecek ve içeceklerin yanı sıra, tüm ekipmanlarınızı yanınızda götürmenizde fayda var.

Beylik Koyu Nerede? – Nasıl Gidilir?

Beylik Koyu, Çanakkale şehir merkezine 67,4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bozcaada ilçesine bağlı olan Beylik Koyu’nun ilçe merkezine olan uzaklığı ise; 6,7 kilometredir. Ayazma Plajı’nın sol tarafında yer alan koya şahsi aracınızla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bozcaada’dan koya ulaşım için taksi tutarsanız 40 – 50 TL arası bir ücret ödeyeceksiniz. Minibüslere binmeniz durumunda da 10 – 15 TL arası ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bozcaada içerisinde toplu taşıma aracı olarak sadece minibüsler bulunmaktadır. Ancak minibüsler sadece Mayıs ve Eylül ayları arasında hizmet veriyor. Taksi veya minibüs ile ilgili ulaşım sağlamak isterseniz, Bozcaada merkezde bulunan duraklardan rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Şahsi aracınız var ise; Çanakkale – Bozcaada – Ayazma Plajı yolu güzergahına ilerlemeniz gerekiyor. Beylik Koyu, Ayazma Plajı’nın hemen sol tarafında yer almaktadır. Alt kısımda sizlere navigasyon bağlantısı paylaştık. Haritanın arama kısmına Beylik Koyu veya Ayazma Plajı yazarsanız, rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Bozcaada’ya aracınızla gitmemenizi öneriyoruz. Arabalı feribot sefelerinde yoğun kalabalık olabiliyor. Bu yüzden aracınızı şehir merkezinde bırakın, Bozcaada merkezden minibüs veya taksiye binin rahatça ulaşım sağlayın.

Beylik Koyu Nerede? - Nasıl Gidilir?
Beylik Koyu Nerede? – Nasıl Gidilir?

Beylik Koyu Kamp Alanı

Bozcaada Beylik Koyu’nda kamp yapmak istiyorsanız, sadece çadır kampı tercih edebileceksiniz. Kamp alanı sakin ve sessiz olmasından dolayı yoğun olarak tercih edilmektedir. Kamp alanı ücretsizdir. Bölgede işletmeler var ancak Ayazma Plajı bölgesinde hizmet veriyorlar. Beylik Koyu’na insan eli değmediği için bakir kalmış ve doğal bir yapıdadır. Bu yüzden işletme veya temel ihtiyaç imkanları bulunmuyor. Ayazma Plajı’nın olduğu alanda hizmet veren işletmeler var. Oradan yiyecek, içecek, tuvalet ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Ancak Beylik Koyu içerisinde hiçbir imkan bulunmamaktadır.

Kalabalığa karışayım derseniz; Ayazma Plajı, sessizliği tercih ediyorsanız, Beylik Koyu’nda kamp yapabilirsiniz. Koy içerisinde duş alabileceğiniz imkan da mevcut değil. Bu yüzden mutlaka temiz kıyafetlerinizi yanınızda getirin. Elektrik ve internet imkanı da yok. Dileyenler Ayazma Plajı’na giderek orada hizmet veren tesislerden faydalanabilir. Dileyenler de kendi ihtiyaç malzemeleri ve ekipmanlarını kendileri getirebilir.

Beylik Koyu Kamp Alanı
Beylik Koyu Kamp Alanı

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Beylik Koyu Kamp Alanı İmkanları

Beylik Koyu kamp alanında hiçbir imkan bulunmuyor. Sadece yürüyerek gidebileceğiniz mesafede yer alan Ayazma Plajı’nda; yiyecek, içecek ve tuvalet ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler var. Elektrik ihtiyacınızı; kafa lambası veya el feneri ile giderebilirsiniz. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirebilirsiniz. Dilerseniz Ayazma Plajı’nda hizmet veren işletmelerden alın. Bölgede market yok. Bu yüzden gerekli olan ihtiyaçlarınızı temin etmeden gelmeyin. Bozcaada sınırlarında kamping işletmeleri , bungalov evler ve oteller mevcut. Beylik Koyu’nda günübirlik piknik yaparak söz konusu tesislerde de kalabilirsiniz. Kamp alanında elektrik bulunmuyor. Bu yüzden telefon şarjınız için powerbank tercih edebilirsiniz. Telefon bazen çekmeyebilir. Ancak çoğu zaman çekiyor. Bu durum kullandığınz şebekeye göre değişim gösterebilir.

Çadırınızı plaja yakın veya düzlük alanlara kurabilirsiniz. Koy her ne kadar kamp alanı olarak bilinse bile, piknik yapmak için gelenlerde çoğunlukta. Yaz sezonunda gidecekseniz; mutlaka şemsiye ve güneş kremi götürmeniz gerekiyor. Ayrıca her ihtimale karşı sinek ilacı da götürün. Gölge olan yerlerde kamp yapamadığınız durumda, yoğun güneşe maruz kalabilirsiniz. Günübirlik gidiyorsanız; sandalye, şemsiye ve buzlarınız yanınızda olduğu sürece serin serin vakit geçirebilirsiniz. Kamp için gidiyorsanız birkaç günlük erzak ve gerekli ekipmanlarınızı almadan gitmeyin.

Ateş yakacaksanız; ateş kovaları, kamp sobaları veya yerden yüksek ocakları kullanın. Yerde ateş yakarak doğaya zarar vermemek istiyorsanız yerde ateş yakarak bölgeyi kirletmeyin. Bütçeniz var ise; mini tüplü ocakları kullanabilirsiniz. Dileyenler küçük tüp kulanabilirler. Beylik Koyu’nda ateş yakanlar çoğunlukta…

Beylik Koyu Kamp Alanı İmkanları
Beylik Koyu Kamp Alanı İmkanları

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Beylik Koyu Batık Gemi Olayı Nedir?

Beylik Koyu’nda yer alan Batık Gemi, Beylik Koyu’nun meşhur olmasını sağladı. Gemi karaya oturmadan önce çok az kişi tarafından bilinen koy, bugünlerde Çanakkale’nin yanı sıra, şehir dışından da binlerce ziyaretçi ağırlıyor. 29 Aralık 2014 tarihinde evrak eksiklikleri olduğu için demirli bekletilen, 88 metre uzunluğa sahip Mercy God isimli gemi, lodos nedeniyle sahile sürüklendi ve karaya oturdu. Geminin soğan yüklü olduğu belirtildi. Gemi içerisinde bulunan 5 personel Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarıldı.

İlk görenlerin şaşkınlıkla karşıladığı gemi, Beylik Koyu manzarasını tamamen kapatıyordu. 4 yıl içerisinde Bozcaada’nın en ilginç bölgeleri arasında yer alan Beylik Koyu (Batık Gemi Koyu’da deniyordu) adaya gelenler tarafından sık sık ziyaret ediliyordu. Ancak gemi 2017 yılında parçalara ayrılarak, bulunduğu yerden kaldırıldı ve hurdaya satıldı.

Beylik Koyu Batık Gemi Olayı Nedir?
Beylik Koyu Batık Gemi Olayı Nedir?

Beylik Koyu İletişim Ve Adres Bilgileri

  • Websitesi: Web adresi bulunmamaktadır.
  • Instagram: Instagram hesabı bulunmamaktadır.
  • Telefon: Telefon numarası bulunmamaktadır.
  • Adres: https://goo.gl/maps/f3mTKtRZNxYjzdz96
Çanakkale, Bozcada’da bulunan Beylik Koyu’nda piknik veya çadır kampı deneyimlemiş olan doğa severlerin yorumlarını YORUM GÖNDER kısmına bekliyoruz. Değerli yorumlarınız sizden sonra bu tesisleri ziyaret edecek kişiler için ışık tutacaktır. Doğayla ve sağlıcakla kalın.

Not: İşletmenizle ilgili eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen kampyeri@yandex.com adresine mail gönderin.


TAVSİYELERİMİZ

İkizler Camping- Ordu

İkizler Camping- Ordu

Denize sıfır çadır kampı ve karavan kampı yapabileceğiniz, İkizler Camping işletmesi hakkında merak edilenleri paylaştık...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.