Paylaş
Kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Kampyerleri.org olarak yeni bir projeyi başlatmış bulunuyoruz. İlk yazımızı da “Kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar” konusuyla yazayım dedim. Kamp çadırı seçerken birçok faktör bulunmaktadır. İlk olarak bütçenize uygun bir çadır belirlemek durumundasınız. Çünkü öğrenci ve maddi durumu elverişsiz olan arkadaşlar bir çadıra yüzlerce lira veremiyor. Bütçesi geniş olanlar ise hem kalite açısından hemde fiyat açısından en avantajlı olan kamp çadırını almaya çalışıyor.

Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında; çadırın hangi mevsimde kullanılacağı, çadırda kaç kişi konaklayacağı, çadırın ağırlığı, çadırın malzemeleri ve çadırın sağlık açısından uygun olup olmayacağı ele alınabilir.

Çadırın kullanılacağı mevsim çadır seçiminde önemli bir yere sahiptir. Doğa yürüyüşleri ve uzun süreli kamplar için genellikle Husky ve Quechua marka dört mevsim çadırlar tavsiye edilmektedir. Çadırın yağmurluğu olmalı ve yağışlı durumlarda sizi korumalıdır. Çadırda konaklayacak kişi sayısı da önemlidir. Çadır alırken her ihtimale karşı çift kişilik çadırları tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Çadırın ağırlığı da çadır seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Çünkü kamp yerinize yürürken sırt çantanız ve diğer ekipmanlarla çadırı taşımak sizin için zor olacaktır. Hem beklentilerinizi karşılayan bir çadır, hem de ağırlığıyla da tercih edilebilir bir çadır olmalıdır. Çadırın malzemeleri ise; genel olarak ip, kazık ve kılıftan oluşur. Buna ek olarak genel olarak polyester yapımı çadırlar tercih edilmektedir. Pamuktan yapılmış çadırlar ıslandığında çok ağırlaşacak ve yürüyüş yapmanıza engel olacaktır.

Amatörlükten Profesyonelliğe Uzanan Serüven

Bu fotoğrafta öğrencilik zamanlarımızda çok ucuz bir fiyata aldığımız çadırla ilk kampa gittiğimizde yağmur başlamıştı. Bizim çadırımızda yağmurluk olmadığı için üzerine naylon sererek çözümü bulmuştuk.

Öğrencilerin kamp çadırı

Öğrenci arkadaşların da maddi sorunları olduğu için daha kaliteli ve ucuz bir çadır almaları için detaylı bir araştırması yapmalıdır. A101 ve BİM mağazalarında bile ucuz kamp çadırları satılmaktadır. Otomatik kurulumlu çadırları tercih ederken fermuarların ve tüm kısımlarının çalıştığı test edilmelidir. Aksi halde çadırınızı ev ortamında kurmadan kampa giderseniz sorun yaşayabilirsiniz. Kamp çadırı alırken aklınıza takılan soruları bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Paylaş
Sonraki İçerikFazla Kamp Ekipmanlarının Paylaşılması Gerekiyor
Niyazi Solak
Niyazi Solak, 1995 yılında Kırşehir'de doğdu. Ankara'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Giresun Üniversitesi'nden mezun oldu. Kendini doğaya adadı. Kampyerleri.org blogunu kurarak ekip oluşturmaya başladı.

7 YORUMLAR

    • Haziran, Temmuz ayında veya yaz aylarında gideceğiniz kamplar için A101, Bim ve Carrefoursa gibi market zincirlerinden alacağınız çadırlar yeterli olacaktır. O marketlerde satılan çadırlar su geçirmektedir. Eğer gideceğiniz zamanlarda yağmur yağacaksa çadırlarınızın su geçireceğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.