Paylaş
Balıkesir'de kamp yapılacak yerler ve gezilecek yerler

Balıkesir denince aklımıza hemen Kaz Dağları’nın gelmesi çok normaldir. Çünkü Kaz Dağları doğa tutkunları ve seyyahlar için mükemmel bir doğa harikası olarak bilinir. Balıkesir’e daha önce yolu hiç düşmemiş arkadaşların ilk boş vakitlerinde mutlaka uğramalarını tavsiye ederim. Balıkesir’de 4 gün kamp yapmama ve sürekli gezmeme rağmen gezimi tamamlayamadım.

Kaz Dağları demişken, Kaz Dağları Balıkesir’den Çanakkale’ye kadar uzanan ve 1774 metre rakımı olan muhteşem bir dağ olarak biliniyor. Bizde Balıkesir Edremit yolu üzerinde bulunan İvrindi’yi geçtikten sonra rotamızı Küçükşapçı Köyü’ne doğru çevirdik. Küçükşapçı’da yaklaşık olarak 2 saat yürüdükten sonra Kaz Dağları’nın eteklerinde kendimizi bulduk. Mükemmel bir doğa vardı. İnanır mısınız geyikler, tavşanlar ve binbir türlü hayvanlar. Yabani hayvanlarla karşılaşmak bile mümkün olabiliyor. Siz yürürken geyikler ve ceylanlar sizin yanınızdan geçiyor. Henüz doğası sadece köylüler tarafından biliniyor. Balıkesir’de kamp yapılacak yerler olarak Kaz Dağları’na komşu olan her yerde kamp yapabileceğinizi söyleyebilirim 🙂

Kaz Dağları’nın Balıkesir eteklerinde 2 gün kamp yaptıktan sonra yolumuzu sahil ilçelerine doğru çevirdik. Edremit, Bandırma, Gönen, Ayvalık, Burhaniye, Kaz Dağları Milli Parkı, Avşa ve Cunda Adası’nı gezme imkanımız oldu. En hayran kaldığım yerlerden birisi ise Kaz Dağları Milli Parkı oldu. Yeri gelmişken şunu da söylemeliyiz ki, Balıkesir’de hemen her yere otostop ve şehir içi dolmuşlarla gidebilirsiniz.

Ayrıca Cunda Adası’nı da mutlaka görmelisiniz. Dünyanın 7 harikasına ben 8. harikayı da Balıkesir’le eklemiş oldum diyebilirim.

Balıkesir mükemmel bir doğaya sahip. Denize girmek için ise Ayvalık ve Burhaniye tercih edilebilir. Fakat Burhaniye’de saat 15:00’dan sonra denizde dalga olduğunu söyleyebiliriz. Biz 2 gün Kaz Dağları’nda kamp yaptık, 2 gün de Burhaniye’de sahilde çadır kurduk. Görevlilerle herhangi bir sorun yaşamadık. Balıkesir’e yolu düşecek arkadaşlar yorum kısmından bizlere merak ettiği her şeyi sorabilir 🙂

Kaz Dağları’nın haritasına göz atmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz 🙂 İyi bloglar, iyi kamplar diliyorum millet 🙂

3 YORUMLAR

    • Burhan Bey merhabalar. Şuan Mehmetalan Köyü’nde kamp yapmak için de campingler var fakat kuytu köşelere giderek kampınızı herkesten uzaktan bir köşede yaparsınız. Kaz Dağları’nda kamp yapmak şu sıralar yasaklandı, campingler haricinde.

  1. Merhaba , biz 6 kafadar kış kampı planlıyoruz bütçemizde ücretli yerlere pekte el vermiyor ücretsiz yer varmı balikesirde acaba yada uygun yerler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here