Paylaş

Uzungöl’e giderken Araplar tarafından katledildiğini bile bile gittik. Sosyal medyada paylaşılan Uzungöl fotoğraflarını hepimiz biliyoruz, yıllar önceki halinden eser kalmadı. Uzungöl’deki camiden bile Arapça hutbeler okunuyor. Dört bir yanı Araplar tarafından istila edilen Uzungöl’de şimdilerde Türkler kendini yabancı hissediyor.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Biz Uzungöl’e otostopla geldik. Uzungöl’ün hemen kenarında otostop çektiğimiz araçtan indik ve Karester Yaylası yoluna doğru yürüyüşe geçtik.

Uzungöl’de camiyi solunuza alın Com Cafe’ye doğru tırmanmaya başlayın. Biz 1 saatlik tırmanışın ardından sahibi tarafından terkedilmiş bir ahşap ev bulduk ve hemen önünde kamp yaptık. Kamp yaptığımız yerin eğimi dik olduğu için zaman zaman eşyalarımız stabilize yola yuvarlandı ve inip almak zorunda kaldık. Kamp yaptığımız evin balkonundan Uzungöl manzarası şahane görünüyor. Uzungöl’de kamp alanı bulmak biraz zor olsa da Karester Yaylası’na tırmanırken kamp yapabilecek güzel yerler görebiliyorsunuz. Uzungöl’de kamp yapacaklara bir tavsiyede bulunacak olursam; “Uzungöl’e sakın ama sakın yazın gelmeyin, İstanbul’da trafik gibi trafik var ve Araplar’dan hiçbir yerin zevki çıkmıyor.” sözlerini söyleyebilirim.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir

Trabzon sahil yolu üzerinden Çaykara yönüne doğru Bayburt-Of yolunu takip ederek Uzungöl’e varabilirsiniz. Aracı olmayanlar Trabzon Otogarı’ndan hareket eden Çaykara veya Uzungöl minibüslerine binerek Uzungöl’e varabilir. Ben uğraşamam minibüsle otostop candır diyenler ise Trabzon Çaykara yol ayrımında otostopa başlarlarsa Uzungöl’e tek atış araç bulabilirler. Biz otostopla Maçka’dan yola çıkarak Uzungöl’e kadar geldik.

 

Aşağıdaki haritadan Uzungöl yol tarifi rotası oluşturabilirsiniz.

Uzungöl’de Kamp İle İlgili Merak Edilenler

Soru 1: Uzungöl’de kamp yapmak ücretli mi? Ücretsiz kamp alanları var mı?

Cevap 1: Uzungöl’de ücretli kamp alanları var. Fakat biz her zaman olduğu gibi parayı sevmediğimiz için Karester Yaylası yolu üzerinde tırmanış yaparken bir ahşap ev ve düzlük bularak hemen orada kamp yaptık.

Soru 2: Uzungöl’de içme suyu, tuvalet, elektrik ve market gibi imkanlar var mı?

Cevap 2: Uzungöl’de camilerin veya cafelerin tuvaletlerini kullanabilirsiniz. Elektrik için evlerden veya cafelerden rica ederseniz şarj doldurabilirsiniz. İçme suyu için yol kenarından akan derelerden suyunuzu temin edebilirsiniz. Uzungöl’de market olsa da siz Trabzon merkezde alışverişinizi yapın ve buraya öyle gelin. Yüksek ücret şokuyla karşılaşmayın.

Soru 3: Uzungöl’de ateş yapmak serbest mi?

Cevap 3: Uzungöl’ün hemen yanında bulunan alanlarda ateş yakmak yasak. Fakat Karester Yaylası yolu üzerinden istediğiniz yerde doğayı katletmeyecek şekilde ateş yakabilirsiniz.

Soru 4: Uzungöl’e karavan kamp yapılabilir mi?

Cevap 4: Uzungöl’de karavan kamp yapabilirsiniz. Fakat ben tavsiye etmem. Çünkü Uzungöl çok kalabalık ve oradaki trafik İstanbul’da yok. Yüksek kesimlere de karavanla çıkmak zor olur.

Uzungöl’de Gezilecek Yerler

 • Uzungöl Camii: Uzungöl’de bulunan caminin tarihi yok aslında. 2002 yılında yapılan cami doğal güzelliğin arasında biraz sırıtıyor diyebiliriz. Cami betonarme değilde ahşap olarak yapılsaydı mükemmel bir mimarisi olabilirdi.
 • Haldizen Yaylası: Uzungöl Şerah Köyü’ne 16 km. uzaklıkta bulunan yayla 3 mahalleden oluşmaktadır. Dağ çiçeklerinin kokusuyla adını duyurmuş bir yayladır. Uzungöl’e kadar gelenler Haldizen Yaylası’nı görmeden gitmesin.

 • Garester (Karester) Yaylası: Uzungöl’ü tepeden seyredebileceğiniz harika bir yayladır. Kamp için mükemmel bir doğaya sahiptir.
 • Şekersu Yaylası: Eski Adı Sakarsu olan yayla Soğanlı Dağlarının eteklerinde konuşlanan Karaçam ve Yaylaönü köyleri ile komşu durumdadır. Çaykara’ya 37 km. uzaklıktadır.
 • Şerah Köyü: Çaykara ilçesine 19 km. uzaklıkta bulunan bu harika köy görenleri büyülüyor.

Kampyerleri.org olarak Türkiye’yi gezmeye ve kamp yerlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Uzungöl’de kamp yapacak arkadaşlar merak ettiklerini yorum kısmından bizlere sorabilir, yazıya ekleme yapmak isteyen arkadaşlar yorum kısmından görüşlerini yazabilir.

1 Yorum

 1. Merhabalar,Uzungöl’de kamp yapmayı düşünüyorum ama bu ilk deneyimim olacak. Quechua marka arpenaz çift kişilik çadırım var.
  1.) olası yağmur durumunda bu çadır iş görür mü?
  2.) kamp alanı fotoğrafın çekildiği taraflarda fakat oraya araçla
  (şahsi araç değil) ulaşmak mümkün mü? (dolmuş,otobüs vs.)
  3.) uzungöl’ü gören ücretli kamp alanı mı seçmeliyim yoksa
  ücretsiz bir alanda kendim mi bulmalıyım?
  4.) ücretsiz alan bulmakta sıkıntı yaşar mıyım?
  5.) her iki durum için de (ücretli veya ücretsiz kamp alanı için) önerileriniz nelerdir?
  başka önerileriniz varsa lütfen söyleyin şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.