Paylaş

1 aylık kampımızın en güzel yerlerinden birisi olan Gideros Koyu, Batı Karadeniz’de sahil şeridinde Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunuyor. Tek kelimeyle mükemmel bir doğaya sahip olan Gideros Koyu herkes tarafından ziyaret edilmeli. Gideros Koyu hem sakin hem de yeşil ve mavinin renk cümbüşünü izlemek için biçilmiş bir kaftan diyebilirim. Gideros Koyu’nda suda gezen yaban ördeklerini de izlemek ve onları beslemek de mükemmel zevk veriyor.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Bolu’dan Kastamonu’ya kadar bizi yalnız bırakmayan ve arabasıyla bizi istediğimiz yere götüren Osman Onur Okçu abimiz Gideros Koyu’nda da bizi yalnız bırakmadı.

Gideros Koyu’nda 2 gün kamp yaptık ve Kampyerleri.org olarak koyu tamamen temizleyerek koyun doğal görünümüne kavuşmasını tekrar sağladık. Gündoğdu Pansiyon’un sahibi Nurcan Ünal Abla bizi 2 gün boyunca kendi evladı gibi sevdi ve yemeğe davet etti. Bizde Nurcan Abla’yı kırmadık ve kahvaltımızı beraber yaptık.

Gideros Koyu Hakkında

 • Türkiye’nin en güzel koylarından birisi olan Gideros Koyu, Kastamonu Cide ilçe merkezinin 11 kilometre batısında yer alıyor.

 • Gideros Koyu’nun Karadeniz’e açılan ağzı 130 metre genişliğinde, koyun çapı ise 514 metre genişliğindedir.
 • Cenevizliler’in de yaşam sürdüğü Gideros, ismini Ceneviz sözcüğü olan Kytoros’tan alır.

 • Gideros Koyu’nun çevresi; çam, şimşir, meşe, kestane ve kayın ağaçlarıyla kaplıdır. Koya zaman zaman domuz ve yabani hayvanların indiği söyleniyor.
 • Gideros Koyu’nun eski yıllarda korsanlardan saklanmak için kullanıldığı ifade edilir.
 • Cenevizlilerden kalma toplar hala kayaların üzerinde yer alırken; kaleler ve anıtlar da bölgede bulunmaktadır.
 • Gideros Koyu’nda bir de yerel halkın Değirmenağzı Şelalesi ismini verdikleri bulunmaktadır. Değirmenağzı Şelalesi’nden koya buz gibi su dökülmektedir.

 

Gideros Koyu’na Nasıl Gidilir

Biz Kampyerleri.org olarak Gideros Koyu’na otostopla geldik.

Fakat otobüsle gelmek isteyenler bulundukları şehirlerden Cide Seyahat veya Kastamonu Cide otobüslerine binerek Cide’ye gelebilir ve buradan da Gideros Koyu’na taksiye binebilir. Kendi araçlarıyla gelmek isteyenler ise Bolu’dan Bartın’a geçerek sahil şeridini takip ettiklerinde Cide Gideros Koyu’na ulaşım sağlayabilir. Aşağıda yer alan haritadan Gideros Koyu yol tarifi oluşturabilirsiniz.

Gideros Koyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru 1: Gideros Koyu’na giriş ücretli mi, kamp yapılabiliyor mu?
 • Cevap 1: Gideros Koyu’nun karadan iki girişi var ve giriş ücreti bulunmamaktadır. Gideros Koyu’nda kamp yapabilirsiniz. Fakat Gündoğdu Pansiyon’un hemen yan tarafından bulunan plajda ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Karşı tarafta kamp yapmak isterseniz çadır başı 25 TL gibi bir ücret talep ediliyor. Maliyetsiz olsun diyorsanız Gideros Köyü Camii’nin hemen yanında bulunan Gündoğdu Pansiyon’un yanından 50-100 metre yürüyerek gördüğünüz alana kamp kurabilirsiniz. Gideros Koyu’nda Gündoğdu Pansiyon’a gidebilmek için Amasra’dan Cide’ye giderken ilk Gideros Koyu tabelasından değil de 2. Gideros Koyu tabelasından içeriye gireceksiniz.

 • Soru 2: Gideros Koyu’nda elektrik, su, yemek, market, tuvalet, duş ve internet gibi imkanlar var mı?
 • Cevap 2: Gideros Koyu’nda elektrik, internet, su gibi hizmetleri Gündoğdu Pansiyon’dan rica ederseniz ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yemek olarak; Gündoğdu Pansiyon’da açık büfe sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinde balık tava yiyebilirsiniz. Duş imkanı bulunmuyor. Market için Cide’ye gitmeniz gerekiyor. Tuvalet için ise caminin hemen yanında bulunan tuvaleti 1 TL karşılığında kullanabilirsiniz.

 

 • Soru 3: Gideros Koyu’nda ateş yakmak serbest mi?
 • Cevap 3: Gideros Koyu’nda yemek pişirmek veya çay demlemek için ateş yakabilirsiniz. Yakacak sorunu yaşamazsınız her yerde kuru ağaçlar ve odunlar bulunuyor.

 

 • Soru 4: Gideros Koyu’na karavanla girilebilir mi?
 • Cevap 4: Gideros Koyu’nun yolları dar olduğu için çekme karavanla inerek koyda çadırda konaklama yapabilirsiniz.

Gideros Koyu’nda Konaklama

Gideros Koyu’nda isterseniz çadır kamp yapabilir isterseniz Gündoğdu Pansiyon’da konaklayabilirsiniz. Gündoğdu Pansiyon’un iletişim bilgilerine aşağıdan erişebilirsiniz.

 

Gündoğdu Pansiyon Facebook sayfası için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.