Paylaş

Darlık Barajı, İstanbul’da yaşayanların rahat nefes alabileceği ve huzura kavuşacağı bir kamp yeridir. Darlık Barajı; kamp yapmak, doğa yürüyüşü yapmak, balık tutmak, bisiklet sürmek ve ATV ile offroad yapmak için oldukça elverişlidir. Darlık Barajı’nda kamp yapılabilecek onlarca koy vardır. Koyların her biri birbirinden güzel ve alımlıdır.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

DARLIK BARAJI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Darlık Barajı; İstanbul Şile’de bulunan Darlık Deresi üzerinde 1986-1988 yılları arasında kurulmuştur. Darlık Barajı, İstanbul’un içme suyunu ve kullanma suyunu büyük ölçüde sağlamaktadır. Darlık Barajı her yıl 108 hm3 içme suyu sağlamaktadır.

DARLIK BARAJI’NA NASIL GİDİLİR?

Darlık Barajı, Şile yolu üzerinde bulunan baraj göllerinden birisi olarak biliniyor. Darlık Barajı ve İstanbul arasındaki mesafe 60-70 kilometre olarak biliniyor. İstanbul’dan Şile Otoyoluna çıkarak sırasıyla; Sultançiftliği Taşlıtepe Devlet Ormanı, Alemdağ Ormanı, Avcıkoru Tabiat Parkı ve Yeşilvadi’yi geçerek Darlık Barajı’na varabilirsiniz. Darlık Barajı’nın en büyük avantajlarından birisi ise yollarının güzel olması ve sadece 1 kilometre kadar toprak yoldan gidiliyor olması olarak söylenebilir. Darlık Barajı’na gelmişken Şile Saklıgöl’e gitmeyi de unutmamanızı tavsiye ederiz.

DARLIK BARAJI KOODİNATI: 41° 6′ 54″ N, 29° 34′ 4.08″ E

Darlık Barajı’nın haritasına aşağıdan erişebilirsiniz 🙂

DARLIK BARAJI KAMP ALANI

Darlık Barajı’nda kamp alanı, otel, cafe, pansiyon vb. yapılar bulunmuyor. Fakat Darlık Barajı’nın istediğiniz koyunda kamp yapabilirsiniz. Barajda; tuvalet, konaklama yeri, elektrik, içme suyu, internet ve duş imkanı bulunmuyor.

Fotoğraf kaynağı: https://www.instagram.com/adventruck/

Darlık Barajı’nda telefon bazı bölgelerde çekiyor. Ormanların içinden yakacak odun toplayarak keyifle kamp ateşinizi yakabilir, çayınızı demleyebilir ve yemeğinizi pişirebilirsiniz. Hava durumunu kontrol ederek kampa giderseniz daha avantajlı olursunuz. Ayrıca kamp bitiminde dönüş yolunda İstanbul trafiğine takılmamanız için erken çıkmanızı tavsiye ederiz. Kampyerleri.org olarak bizim araç gibi bir sorunumuz olmadığı için otostopla kamplarımıza devam ediyoruz 🙂

DARLIK BARAJI’NDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

  • Olta setiniz yanınızdaysa balık tutabilirsiniz.
  • Barajın etrafında dağ bisikleti sürüşü yapabilirsiniz.
  • ATV ile offroad yapabilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • Ormanın derinliklerine dalabilir ve yüksek tepelere çıkarak fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Gece olduğunda barajın mükemmel manzarasını izleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Tavsiye öneri için çok teşekkürler emeğinize sağlık. Gittik arkadaşlarla ve çok memnun ayrıldık. Hatta tam verdiğiniz koordinata gittik şahane oldu. Yaknız biraz zor oldu. Çünkü harita da site üzerinde gözüken koordinat nokta atışı. Ancak dikkat etmeyip haritayı büyüt dediğimizde bizi gerçekten çok saçma biryere çıkarttı. Birkaç telefondan denememize rağmen sorum bizde değilmiş. Sonuç olarak gezmiş olduk sadece 1 saatlik bir sapmamız oldu. Belki başkalarına da yardımcı olur diye paylaşıyorum sadece yanlış anlamayım. Tekrar söylüyorum şahaneydi. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.