Paylaş

Küre Dağları Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu ve Bartın sınırları içerisinde yer alıyor. Küre Dağları ölmeden önce görülmesi gereken doğa harikalarından birisi diyebilirim.

Küre Dağları kamp maceramız hareketli geçti ve yaban hayvanlarının seslerini duyduk diyebilirim. Küre Dağları’nda 1 gece kamp yaptık ve yayla havasını iliklerimize kadar hissettik.

Küre Dağları hakkında genel bilgi verecek olursak şu ifadelere yer verebiliriz;

 • Küre Dağları; Bartın Çayı’ndan başlayıp 300 km boyunca Kızılırmak’a kadar uzanır.
 • Küre Dağları, 2000 yılında Milli Park ilan edilmiştir.
 • 41°40’03.90”K – 33°08’29.20”D koordinatlarında yer almaktadır.
 • Küre Dağları Milli Parkı içinde Doğu’dan Batı’ya doğru; Aydos Kanyonu, Çatak Kanyonu, Zümrüt Köyü, Gömeran Kanyonu, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Horma Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Armutluçayırı, Köklü Drahna Manastırı, Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu, Gürdek Kayası, Zoni Yaylası, Karadere Vadisi, Üçdiş Seyir Merkezi, Odalaryanı, Uzunçarşı, Çöme Boğazı ve Sipahiler Mağarası gibi doğal güzellikler bulunmaktadır. Ayrıca Küre Dağları en çok mağara bulunan milli parklardan birisidir. Küre Dağları’nda 80’den fazla mağara bulunmaktadır.

 

 • Küre Dağları’nın en yüksek zirvesinin 2019 metre olduğunu öğrendik. Dağların kuzey eteği boyunca uzanan kıyı yolunda Amasra, Kurucaşile, Cide, İnebolu, Abana, Çatalzeytin, Türkeli ve Ayancık sıralanmışken; güneyinde Ulus, Pınarbaşı, Azdavay, Kastamonu, Taşköprü ve Boyabat yer almaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı resmi sitesi için tıklayınız.

Küre Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kampyerleri.org olarak Küre Dağları’na otostopla geldik. Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde yer aldığı için Bartın il merkezinden Arıt Beldesi, Ulus, Amasra ve Kurucaşile ilçelerine ulaşılarak milli parkın sınırlarına girmek mümkündür. Bartın merkezden Arıt 32 km, Ulus 37 km, Amasra 18 km, Kurucaşile 55 km uzaklıktadır. Kastamonu il merkezinden Pınarbaşı, Azdavay, Şenpazar ve Cide ilçelerine ulaşarak milli parka ulaşmak mümkündür. Kastamonu merkezden Pınarbaşı 82 km, Azdavay 77, Cide 130 km uzaklıktadır.

Aşağıda yer alan haritadan faydalanarak kendinize özel rota oluşturabilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı’nda Gezilecek Yerler

 • Valla Kanyonu: Pınarbaşı İlçesi’nin 26 km kuzeyindeki Muratbaşı Köyü yakınlarındaki Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlar. Kanyonun başlangıç noktasına 1,5 kilometrelik oldukça eğimli bir patika ile ulaşılmaktadır. Kanyonun iki tarafındaki kayalık uçurumların yüksekliği 800–1200 m arasındadır. Bu kayalıklar kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşları barındırır.

 • Ilgarini Mağarası: Sorkun Yaylası’ndaki Ilgarini Mağarası’nın uzunluğu 858 metre, derinliği 250 m’dir. Roma ve Bizans döneminde iskan alanı ve dini amaçlarla kullanılan mağarada, yapı kalıntıları, seramik ve küp parçaları, su sarnıcı, su kuyusu, ardıç ağacından yapılmış lahitler, şapel ve fırın kalıntıları vardır.

 • Ilıca Şelalesi: Pınarbaşı Ilıca Köyü sınırlarındaki şelalede, su 15 m. yüksekten dökülüp doğal bir havuz oluşturmaktadır.

 • Ilıca Hamamı: Yine aynı köy içerisinde Bizanslılardan kalma tarihi bir hamam kalıntısı mevcuttur.
 • Horma Kanyonu: 3,5 kilometre uzunluğunda içinden Zara Çayı geçmektedir.

Küre Dağları’nda Bir Gün Kamp Yaptık

Kampyerleri.org olarak Küre Dağları Milli Parkı Ilıca Şelalesi yakınlarında 1 gün kamp yaptık ve daha sonra Kastamonu Cide Gideros Koyu’na doğru yola çıktık. Küre Dağları’nın arazisi engebeli olduğu için seyahat etmek oldukça zor oluyor. Ayrıca Küre Dağları’nda içme suyu, elektrik ve tuvalet sorunu var. Telefonlar birçok bölgede çekmiyor. Küre Dağları’nda bulunan çeşmelere yakın yerlerde kamp yaparsanız içme suyu sorunu yaşamazsınız. Köylülere sorduğumuzda Küre Dağları’nın 2000 yılında milli park olarak ilan edildiğini fakat gerekli kamp alanlarının henüz oluşturulmadığını öğrendik. Bizim gibi kamp yapanları desteklediklerini söyleyen amcalar bizi “Yolunuz açık olsun.” diyerek uğurladı. Yeni yazımızda görüşmek üzere. Küre Dağları’yla ilgili eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

9 YORUMLAR

 1. Niyaz Bey selam. Yaz ayında ben de Küre Dağları’nda kamp yapmak istiyorum. Ancak oralar güvenli mi? Vahşi hayvanlar çok var mı? Bunlardan dolayı endişeliyim aslında. Bir de oralar ıssız mı oluyor yoksa başka ziyaretçiler de oluyor mu?
  Cevaplarsanız sevinirim.

  • Selamlar Fatih Bey. Türkiye’nin belki de yaban hayatı bakımından en zengin milli parklarından birisi olan Küre Dağları Milli Parkı’nda kamp yaparken temkinli olmakta fayda var. Çünkü ayı ve domuz çok fazla var. Sizden başka kimseler olmayabilir. Güvenlik açısından ses fişeği veya benzer ses çıkarıcı patlayıcılar alabilirsiniz. Aksi takdirde güvenli bir kamp yapamazsınız. Ayıların geçiş güzergahı bulunuyor.

  • Merhabalar Ilıca Şelalesi’nde kamp yapmak için yaban hayatını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Kamp yapmak için bir ücreti yok. Ilıca Şelalesi’nin bir giriş ücreti de bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.