Paylaş

Bursa’ya gezmeye gelenlerin mutlaka gitmeleri gereken yerlerden birisi de Cumalıkızık’tır. Cumalıkızık tarihi dokusuyla Bursa’nın incisi niteliğindedir. Cumalıkızık, Yıldırım ilçesinde bulunan mahallelerden biridir. Cumalıkızık, 5 kızık köyünden birisi olarak bilinmektedir. Uludağ’ın kuzey eteklerine kurulmuş olan Cumalıkızık hem tarihi hem de doğal yapısıyla göz önüne çıkmaktadır.  ‘Cumalıkızık’a nasıl gidilir‘ sorusunun cevabı, Cumalıkızık ulaşım rehberi, Cumalıkızık kahvaltı tavsiyeleri ve Cumalıkızık’ta gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları bu blogumda bulabilirsiniz.

CUMALIKIZIK’A NASIL GİDİLİR?

Öncelikle Bursa’ya gelerek Bursa Kart temin etmeniz gerekiyor. Bursa şehir merkezinden Bursaray’a binerek Cumalıkızık-Değirmenönü istasyonuna veya Hacivat metro istasyonuna kadar gelerek buradan Kestel yönüne doğru giden Cumalıkızık minibüslerine binebilirsiniz. Ayrıca Hacivat metro istasyonundan D-10 numaralı otobüse binebilirsiniz. Minibüs ve otobüslerle yaklaşık 15 dakikalık yolculuktan sonra Cumalıkızık’a varabilirsiniz.

Cumalızık’a vardıktan sonra çok güzel bir manzara sizleri karşılıyor. Daha önce fotoğraflarını gördüğünüz yapılar bir bir canlanıyor ve sizi huzurun başkentinde gibi hissetmenizi sağlıyor. Benim tavsiyem Cumalıkızık’a erkenden gitmeniz ve orada kahvaltınızı serinlik eşliğinde yapmanız olacaktır. Cumalıkızık kahvaltı mekanları oldukça hoş ve doğal bir görünüme sahip.

Cumalıkızık haritasına aşağıdan erişebilirsiniz 🙂

CUMALIKIZIK KAHVALTI MEKANLARI

Cumalızık’ta kahvaltı yapmak istiyorsanız; Otantik Kahvaltı ve Gözleme Evi, Cumalıkızık Ihlamur Altı Gözleme Evi, Köylüm Gözleme Evi, Azime Ablanın Yeri, Fatma Ablanın Yeri, Sefa Osmanlı Kahvaltı Evi, Narlı Bahçe Cumalıkızık Kahvaltı Evi, Hatice’nin Yeri Kahvaltı Evi, Arım Balım Kahvaltı Evi, Sıdıkaabla Kahvaltı Mantı ve Gözleme Evi, Esma Sultan Köy Kahvaltısı, Saklı Konak ve Bulanlar Konak Restaurant gibi kahvaltı mekanları bulunmaktadır. Bizim tercihimiz Cin Aralığı Sokağı’nı geçtikten sonra bizi karşılayan Otantik Kahvaltı ve Gözleme Evi’den yana oldu. Serpme kahvaltıda 15-20 çeşit kahvaltı ve koca bir demlik çay bizi bekliyordu.

Kahvaltımızı manzara ve doğallık eşliğinde tamamladıktan sonra Cumalıkızık turuna çıktık. Şunu da belirmek isterim ki; Cumalıkızık kahvaltı fiyatlarına değinecek olursam; serpme kahvaltı için 20 TL, gözleme için 5 TL, çay için 2,5 TL ve Türk kahvesi için 5-10 TL olarak ödeme yaptık.

Kahvaltı ve yeme içme faslından sonra ise Cumalıkızık’ta gezilecek yerler ve Cumalıkızık gezi rehberi hakkında bilgi vermek için 2-3 saatlik bir gezinti yaptık. Uludağ eteklerine doğru ilerleyen yollarda birçok yol kapatılmış ve bahçelerden oluşuyordu.

Daha sonra yorgunluğumuzu atmak için Gül Bahçesi Kahvaltı Evi’nde Türk kahvemizi yudumladık. Sizde yukarıda listelediğim mekanlardan birinde kahvaltınızı yapabilir, gözlemenizi yiyebilir, çayınızı içebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

CUMALIKIZIK’TA GEZİLECEK YERLER VE BİLGİLER

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde 15 adet Kızık köyünün olduğunu fakat zamanla bu sayının 5’e düştüğünü öğrendim. Cumalıkızık birçok filme, kitaba ve şiire konu olmuş. Kınalı Kar filmi de Cumalıkızık’ta çekilmiş. Kınalı Kar’ın çekildiği konakları da ziyaret ederek konağın içine kadar giriş yapmanız mümkün olabiliyor.

Taş sokaklar eski yıllarda insan eliyle döşenmiş ve taş, ahşap, kerpiç evler ziyaretçilerin huzuru bulmasını sağlıyor. Mavi, sarı, mor ve yeşile boyanan evler her yıl binlerce turist tarafından tutkuyla ziyaret ediliyor.

Cumalıkızık sokaklarında gezerken birçok çeşmeye rastlamanız da mümkün oluyor. Sokak taşlarının arasından sızan sular nostaljik bir görünüm katıyor.

Cumalıkızık’a gelmişken mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Cin Aralığı Sokağı, Kınalı Kar dizisinin çekildiği konaklar, Küpeli Ev (giriş ücreti 5 TL), Cumalıkızık Camii ve Hamamı, Cumalıkızık Etnografya Müzesi, tarihi ve nostaljik sokaklar yer almaktadır.

Cumalıkızık’ı gezmek için 2-3 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Günübirlik geziler için rotanıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisidir. Ayrıca Cumalıkızık’ta konaklamak isterseniz otel ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Cumalıkızık’a gitmişken mutlaka Cin Aralığı Sokağı geçilmesi gereken yerlerden birisi. Çünkü dünyanın en dar sokağı olarak biliniyor. Ayrıca Cumalıkızık’ta sevdiklerinize ve günün anısına hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ahşap işlemeciliği Cumalıkızık’ta yaygınlaşmış durumda. Son olarak mevsimine göre Ahududu, Böğürtlen ve Portakal Suyu içebilirsiniz. Bir daha ki gezilerimizde görüşmek dileğiyle 🙂

Dipnot: Blogdaki tüm fotoğraflar Yunus Güler tarafından çekilmiştir. Sadece izin dahilinde kullanılabilir 🙂

CUMALIKIZIK KÖYÜ TANITIM BELGESELİNİ AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.