Paylaş
Gökçetepe Tabiat Parkı - Keşan Edirne

Öncelikle Gökçetepe Tabiat Parkı kamp blogumu okuyan herkese selam. Bahsedeceğim Gökçetepe Tabiat Parkı kamp maceram benim ilk kamp maceram ve yazdığım ilk maceram olduğundan  dolayı seviniyorum. Peki gelelim Gökçetepe Tabiat Parkı kampımıza…

GÖKÇETEPE TABİAT PARKI GİRİŞ ÜCRETİ NE KADARDIR?

“Gökçetepe Tabiat Parkı kamp için uygun mudur?” diye soranlar için tam anlamıyla kamp yapılması için yapılmış bir alan. Kapıdan girişlerde kamp alanı ile ilgilenen arkadaşlar sizleri karşılıyor. Kamp için geceliği 40 TL gibi bir ücreti var. Günübirlik gelenler içinde 20 TL gibi bir ödeme alınıyor.

HANGİ MEVSİM KAMP YAPILMALIDIR? DENİZE KIYISI VAR MIDIR?

Gökçetepe Tabiat Parkı kamp alanı hem Edirne ilinin mevsimi gereği hem de doğanın yeşilliğin içinde bir kamp yapılmasından dolayı yaz kampı için ideal bir yer. Ağustos sonunda gitmiş olmama rağmen ciddi soğuktu diyebilirim. Çadır kurduğumuz yer biraz tepede kaldığı için deniz ile arasında 400-500 metre kadar mesafe vardı ve deniz kenarında güneşleniyorken çadırınızın olduğu bölüme geldiğinizde sıcaklık farkını hissediyor olacaksınız. Yaz bile olsa sıkı giyinin derim. 🙂

Gelelim köyümüzün denizine; deniz suyunun sıcaklığı epey düşük başta bir şok etkisi yaratıyor. Ancak yüzülmesi güzel bir deniz. Denizin kıyısından derinliklerine doğru uzanan epey deniz kestanesi mevcut ve kesinlikle deniz ayakkabısı olmadan girmeyiniz gittiğinizde bana hak vereceksiniz. Deniz gözlüğü ile dalıp güzel balıkları izleyebilirsiniz. Ayrıca deniz kıyısına masa atıp okey oynaması şahane kesinlikle öneririm.

GÖKÇETEPE KÖYÜ NEREDEDİR? NASIL GİDİLİR?

Gökçetepe Köyü, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı. İstanbul çıkışlı gidecek olursanız İstanbul- Gökçetepe Tabiat Parkı arası 227 km’dir. Araçla gidilirse yaklaşık 3,5-4 saat sürmekte, e5 karayolu üzerinden Çanakkale istikametine doğru aynı yol üzerinde kaldığı için de ulaşım kolay. Tekirdağ’dan itibaren de sürekli olarak karşınıza Gökçetepe Tabiat Parkı  tabelaları  çıkacaktır. Gökçetepe Köyü ayrımına geldiğinizde de ben bir navigasyon uygulamasını açmanızı öneririm köy yolları biraz karışık olabiliyor. Köyden yarım saatlik bir yol daha gittikten sonra yeşilliğin denizle birleştiği bir Gökçetepe Tabiat Parkı kamp alanına ulaşmış olacaksınız.

GÖKÇETEPE KAMP İÇİN ÖNERİLER:

  • Kamp yapılan alanda elektrik mevcut ancak yaz mevsiminde çok insan tercih ettiği için biraz çadırım uzak olsun derseniz yukarı ve manzara güzel olan kısımlara elektrik verilmemekte yanınızda mutlaka 50-100 metre kadar uzatma kablosu bulunmalıdır.
  • Elektrik olmadığı için lavoba gibi ihtiyaçlarınız için muhakkak kafa lambası bulundurmalısınız.
  • Lavobalar hergün temizleniyor ancak peçete, sabun tarzı temizlik malzemeleri çok bulunmuyor tedbir almak lazım.
  • Çeşme yok o yüzden yanınıza büyük bidonlar alırsanız kullandığınız malzemeleri çadırınızın yanında yıkamanız mümkün olabilir.
  • Gökçetepe Tabiat Parkı kamp alanına market biraz uzakta o yüzden Keşan ilçesine girdiğinizde bir markette yüklüce alışveriş yapmanızı öneririm.
  • Köy halkı geçiminin çoğunluğunu arıcılık ile sağlamakta olduğundan gündüzleri bol bol arılarla karşılaşacaksınız bir sprey kullanmanızı ve açıkta yiyecek bırakmamanızı öneriyorum.
  • Sıcaklık değişikliği için yanınıza hırka almayı, dudak kremi veya nemlendirici krem almayı unutmayın
  • En önemlilerinden biri olan sıcak su problemi biraz yaşanmakta duşunuzu öğlen vaktinde almanızı öneririm yoksa rüzgar ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Deniz için ayakkabı almayı unutmayınız.

BENCE;

Doğası müthiş,  semaverde çayınızı denize karşı yudumlaması ayrı bir zevk gerçekten ben 1 hafta kaldım orada ama benim önerim 2-3 günlük kamp isteyenler için çok ideal bir alan . Bence Gökçetepe Tabiat Parkı kamp alanı gidip görmeye değer. 🙂

Not: Orman güvenliği için gece 00.00’dan sonra ateş yakmak yasak. Görevli arkadaşlar gezip kontrol ediyor.

İyi tatiller. 🙂 🙂 🙂

Ayşenur BATUM

Instagram: https://www.instagram.com/aysenurbatum/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here