Paylaş

Kamp ateşi; doğa tutkunlarının, kampçıların ve gezginlerin konaklama esnasında yaktıkları ateşe verilen isimdir. Kamp ateşi, kamp mutfağının önemli parçalarından biri olmuştur. Fakat kamp ateşinin yakarken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Kamp yapılan milli parkların bazılarında ve tabiat koruma alanlarında ateş yakmak yasaktır. Sizde kamp yaparken bulunduğunuz alanda ateş yakmanın yasak olmadığı yerleri tercih etmelisiniz.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Kamp yemeğinizi hazırlamak, çay demlemek, ıslak elbiselerinizi kurutmak, vahşi hayvanları-böcekleri ortamdan uzak tutmak ve ısınmak gibi birçok amacın yolu kamp ateşinden geçmektedir. Kamp ateşi, kampların ve doğa sporlarının vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. Peki, kamp ateşi nasıl yakılır ve uzun süreli kamp ateşi yapma yönteminin detayları nelerdir? Bu blogumuzda sizleri kamp ateşi konusunda bilgilendireceğiz.

İlk olarak kamp ateşi yakabilmek için; çalı çırpı, odun, kağıt, kav, ana yakıt, magnezyum çubuğu, kibrit ve çakmak gibi araç gereçlere ihtiyaç vardır. Odun ve ağaç toplarken yerlere düşmüş olan ve toprakla herhangi bir bağlantısı olmayan odunları toplarsanız doğa için daha faydalı olacaktır.

İlk olarak kamp ateşinin rüzgar nedeniyle savrulmaması için 20-30 santimetre kalınlığında çukur kazılmalıdır. Bulunduğunuz kamp alanında toprağın hemen altından ağaç ve bitki kökleri geçiyorsa o bölgede ateşi yerden yüksekte mangal veya teneke benzeri metal kutuda yakmalısınız. Aksi takdirde bitkilerin kökleri zarar görebilir. Daha sonra ince çalı çırpı, ot, kav ve kağıt parçalarını ateşin alt kısmına yerleştirip, büyük ağaç parçalarını ateşin üst kısmına koymalısınız. Temel ihtiyaçlar için kamp ateşini küçük şekilde yakabilirsiniz. Havaların soğuk olduğu durumlarda ise ısınmak için yakılan uzun süreli ateşlerde büyük odunları kullanmalısınız. Odunları baltayla küçük parçalara kırarak kullanabilirsiniz. Büyük odun kullanmak hem çevreye ateş sıçramasını hem de sizin zorlanmanıza yol açacaktır.

UZUN SÜRELİ KAMP ATEŞİ NASIL YAKILIR?

Uzun süreli kamp ateşi yakmak veya kamp ateşinin gece boyu yanmasını sağlamak için 3 yöntem bulunmaktadır. Birincisi piramit yöntemi, ikincisi düz odun yöntemi ve üçüncüsü ise beslenmiş odun yöntemi olarak bilinmektedir.

Piramit yönteminde odunlar denge oyunundaki gibi dizilir ve ateş yukarıdan tutuşturulur. Şunu belirtmek gerekir ki; her zaman üst kısımdan tutuşturulan ateş daha uzun süreli yanar.

Düz odun yönteminde iki kalın odun balta yönteminle kenarlarından düzleştirilir ve araları hava alacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra araya yakacak malzemeler yerleştirilir ve ortasından tutuşturulur.

Beslenmiş odun yöntemi ise ikinci yönteme çok benzemektedir. Ateşin altına iki adet kalın odun, üzerine ise 1 adet kalın odun yerleştirilir. Alttaki odunların ortasına ise yakacak malzemeler yerleştirilir ve odunların hepsi tutuşturulur. Böylece uzun süreli kamp ateli yakmak mümkün olacaktır.

TEPE ATEŞİ NASIL YAKILIR?

İlk olarak kuru otlar sökülür ve bir kenara konulur. Açılan çukurun içine yaş sopalar dizilir. Sopalar birbirine yaslanarak dik durması sağlanır. Tepelerin uzun ve büyük olması gerekmemektedir. Tutuşturucuyu tepenin tam altına yerleştirebilir ve alevin boyutunu büyüterek kor oluşturabilirsiniz. Tepe ateşi yemek pişirme, ısınma, çay demleme ve birçok amaçla kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.