Paylaş
Namazgah Barajı Kamp Alanı - Kocaeli

Kocaeli’de kamp yapılacak yerler arasında bulunan Namazgah Barajı; kamp ve doğa sporları yapmak için oldukça ideal bir yerdir. @kampyeri keşif ekibinde yer alan @yagizderolur Namazgah Barajı kamp alanıyla ilgili izlenimlerini siz doğa severler için kaleme aldı.

Namazgah Barajı Hakkında Genel Bilgi

Herakleitos’un da dediği gibi “Doğa, saklanmayı sever.” O kadar güzel yerler var ki doğada, kimimiz her gün yanından geçiyor, kimimiz bakıyor ama göremiyor. Namazgah Barajı da bu yerlerden yalnızca bir tanesi. Bu alan ile, bölge hakkında bir bilgim olmadan balık tutmaya giden bir grubun peşine takılmam ile tanıştım. Alana gece gittiğim için karanlıkta alanın güzelliğini pek fark edemedim. Ama sabah uyandığımda beni karşılayan manzara adeta kendisine aşık etti.

Namazgah Barajı Manzarası

Kocaeli’nin takriben 33 km kuzeyinde ve Kandıra ilçesinin 4 km güneybatısında Namazgah Deresi üzerine inşa edilen baraj; Kandıra ilçe merkezi ve sahil beldeleri ile Derince, Körfez ve İzmit ilçelerinin kuzey bölgelerindeki toplam 259 köy ve mahallesinin su ihtiyacının, karşılanması planlanmıştır. Bunun yanı sıra bize enfes manzarası olan ve pek bilinmeyen şehirden kaçış alanı sunmaktadır.

Çevre bilinci olan, doğayı kirletmeyen, kirleteni önleyen doğa severlerin görmesini canı gönülden isterim. Alan pek bilinmediğinden dolayı oldukça sakin hatta gece alana geldiğimizde sadece biz vardık. Sabah çadırımdan dışarı çıktığımda yakın köylerdeki balıkçıların alana geldiğini gördüm. Dönüş yolunda ise bazı noktalarda kamp yapan başka gruplara rastladım. Alan oldukça temiz, sulak alan olduğundan dolayı gece yoğun sis görülmekte görüş seviyesi 5-10 m ile sınırlanmaktadır, alana mevsime bağlı olarak çiğ düşebilir.

Yakacak odun bulmanız için gündüz ormanlık alana keşfe çıkmanız yararınıza olacaktır keza gece ormana girdiğinizde domuz ya da çakal sürüsüyle karşılaşma şansınız yüksektir. Yakacak odununuzu budanmış ağaçların kenarlarından ve çürümüş, devrilmiş ağaçlardan temin edebilirsiniz.

Namazgah Barajı Fotoğrafı

Kamp alanına giderken yukarıda bahsettiğim durumlara dikkat edilip uygun ekipmanları seçmelisiniz. Bir arama kurtarma gönüllüsü olarak önemli bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Kamp yapmaya geldiğinizde çevrenin kolluk güçlerine ve şehirde bulunan yakınlarınızdan en azından birine kamp yapacağınız alanın konumunu, ne kadar süre ile alanda bulunacağınızı, kaç kişiyle birlikte olduğunuzun bilgisini vermeniz yararınıza olacaktır.

Namazgah Barajı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Aslında bu konu yaratıcılığınıza bağlı… Ama;

 • Balık tutabilirsiniz.
 • Ormanlık alan ve göl kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Böcek ve diğer canlıları inceleyebilirsiniz.
Namazgah Barajı Gece Manzarası

Namazgah Barajı’na Nasıl Gidilir?

 • Navigasyon kullanabilenler için; Çakırcaali Mahallesi, 41600 Kandıra/Kocaeli; bu adres sizi bir benzinliğe yönlendirmiş olacak. (Aytemiz)
 • Navigasyonumuz yoksa; Kandıra(Kocaeli) Cezaevinin yanından İzmit Kandıra yoluna bağlanıyoruz. Yol boyunca devam ettiğinizde sağ tarafınızda Aytemiz benzinliğini göreceksiniz. Hemen bu benzinliğin karşı tarafında toprak bir yol girişi göreceksiniz. Korkmayın girin. Bu yol sizi baraj sınırına çıkartacaktır. Oldukça uzun bir göl kenarı şeridi var hoşunuza giden noktada durabilirsiniz.

Namazgah Barajı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp kurmak ücretli mi?
  – Hayır ücretli değil.
 • Bölgede yabani hayvan var mı ?
  – Çakal popülasyonu biraz fazla gece seslerine uyanabilirsiniz, aşağıda yer alan videoda görebilirsiniz. Ormanda odun toplarken domuz sürüsü izlerini gördüm lakin ne yazık ki ziyarete gelen domuz olmadı. Şanslıysanız birkaç tilki ailesi ile tanışabilirsiniz.
 • Suya girilebiliyor mu?
  – Bilindiği gibi baraj göllerine girmek tehlikeli ve yasaktır. Ben pek önermiyorum.
 • Yakacak odun kolay temin edilebiliyor mu?
  – Bölgede fındık, akçaağaç, meşe, kestane ağaçları var. Çürümüş, budanmış, yıkılmış ağaçları toplayabilirsiniz. Asla yaş ağaç kesmeyin!
  Uyarı: imkanınız var ise odun toplama işini gündüz halletmeye çalışın, gece ormanda yürümek yabani hayvanlar nedeniyle biraz tehlikeli, sürüye denk gelebilirsiniz.
 • Ateş yakılıyor mu?
  – Evet, Yakılabiliyor
 • Telefon çekiyor mu?
  – Evet telefon, internet sorunsuz çekiyor. Siz yinede telefonları bir kenara bırakın ortamın tadını çıkartın.
 • Elektrik var mı?
  -Elektrik yok, acil bir durumda araçla 5 dakikalık mesafede bulunan benzinlikten ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Market var mı?
  – Araç ile 5 dakikalık mesafede benzinlik, 15 dakikalık mesafede yerleşim yeri var. İhtiyaçlarınızı bu alanlardan karşılayabilirsiniz.
 • Tuvalet ve duş alanı var mı?
  – Hayır yok, tuvalet ihtiyacınız için yine benzinliği değerlendirebilirsiniz.
 • Araçlar ile kamp yerine kadar gidilebiliyor mu ?
  – Evet gidilebiliyor, toprak yapısından ötürü yavaş ve dikkati gitmekte fayda var.

Yağız Derolur’un Kocaeli Namazgah Barajı kamp alanı hakkında yazdığı bloga eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Ayrıca Namazgah Barajı’yla ilgili merak ettiğiniz diğer soruları da yine aynı şekilde yorum kısmından yazarımıza iletebilirsiniz.

Yağız Derolur Youtube Hesabına Abone Olmak İçin Tıklayın

Yağız Derolur Instagram Hesabını Takip Etmek İçin Tıklayın

Paylaş
Önceki İçerikKapısuyu Plajı Kamp Alanı – Bartın
Sonraki İçerikSonbahar’da Kamp Yapılacak Yerler
Yağız Derolur
1992 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği mezunu. 2006 yılından bu yana aktif olarak arama-kurtarma işiyle uğraşıyor. Aynı zamanda proje bazlı dans eğitmenliği, afet bilici eğitmenliği, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ve tam zamanlı mühendis olarak çalışmakta. Her fırsatta kurumsal kimliğinden kaçıp kendini doğaya bırakıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.