Paylaş
Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı - Kızılcahamam

Şahinler Tabiat Parkı, Ankara’da kamp yapılacak yerler arasında önemli bir konuma sahip doğal güzelliklerden birisidir. Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkı ve Çamkoru Tabiat Parkı gibi yerlerden biraz daha farklı olan Şahinler Tabiat Parkı, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş ve bu nedenle günü birlikçi akınına uğramamaktadır. Kızılcahamam’a 30 km uzaklıkta bulunan Şahinler Tabiat Parkı, kamp yapmak için ideal destinasyonlardan birisidir.

Destur İle Yollarda, Bizi Şahinler’de Yalnız Bırakmadı

Doğanın içinde, sessiz bir ormanda kamp yapmak için Şahinler Tabiat Parkı’nı tercih edebilirsiniz. Şahinler Tabiat Parkı’na kampa giderseniz @kampyeri Niyazi’nin selamı var derseniz sizlere yardımcı olacaktır. Kendisi çok cömert ve yardım sever bir abimizdir.

Şahinler Tabiat Parkı Manzarası

Şahinler Tabiat Parkı Nerede?

Şahinler Tabiat Parkı’na Ankara üzerinden Kazan-Kızılcahamam ve Gerede istikametinden ulaşabilirsiniz. Ankara’dan yola çıktığınızda eski İstanbul yolunu kullanırsanız Kızılcahamam’dan 30 km sonra Şahinler Tabiat Parkı’na kolay şekilde varabilirsiniz.

Şahinler Göleti Manzarası

İstanbul üzerinden gelirken ise Bolu Gerede’ye gelerek oradan da Kızılcahamam’a doğru giderken 30 km sonra Şahinler Tabiat Parkı’na varabilirsiniz. Aşağıda bulunan Şahinler Tabiat Parkı yol tarifi haritasından kendinize özel rota oluşturabilirsiniz.

Şahinler Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde bulunan Şahinler Tabiat Parkı; Gerede’ye ve Kızılcahamam’a 30 km uzaklıktadır. Ankara-İstanbul karayolu üzerinden bulunan Şahinler Tabiat Parkı, 2009 yılında kurulmuş ve 40 hektarlık alana sahiptir.  Şahinler Tabiat Parkı’nın flora ve faunasına değinecek olursak; yaz-kış yapraklarını dökmeyen karaçam ve sarıçam ağaçlarıyla, kışın yaprak döken, ardıç, kayın ve meşe ağaçları vardır.

Şahinler Tabiat Parkı İskelesi

Şahinler Tabiat Parkı’nda bulunan bitkiler ise genel olarak; orman sarmaşığı, ısırgan, eğrelti otu, çayırotları ve kuşburnudur. Şahinler Bölgesi genellikle volkanik tüf ve andezitlerden oluşmaktadır. Şahinler Tabiat Parkı’nda bulunan yabani hayvanlar ise; kurt, sansar, keklik, çakal, sincap, tilki ve tavşandır.

Şahinler Tabiat Parkı’nda Kamp

Şahinler Tabiat Parkı Girişi Ücretli Mi?

Şahinler Tabiat Parkı özel işletme olması nedeniyle günübirlik kullanım da kamp da ücretlidir. Piknik veya kamp için gelen araçlardan 10 TL giriş ücreti kesiliyor. Kamp için gelenlerden ise günlük kişi başı 10 TL ücret kesilmektedir.

Şahinler Tabiat Parkı’nda Dostlarla

Şahinler Tabiat Parkı’nda tuvalet, elektrik, otopark, içme suyu, bulaşık yıkama tezgahı, güvenlik ve trekking rotaları gibi detaylar bulunmaktadır. Şahinler Göleti’nden ayrı olarak 2 adet daha göl bulunmuktadır.

Şahinler Tabiat Parkı’nda Orman İçindeki Gizli Göller

Şahinler Tabiat Parkı’nda Trekking ve Hiking Yapın

Şahinler Tabiat Parkı’nda mutlaka kamp ve doğa sporları yapın. Şahinler Tabiat Parkı’nda sadece Şahinler Göleti bulunmamaktadır. Ayrıca orman içinden yürüyüş parkuru takip edildiğinde 2 adet daha göl ile karşılaşabilirsiniz. Kış aylarında şahinlerin etrafında birçok dere akmasına rağmen yaz aylarındaki sıcaklık nedeniyle bu dereler kurumaktadır. Toplu kamp etkinlikleri düzenlemek için çok güzel alanlar mevcuttur. Biz Kampyerleri.org olarak 2 defa toplu kamp etkinliği düzenledik ve alandan çok memnun kaldık.

Şahinler Tabiat Parkı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

 • Kamp yapabilirsiniz. Kamp ekipmanlarınızı kendiniz götürmelisiniz. Yakın zamanda Şahinler Tabiat Parkı’nda kamp ekipmanları satış noktası kurulacaktır.
 • Bisiklet sürüşü (kiralama hizmeti yoktur)
 • ATV sürüşü (kiralama hizmeti yoktur)
 • Offroad
 • Trekkking, hiking, doğa yürüyüşü
 • Olta balıkçılığı (tut bırak mantığıyla)
 • Fotoğrafçılık: Endemik bulunan flora ve fauna çeşitliliğini gözlemleyerek fotoğraf çekebilirsiniz.
 • İzcilik faaliyetleri
Şahinler Tabiat Parkı’nda Hep Birlikte

Ankara’da Kamp Yapılacak Kamp Yerler Arasında

Ankara’da kamp yapmak isteyen doğa severlerin mutlaka görmesi gereken alanlardan birisidir. Kampyerleri.org olarak Şahinler’deki ilk kampımızı kışın kar üzerinde yapmıştık. Çok zevkli olmuştu bizden başka kamp yapan kimseler yoktu ve çok keyif almıştık. Siz de Şahinler’de mutlaka kamp yapın ve işletmeci Mustafa Abi’yle tanışın.

Şahinler Tabiat Parkı’nda Kafa Dinlerken
Şahinler Tabiat Parkı Kış Manzarası

Şahinler Tabiat Parkı Drone Çekimi – Pilot: Süleyman Demir

34 YORUMLAR

  • Merhabalar. Şahinler Tabiat Parkı kamp alanı eski İstanbul-Ankara yolu üzerinde bulunmaktadır. Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Metro Turizm günde 2 defa Gerede’ye otobüs kaldırıyor. Eski İstanbul yolunu kullanan otobüslere 15 TL’ye binerek Şahinler Tabiat Parkı’nda ineceğinizi söylemelisiniz. Unutmayın Bolu Gerede’ye eski İstanbul yolunu kullanarak giden tüm otobüsler Şahinler Tabiat Parkı’nın hemen yanından geçmektedir.

 1. İçme ve yemek suyu temini kolay mı? İçme suyu çeşmesi bulunmakta mıdır? Bir de sanırım yolun karşısında kasaba gibi bir yer var orda market vs var mıdır? Kamp için gitmeyi planlıyorum.

  • Merhabalar. Şahinler Tabiat Parkı kamp alanına giderken Kızılcahamam’dan market alışverişlerinizi yapmanızı tavsiye ederim. İçme suyu ve WC bulunmaktadır. Telefon çekiyor. Kamp için tercih edilebilecek muhteşem yerlerden birisidir.

  • Merhabalar. 2 araç için giriş ücreti toplamda 20 TL. Kişi başı ücret ise toplamda 40 TL’dir. Yani toplamda 60 TL ödeyeceksiniz. Ücretler tarihlere göre değişiklik gösterebilir.

 2. Merhaba, son yorumdan anladığım kadarı ile hem araç ücreti hemde kişi başı ücret mi ödüyoruz girişde. Günübirlik giriş için (piknikçi olarak) 1 araç ücŕetimi yoksa kişi sayısı kadar mu ücret ödüyoruz.

  • Merhabalar. Tek araçla pikniğe gittiğinizde sadece 1 araç giriş ücreti olarak 10 TL ödüyorsunuz. Kişi başı ücret ödenmiyor. Sadece araç için 10 TL ödüyorsunuz. Kamp ücreti ise günlük olarak kişi başı 10 TL’dir.

  • Merhabalar Yasin Bey. Bu haftasonu yani 1-2 Eylül’de Şahinler Tabiat Parkı’nda Ayı Yemeği kamp etkinliği düzenleneceği için dolululuk oranı oldukça yüksek olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak gelirseniz seviniriz.

  • Merhabalar. Şahinler Tabiat Parkı’na evcil hayvan götürebilirsiniz. Alanda bulunan kangal köpekleri ve diğer köpekler zarar vermez. Yinede işletme sahibi Mustafa Bey’den detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Köpeğini getirenler bir sorunla karşılaşmıyor. Doğayla kalın…

 3. Merhabalar. Ylıln bu mevsiminde normal bir uyku tulumu ve çadırla geceyi geçirebilir miyiz? Isınmak için ekstra neler gerekir? Bir de buradan Ankaraya dönüşler arabasız yine otobüsle nasıl oluyor? Yol kenarından alıyor mu otobüsler?

  • Merhabalar Mehmet Bey. Eylül-Ekim ayında yazlık uyku tulumu ile Şahinler Tabiat Parkı’nda kamp yaparsanız gece üşürsünüz. Kışlık uyku tulumunuzu almanızı tavsiye ederiz. Isınmak için sıcak su torbası, cep sobası gibi çözümlere başvurabilirsiniz. Ankara dönerken Gerede Metro Turizmi arayarak geçiş saatlerini öğrenebilirsiniz. Sizi Şahinler Tabiat Parkı çıkışının karşı tarafından alacaklardır. Aramanız ve biletinizi önceden almanız gerekiyor. Doğayla kalın…

 4. Merhabalar 5 ekim cuma günü arkadaşlarımla kamp yapmaya gideceğiz şahinler’e. Aklımızda tek soru kaldı o da yoğunluk miktarı. O tarihlerde herhangi bir etkinlik ya da haftasonu olduğu için yoğunluk nasıl olur?

  • Merhabalar Hasan Bey. Şahinler Milli Parkı kamp alanı haftasonları yoğun olmaktadır. Gitmeden önce Instagram’da bulunan @sahinlermilliparki sayfasına mesaj göndererek veya orada bulunan iletişim numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz. Doğayla kalın…

 5. İYi günler kolay gelsin şahinler tabiat parkını işleten işletmenin telefon numarası nedir ?

  Birde sizce bu aylarda kamp yapılırmı kamp yapan varmı ?

  • Merhabalar Aslan Bey. Şahinler Tabiat Parkı kamp alanında yaz-kış kamp yapan doğa severler vardır. İşletmenin telefon numarasına Instagram sayfasında @sahinlermilliparki sayfasından erişebilirsiniz. Doğayla kalın, güzel kamplar diliyoruz…

 6. İyi akşamlar. Biz iki kız arkadaş sonbaharda kamp yapmayı düşünüyoruz ve tecrübesiziz güvenlik konusunda endişelerimiz var. Tavsiye eder misiniz? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Şahinler Tabiat Parkı’nda yılın her ayı güven ortamında aileniz veya sevdiklerinizle kamp yapabilirsiniz. Alanda sürekli güvenlik bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.