Paylaş

3 Temmuz 2017 Pazartesi günü başlayan 1 aylık büyük kampımızın ilk durağı Bolu Yedigöller Milli Parkı oldu. Bolu Yedigöller’de 2 gün kamp yaptık ve her yerini gezme imkanımız oldu.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Bolu’da yaptığımız kamp bizim için şüphesiz en güzel kamplardan birisi oldu. Bolu Yedigöller Milli Parkı kamp alanı hakkında kısa bir bilgi verelim;

 • Yedigöller Milli Parkı içinde 7 farklı göl bulunuyor. Yedigöller’de bulunan göllerin isimleri ise; Deringöl, Büyükgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl ve Küçükgöl olarak adlandırılıyor. Bu göller birbirinin arasında 100 metre yükseklik bulunan 2 plato üzerinde yer alıyor. Göllerin hepsinde kamp ve doğa sporları yapabilirsiniz.

Bolu Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Biz Kampyerleri.org ekibi olarak her zaman olduğu gibi Yedigöller Milli Parkı kamp alanına otostopla gittik. Ankara-Bolu karayolunun hemen üst kısmında yer alan Anadolu Otoyolu’nun kenarında bulunan Mavi Ocak Selahattin’in Yeri Dinlenme Tesisi önünde otostop çektiğimiz araçtan indik ve kuzey yönüne doğru otostop çekerek yaklaşık 1 saat sonucunda Bolu Yedigöller Milli Parkı’na vardık.

Otobüsle gitmek isteyen arkadaşlar Bolu Otogarı’ndan günde 2-3 defa kaldırılan Yedigöller Milli Parkı minibüslerine binebilir. Kendi araçlarıyla gitmek isteyen arkadaşlar ise Ankara–İstanbul karayolunun 152. kilometresinde Yeniçağa veya 190. kilometresindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşım sağlayabilir.

Bolu Yedigöller Milli Parkı haritasına aşağıdaki haritadan erişebilir veya kendinize özel rota oluşturabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • SORU 1: Yedigöller’de tuvalet, mescit, market, duş, elektrik, internet ve su imkanları var mı?
 • CEVAP 1: Yedigöller Milli Parkı kamp alanı içerisinde tuvalet ve bay/bayan mescit alanları bulunuyor. İçme suyu bakımından oldukça zengin bir alan diyebiliriz, her yerde çeşmeler var. Market bulunuyor fakat sadece günübirlikçiler için tost, simit, çay ve kahve gibi ürünleri satıyor. Ekmek ve market ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Duş imkanı bulunmuyor. Elektrik ihtiyacınızı ise mescitte ve tuvallette bulunan prizlerden karşılayabilirsiniz. İnternet yok, telefon bazı bölgelerde çekmiyor.

 • SORU 2: Yedigöller kamp alanı ücretli mi? Çadır başı veya kişi başı ücret alınıyor mu?
 • CEVAP 2: Yedigöller kamp alanı ücretli ve görevliler her sabah çadırların yanına gelerek ücret talep ediyor. Çadır başı kamp ücretinin 25 TL olduğunu öğrendik. Öğrenci kimliğiniz varsa indirimden faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca bazı kampçıların ücret vermediğini ve onlardan ücret talep edilmediğini öğrendik. Kampyerleri.org olarak biz bu 1 aylık kampımıza sıfır parayla çıktığımızı söyleyince görevli bizden ücret talep etmedi 🙂

 • SORU 3: Bolu Yedigöller’de hava durumu nasıl oluyor, gece sıcaklık düşüyor mu?
 • CEVAP 3: Biz 3 Temmuz’da Yedigöller’de olduğumuz için 2 gün boyunca yağmurdan nasibimizi aldık. Hava durumunu kontrol ederek kampa giderseniz sizin için daha iyi olabilir. Gece sıcaklık düşmüyor fakat kurbağa seslerinden uyabilirsiniz.
 • SORU 4: Yedigöller’de ateş yakmak serbest mi?
 • CEVAP 4: Yedigöller Milli Parkı içerisinde yerde ateş yakmak yasak. Ateş yakmak akşam 20:00’dan sabah 08:00’a kadar serbest.
 • SORU 5: Yedigöller Milli Parkı’na karavan girebiliyor mu?
 • CEVAP 5: Yedigöller’e normal karavan veya çekme karavanla gelerek konaklayabilirsiniz.

Bolu Yedigöller Milli Parkı’nda Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

 • Kıvrımlı yollarda ATV ile gezebilirsiniz.

 • Dağ bisikleti veya normal bisiklet sürüşü yapabilirsiniz.
 • 7 adet gölün tamamını gezebilir; gülen kayalar, dilek çeşmesi ve kayın ağaçlarını yakından görebilirsiniz.
 • Derelerin derin olan bölgelerinde yüzebilirsiniz.
 • Kapankaya Manzara Seyir Yeri’ne çıkarak gölleri ve doğayı izleyebilirsiniz.
 • Olta atarak balık tutabilirsiniz.

Bolu Yedigöller’de Bulunan Bitki ve Hayvan Türleri

Yedigöller Milli Parkı yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahiptir. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir. Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de mevcuttur.

Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir.

 

Bolu Yedigöller’de İki Gün Kamp Yaptık

Kampyerleri.org ekibi olarak Yedigöller’de 2 gün kamp yaptık. 2 günde gece sağanak yağmur bastırdı. 1 gece çadırda kaldık diğer gece ise mescitte konaklamak mecburiyetinde kaldık.

Bolu’dan Bartın’a geçerken bizi aracına alan Osman Onur Okçu abimiz kampımızın daha da güzel geçmesini sağladı ve en büyük sorunlarımızdan birisi olan ulaşım sorununu ortadan kaldırdı. Bolu’dan sonraki Bartın ve Kastamonu Cide Gideros Koyu kamplarını da Onur Abi’yle beraber yaptık. Kendisine bol bol teşekkür ediyoruz 🙂

Yedigöller’de Bungalovlarda Kalmak İsteyenlerde Düşünülmüş

Habitat Mesire Bungalov Evleri

2015 yılında hizmet vermeye başlayan Habitat Mesire 18 bungalov eviyle bugün 90 kişiye konaklama imkanı sunan Yedigöller Millipark alanındaki tek konaklama tesisi. Bolu-Yedigöller Millipark mevkiinde bulunan tesis, doğasever ruhunu henüz yitirmemiş gezginler için en ideal mekan!

Rezervasyon yaptırmak için tıklayınız.

26 YORUMLAR

 1. Saat 8 den sonra milli parka girersen giriş parası ödemezsin. Cadırın kücük ve dikkat çekmeyen bir.çadır ise şanslıysan kamp ücreti de ödemezsin. Biz 7 kişi 2 büyük çadıra 2 gün için 50 tl ödedik. Gündüz ateş yakmak yasak. Akşam 8 sabah 8 izin verirler. Gündüz görürlerse söndürür iyi bir fırça atarlar. Nazlı göl ve derin göl cevresine kamp kuduruyorlar. Nazlı göl tarafı kalabalık derin göl tarafı daha sakin olur. Wc var su var köfte sucuk içecek alabileceğin bir büfe var. Onun dışında market Vs yakınlarda yok. Çok keyifli yerdir tavsiye ederim.

 2. Dostum geçen hafta oradaydim. En güncel bilgiyi veriyorum şimdi. 25 lira çadır parası günlük. ( Ama istersen üşenmezsen gündüz çadırı topla )aksam 8-9 gibi gerin kur. Bedavaya kalirsin. Ateş akşam 7-8 de yakıp sabah 7-8 gibi son buluyor. Ateşe izin yok. Kamp alani otoparkın orası. Tam kenara dolusuyorlar ama sen gölün öbür tarafına kur. Boş bir ev gibi birsey var tadilat yapiliyordu. Orası çok daha müsait. Kafa dinlersin. Gölde bolca yilan var ama zararsiz. Bir de ekmek bırak ortalığa kuşlar yesin 🙂 sevaptır. Fareyi de besledim ben yanii 😀

 3. Kamp yapmak serbest…gölde yüzülmüyor…Karavana uygun…giriş ücretli ve geçen seneye göre fiyatlar artmış…milli parklar genel müdürlüğüne bağlı bir yer…binek araç girişi 15 tl…çadır kurmak 29 tl…derin göl ile nazlı göl arasındaki “yedisular” ve küçük şelale kesinlikle ziyaret edilmeli…yürüyüş için ideal bir ormanı var…nazlıgöl çevresinde telefon ve internet çekiyor…ateş yakmak yasak … sadece odun değil, tüp, semaver vb. Şeyler de yasak…ki sürekli bunu anons ediyorlar (görevli adamlar ve kadınlar tüm ormanı denetliyor. Fakat 19:00dan önce ateş yakmayın diye fısıldıyorlar.) sabah 08:00 a kadar da ateşiniz sönmüş olsun. Kahvaltı planınızı ona göre yapın…iyi eğlenceler

  • Merhabalar. Bolu Yedigöller kamp alanı yılın en az 10 ayı yağış alıyor. Ağustos ayında kamp yapsanız da hava soğuk veya yağışlı olabilir. Tedbirli giderseniz daha az zorlanırsınız.

  • Merhabalar Sevde Hanım. Bolu Yedigöller kamp alanında çadırın içine girecek ve rahatsız edecek kadar böcek ve haşere bulunmuyor. Gönül rahatlığıyla kampınızı yaparak çadır fermuarlarını kapalı tutmayı unutmayın. Doğayla kalın…

 4. Merhaba,
  biz dört arkadaş gelmek istiyoruz haftasonu için ama çadırımız yok oradan kiralamak istiyorduk böyle bir imkanımız varmı.?
  yada çadır kiralayabileceğimiz bir yer var mı bildiğiniz yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar. Bolu Yedigöller kamp alanı içerisinde çadır kiralama hizmeti maalesef bulunmuyor. Çadırı satın alarak kampa giderseniz daha isabetli karar vermiş olursunuz. Çünkü günümüzde çadır kiralama hizmetini sadece bazı camping alanları yapıyor. Bolu Yedigöller’de çadır kiralama hizmeti yok.

 5. Merhaba yakın zamanda Yedigöller’de kamp yapmayı planlıyoruz. Ancak ateş yakmak için çanak gerekiyormuş diye duydum. Yeterli sayıda çanak var mıdır? Biz 3 veya 4 çadır olarak geleceğiz

  • Merhabalar. Bolu Yedigöller’de akşam 20:00 ve sabah 07:00 arası saatlerinde ateş yakabilirsiniz. Yeterli sayıda yarım variller ve ateş kutuları bulunmaktadır. Yoğunluğa göre yanınızda mangal veya ateş kutusu götürmenizi tavsiye ederiz.

 6. Merhaba eylül ayinin ortasinda boluda kamp yapmak istiyoruz geceleri cok soğuk olur mu? kamp alanindan yürüyerek butun göllere ulasim sağlayabiliyor muyuz

  • Merhabalar. Bolu Yedigöller kamp alanında Eylül ayı neredeyse tamamen yağışlı olmaktadır. Geceleri çok soğuyor kışlık uyku tulumlarınızı götürmenizi tavsiye ederiz. Kamp alanından yürüyerek tüm gölleri gezebilirsiniz en fazla 1 saatinizi alır.

 7. MERHABA çadır kurmadan araçta konaklama yapılsa sorun çıkarmı.
  akşam 20,00 den sonra semaver ve mangal yakmak yani çanak kullanmadan serbestmidir.
  teşekkürler.

  • Tuğba Hanım merhabalar. Bolu Yedigöller Milli Parkı kamp alanı içerisinde mangal kiralama hizmeti veren bir işletme bulunmuyor. Orada bulunan büfeden hazır şeyler alabilirsiniz. İlla et pişirmek istiyorsanız da mangalınızı getirerek akşam 20:00 sabah 08:00 saatleri arasında ateş yakmanın serbest olduğu vakitlerde yakabilirsiniz. Doğayla kalın…

 8. Merhaba, Mart ayında kamp planım var. Uyku tulum vs tüm ekipmanım var ancak kar olur mu ? Soğuktan ölür müyüm ya da ? Gece yabani hayvanlardan nasıl korunabiliriz ? Mart ayı kamp nasıl olur ? Genel bir bilgilendirme sağlar mısınız rica etsem? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Mart ayında hava soğukluğunu korur. Kampa giderken kışlık kamp ekipmanlarınızı yanınızda götürmeyi unutmayın. Uyku tulumunuzun comfort derecesi en az -10 olmalıdır. Aksi takdirde üşüme problemi yaşarsınız. Yakacak odun götürün. İlk defa kamp yapacaksanız tesiste kamp yapmaya dikkat edin. Bolu Yedigöller’de Mart ayında hava yağışlı olabilir dikkatli olun. Instagram’da @kampyeri sayfamıza sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.