Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı – Kızılcahamam
Işık Dağı Karagöl Jeositi kampımızı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirdik ve hem milli duygularımızı pekiştirdik hem de doğa özlemimizi giderdik. “Ankara’da kamp yapılacak yer yok.” diyenlere inat Ankara’yı baştan aşağı keşfetmeye devam ediyoruz. Serdar Abi, Murat Abi, Özden Abi ve Yakup kardeşimle çok güzel bir Cumhuriyet Bayramı kampı yaptık.

Işık Dağı Karagöl kamp alanı doğal güzellikleriyle, oksijen oranıyla ve nem miktarıyla tercih edilmesi gereken bir kamp alanıdır.

Işık Dağı Karagöl Hakkında

Işık Dağı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine 35 km uzaklıkta bulunurken Karagöl Jeositi ise Işık Dağı’nın 3 km güneyinde bulunuyor. Ankara’daki üniversite topluluklarının genellikle trekking yaptığı rotalardan birisi olan Işık Dağı’nın rakımı ise 2034 metre olarak biliniyor.

1600 metrede heyelan sonucu oluşan Karagöl’ün etrafı çam ormanlarıyla kaplıdır ve oldukça sığ olan gölün derinliği 2 metreyi geçmez. Gölün suyu tatlıdır ve içilebilir.

Ankara Kamp Alanları Listesi İçin Tıklayın

Karagöl’de balık olmadığını öğrendik, bol miktarda sülük olduğu söylense de suyun kirlenmesi nedeniyle sülükleri göremeyebilirsiniz. Karagöl’ün etrafında herhangi bir tesis veya market bulunmuyor.

Yağcıhüseyin veya Salın Köyü’nün marketlerini kullanabilirsiniz. Işık Dağı Karagöl’e giderken Kızılcahamam’dan veya Kazan’dan alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Işık Dağı, Ankara’nın ikinci büyük tepesi olarak biliniyor. Karagöl çevresinde bulunan ormanlarda birçok tavşan ve kuş türü bulunmaktadır.

IŞIK DAĞI KARAGÖL’E NASIL GİDİLİR?

Işık Dağı Karagöl Jeositi’nin Ankara’ya tam olarak uzaklığı 112 km’dir. Ankara’dan Bolu yönüne doğru yola çıktıktan sonra Kızılcahamam’ı geçtikten sonra Çerkeş yoluna saparak sırasıyla Güvem Bucağı ve Belpınar’ı geçtikten sonra Yağcıhüseyin Köyü’nden geçerek Karagöl’e ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul veya Bolu’dan gelirken de aynı şekilde Kızılcahamam’a girmeden Çerkeş Kızılcahamam yoluna saparak Işık Dağı Karagöl Jeositi lokasyonuna varabilirsiniz.

IŞIK DAĞI KARAGÖL’DE NELER YAPILIR?

 • Karagöl’den Işık Dağı’na yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Çam ağaçlarıyla çevrili kara ormanda fotoğraf çekebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.
 • ATV, 4×4 veya motosikletinizle Off-Road yapabilirsiniz.
 • Karagöl’ün aşağı kısımlarında bulunan dereye inebilir ve balık veya yengeç avlayabilirsiniz.
 • Karagöl’de veya Işık Dağı’nda kamp veya doğa sporları yapabilirsiniz.
 • Ağaçlara hamak kurarak huzurun tadını çıkarabilirsiniz.
 • Bisikletinizi getirerek orman yollarında sürüş yapabilirsiniz.

IŞIK DAĞI KARAGÖL’DE NELER VAR NELER YOK?

Karagöl Jeositi’nde kamp veya doğa sporları yapacaksanız aşağıdaki maddeleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 • Elektrik ve market gibi imkanlar yok.
 • İnsanların orman içine yaptığı yıkık bir tuvalet var.
 • 4-5 adet içme suyu çeşmesi var fakat çok az akıyor.
 • Telefonlar en az yüzde 80-90 oranında çekiyor.
 • Market yok. Buraya gelirken alışverişinizi mutlaka yapmalısınız.
 • Yakacak odun sıkıntısı var fakat orman içine girerek kuru odunları toplayabilirsiniz.

Işık Dağı Karagöl kamp alanı blogum bu kadar. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletirseniz yazımızı güncelleyebiliriz. 🙂


TAVSİYELERİMİZ

Aladağlar Milli Parkı Kamp Alanı - Çadır ve Karavan Kampı

Aladağlar Milli Parkı Kamp Alanı – Çadır ve Karavan Kampı

Aladağlar Milli Parkı kamp alanı çadır kampı ve karavan kampı yapmak isteyenler için uygundur. Kapuzbaşı Şelalesi gezisi yapabilirsiniz.

23 yorumlar

 1. Avatar
  @bushcraft_baskent

  Yazılabilemek herşeyi yazmışsın dostum.. yolun az bir kısmının stabilize yol olduğunu ve alçak tabanlı araçlar için sıkıntı oluşturabileceğini dipnot olarak eklemek isterim..

 2. Avatar

  Göl suyunu içmeden önce kaynatmak gerekir mi? Civarda başka su kaynakları var mıdır 5 günlük bir kamp yapmayı düşünüyorum da.

  • admin

   Merhabalar. Işık Dağı Karagöl Jeositi’nde kamp yapacaksanız 2 adet içme suyu çeşmesi bulunmaktadır. Fakat kış aylarında bile az akan bu çeşmeler yaz aylarında daha da az akıyor. Yakın köylerin çeşmesinden su temin edebilirsiniz. Işık Dağı’nda telefon çekiyor bilginiz olsun. Ayrıca gölün güney yamacında ahşap bir yalak var. Oradan da su doldurabilirsiniz. Hiç olmazsa aşağıdaki dereyi bularak dereden su doldurup kaynatarak içersiniz.

 3. Avatar

  Merhabalar hocam, Ankara merkezden ışık dağına otostopla gidebilir miyiz?
  veya arabasız nasıl gideriz:)

  • admin

   Merhabalar Enes. Ankara merkezden Işık Dağı Karagöl Jeositi’ne otostopla gidebilirsiniz. Optimum AVM önündeki çevre yoluna çıkın. Daha sonra eski İstanbul Yolu üzerinden Kızılcahamam’a gidin. Kızılcahamam çıkışında Çerkeş Yönüne gideceksiniz. Daha sonra köyleri takip ederek otostopla Işık Dağı’na varabilirsiniz.

 4. Avatar

  merhaba,

  Çocuklarla gitmeyi düşünüyorum dikkat etmemiz gereken yabani hayvan varmı ?
  geçe ateş yakabiliyormuyuz?

  • admin

   Merhabalar Mesut Bey. Gece orman içinde yürüyüş yapmamanızı tavsiye ederim. Yabani hayvan bakımından zengin bir bölge olduğunu unutmamakta fayda var. Gece ateş yakabilirsiniz, uyurken söndermek kaydıyla. İyi kamplar, doğayla kalın…

 5. Avatar

  karagöl den ışık dağı kaç km dir trekking düşünüyoruz

  • admin

   Km olarak maalesef bilmiyoruz. Ama internetteki trekking gruplarının sitelerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Doğayla kalın…

 6. Avatar

  Ankara çevresinde ilk kez ailece kış kampı yapacaklar için tavsiye edebileceğiniz ilk yer neresi olur. Kolaylık tesislerinden ziyade bölge güvenliği ve profil bizim için daha önemli olacaktır. Teşekkürler…

  • admin

   Koray Bey selamlar. Kesinlikle tavsiye edeceğim lokasyon Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı olacaktır. Gidip görmenizi tavsiye ediyorum.

 7. Avatar

  Merhabalar karagölde mangal yapmak serbest mi acaba ?

 8. Avatar

  Merhabalar. Haftasonu arabayla gideceğiz. Arabayla ulaşımda sorun yaşar mıyız? Yokuş durumu ve yolların durumu tam olarak nedir bilgi verir misiniz?

 9. Avatar

  Merhabalar biz 2 arkadaş kamp yapmaya gideceğiz benim önceden kamp deneyimim var ama arkadaşımın yok ve göle yakın biryere veya gölü görebilecek bir yüksekliğe kamp atmak istiyoruz acaba ne tür yabani hayvanlar var biliyormusunuz?

 10. Avatar

  ilk kampımız olucak nereyi önerirsiniz ?

 11. Avatar

  Kız arkadaşım ile kamp yapmayı düşünüyoruz kamp alanı güvenli mi?

 12. Avatar

  26-28 Temmuz 2019’da kamp yaptık. Çok güzel bir yer. Bazı notlar:
  1. Gece sıcaklık 8-9 derecelere düşüyor. İyi uyku tulumu gerekli. Üşünebilit.
  2. Çöplerinizi toplayarak geri getirin. Maalesef duyarsız kampçılar yüzünden her yanda plastik ve camlardan oluşan çöp yığınları var.
  3. Geceleyin havaya ateş açma gibi garip zevkleri olan kamp komşularınız var.
  4. Tuvalet yok. Orman içi kullanılıyor.
  5. Gökyüzünde yıldızların bulunduğunu keşfedeceksiniz. Bir gökyüzü haritasını inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.