Paylaş
Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası

Ankara’da kamp yapılacak yerler deyince akıllara ilk gelen destinasyonlardan birisi de Güdül’de bulunan Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası’dır. Sorgun doğal güzellikleriyle ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan muhteşem bir kamp yeridir. Sorgun Göleti, Ankara’da kamp yapmak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerdendir. Sorgul Göleti’nin Ankara’ya uzaklığı 105 kilometredir.

Ankara’da günü birlik yürüyüş veya kamp yapmak isteyenlerin görmesi gereken bu doğal güzellik kış aylarında daha güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Sorgun kelimesinin; “Dalları sepet örmeye elverişli uzun yapraklı, sepetçi söğüdü.” anlamında kullanıldığını öğrendik.

İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler – TIKLA OKU

SORGUN GÖLETİ HAKKINDA BİLGİ

Sorgun Göleti, Bolu’da bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı’nın güzelliğini aratmayacak bakir bir doğaya sahiptir. Maviyle yeşilin binbir farklı tonunun buluştuğu nadide yerlerden olan Sorgun Göleti, görenleri büyülüyor. Bolu Dağı’nın uzantısı olan dağların arasında kendini saklayan Sorgun Göleti, ormanla iç içe kamp yapmak isteyenler tarafından sık sık ziyaret edilen destinasyonlar arasında bulunuyor. Sorgun Göleti’nde trekking yapmak için göl etrafının uzunluğu 7 km ve orman içi yollar ise toplamda 17 kilometredir. Sorgun Yaylası’nın rakımı ise kesin olmamakla beraber 1440 metre olarak biliniyor. Ayrıca Sorgun Göleti’nin suyunun sedef ve mantar hastalığı olanlara iyi geldiği söyleniyor.

SORGUN GÖLETİ’NE NASIL GİDİLİR?

Sorgun Göleti’ne ulaşım için birden fazla seçenek bulunuyor. Ankara-Beypazarı yolundan Güdül sapağına dönerek Yeşilöz istikametini takip ederek Sorgun’a ve gölete ulaşılabiliyor. Bir diğer güzergah ise; Ankara-İstanbul karayolunu takip ederek Çeltikçi-Yeşilöz istikametinden de gölete ulaşabilirsiniz. Ankara – Beypazarı yolunu takip ederek Ayaş’ı çıktıktan 10 km sonra Güdül yol ayrımına girilmelidir. Bu yolu takip ederek 24 km sonra Güdül’e varabilirsiniz. Güdül’den 7 km. sonra ise Yeşilöz’e ve Yeşilöz’den ise 3 km sonra Yelliköy yol ayrımına varılmaktadır. 12 km daha gidildiğinde Sorgun Köyü’ne oradan da 3 km daha giderek Sorgun Yaylası’na ulaşılabilir. Sorgun Yaylası’ndan ise 2 km daha gidildiğinde Sorgun Göleti’ne varılmaktadır.

Sorgun Göleti’ne ulaşmak için aşağıdaki haritadan faydalanabilirsiniz.

SORGUN GÖLETİ VE SORGUN YAYLASI’NDA KAMP YAPMAK

Ankara kamp yerleri arasında en güzel örneklerden birisi olan Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası doğa severler tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir. Sorgun Göleti, kamp yapmak için oldukça ideal bir kamp yeridir. Kampyerleri.org ekibi olarak Sorgun Göleti’nde iki gün kamp yaptık ve harika fotoğraflar çektik. Sorgun Göleti, Karadeniz’in muhteşem doğasını İç Anadolu’da fazlasıyla hissettiren bakir bir mesire yeri olarak biliniyor. Sorgun Göleti de birçok doğal güzellik gibi insan etmenlerinden olumsuz şekilde etkilenmiş. Günü birlikçiler, bilinçsiz piknikçiler ve alkol içmeye gelen gençler maalesef bu tür doğal ortamlarda yeyip içtikten sonra çöplerini oraya bırakarak gidiyor. Doğayı gerçekten seven kişiler çöplerini oralara atmaz. Ama maalesef bilinçsiz kişiler doğayı katletmeye devam ediyor.

SORGUN GÖLETİ’NDE TREKKİNG

Sorgun Göleti ve Yaylası doğa yürüyüşü yapmak için de oldukça harika bir doğaya sahiptir. Aşağıdaki fotoğrafta sarı çizgili parkur 7 km olup gölün etrafındaki stabilize yol yürüyüş parkurudur. Kırmızı çizgi ise orman içinden olup patika yollardan oluşan 17 km uzunluğundaki trekking parkurudur.

SORGUN GÖLETİ’NDE YAPILACAK AKTİVİTELER

 • Sorgun Göleti’nin etrafında doğa yürüyüşü yapabilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Bisikletinizle Sorgun Göleti etrafında ve patika yollarda turlayabilirsiniz.
 • ATV veya 4×4’le Sorgun Göleti çevresindeki yollarda offroad yapabilirsiniz.
 • Olta balıkçılığını sevenlere Sorgun Göleti’nde balık tutmanın yasak olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Sorgun Köyü, Sorgun Yaylası ve Sorgun Göleti’nde çevreyi kirletmeden kamp ve doğa sporları yapabilirsiniz.
 • Sorgun Yaylası’nda bulunan ormanlarda yenilebilir mantarları toplayıp ziyafet çekebilirsiniz.
 • Sorgun Göleti’ne yakın mesafede bulunan Kirmir Çayı Vadisi üzerinden bulunan ve Bizanslılar’dan kaldığı tahmin edilen İn-Önü Mağaraları’nı gezebilirsiniz.

SORGUN GÖLETİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 • + Sorgun Göleti’nde telefon çekiyor mu?
 • – Sorgun Göleti’nde sadece belli kısımlarda Vodafone çekiyor. Turkcell ve Türk Telekom şebekeler fazla çekmiyor.
 • + Sorgun Göleti’nde market var mı?
 • – Gölet etrafında yılın belli zamanı; köy ürünleri, gözleme satan teyzeler, soğuk ayran satan nineler bulunuyor. Market ihtiyacınızı gelirken Güdül’den veya Sorgun Köyü’nden giderebilirsiniz.
 • + Sorgun Göleti’nde tuvalet var mı?
 • – Tuvalet bulunuyor fakat insanlarımızın hor kullanması nedeniyle temiz olduğunu söyleyemeyiz.
 • + Sorgun Göleti’nde elektrik var mı?
 • – Belirli kısımlarda aydınlatma var. Çok acil durumlarda bölgede bulunan güvenlik kulübesinden rica edebilirsiniz.

Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası kamp bloguyla ilgili bahsedeceğim konular bu şekildeydi. Siz de Sorgun Göleti kamp maceralarınız ile ilgili eksik bulduğunuz detayları yorum kısmından bizlere iletirseniz yazımızın güncellenerek daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz.

Doğayla kalın… ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here