Paylaş

Kampyerleri.org olarak yolumuz Burdur’a düştü ve Salda Gölü’nde kamp yaptık. Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen, turkuaz rengiyle herkesi büyüleyen göl olarak biliniyor. Burdur merkezden Yeşilova ilçesine 76 kilometre mesafe bulunurken, Yeşilova ilçesinden Salda Gölü’ne ise 4 kilometre mesafe bulunuyor.

Salda Gölü’ne gitmek için biz Ömer Faruk arkadaşımızla Isparta’dan Burdur yönüne otostop çektik ve daha sonra ise Yeşilova yönüne giden araçlara otostop çekerek Salda Gölü’ne kadar vardık. Sizde Salda Gölü’ne Denizli’den, Burdur’dan veya Isparta’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

SALDA GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Burdur’dan özel araçla yola çıkıldığında Yeşilova’daki Salda Gölü’ne Kıraatlı Yolu ve D330 üzerinden 76,1 kilometrelik yolu kullanarak yaklaşık olarak 1 saat 10 dakikada varabilirsiniz. Ayrıca Burdur Otogar’dan Yeşilova minibüslerine binerek 10 TL karşılığında Yeşilova’ya kadar gidebilirsiniz. Minibüs şoförlerine rica ederseniz sizi Salda Gölü’ne kadar bırakacaktır. Salda Gölü’nün haritasına aşağıdaki haritadan erişebilirsiniz 🙂

SALDA GÖLÜ ÖZELLİKLERİ

  • 1989 yılında Doğal Sit Alanı ilan edildiği için çevresine yapı yapmak yasaklanmıştır.
  • Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan Dünya’daki iki bölgeden birisi olarak bilinmektedir.
  • Suyu mineral bakımından zengin olduğu için cilde ve sağlığa faydalıdır. Sivilce, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisi çamur banyosu ile mümkündür.
  • Salda Gölü, 184 metre derinliği ile Türkiye’nin 3. en derin göllerinden birisidir. Burdur’da Göller Bölgesi’nde bulunmaktadır.

  • Gölde oluşan hidromanyezit minerali oldukça faydalıdır.
  • Deniz seviyesinden 1140 metre yüksekte olan Salda Gölü’nde her yıl 3-4 metre çekilme olmaktadır.
  • Göl manzaralı Salda Kayak Merkezi kış turizmi için önemli bir yer olarak biliniyor. Kışın 50-100 santimetre kalınlığında kar görmek mümkün olabiliyor.
  • Salda Gölü’nde bulunan su yılanları zehirsizdir.

SALDA GÖLÜ’NDE NEREDE KAMP YAPMALI?

Salda Gölü’nde halk plajında, belediyenin kamp alanlarında ve diğer kamp alanlarında kamp yapabilirsiniz. Fakat biz sakinliği sevdiğimiz için küçük adacıklar olarak adlandırılan kısmın hemen karşısındaki Maldivler bölgesinde kamp yaptık. Size de bu alanda kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

Salda Gölü Tabiat Parkı’nda kamp çadırı kurmanın yasak olduğunu öğrendik. Salda Gölü’nün hemen hemen birçok kısmında minik su yılanları ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Su yılanlarının zehirsiz olduğunu ve suya girilebildiğini öğrendik. Aşağıdaki fotoğrafta ise rüzgardan korunmak için yaptığımız ahşap duvarı görüyorsunuz. Duvarda kullandığımız ağaçlar yerden bulduğumuz çam ağaçlarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here