Paylaş

Balıkesir Erdek’te tarihi ve doğal zenginliğin iç içe olduğu, sade bir kamp etkinliğinin yanında tarih severlerin dikkatini çeken, kamp yapılabilecek güzel bir yer Kirazlı Manastırı ve çevresi. Balıkesir Erdek’teki en güzel kamp yerleri listesinin başında geliyor.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Öncelikle manastır hakkında biraz bilgi vermek istiyorum daha sonra manastırın çevresi ile ilgili konulardan bahsedeceğim.

Ortodoks geleneğine göre manastır eski bir tapınağın yerine kurulmuştur. Anadolu’da eski tapınakların ve kutsal alanların başka dinlerce de sahiplenilmesi sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Burada her yıl Fener Rum Patriği tarafından ayin töreni düzenlenmektedir. 1922 yılında terk edilen manastır şuan ağaçların arasında kaybolmuş, doğa ile bütünleşmiş bir durumda güzel bir tabiat görüntüsü sunmaktadır. Manastır 1895 yılında inşa edilmiş 99 odalı görkemli binasından geriye yüksek duvarların bir kısmı kalmıştır.

Kirazlı Manastır’ı çevresindeki tabiatın güzelliği, hemen yanından geçen ve çevresinde çokça görülen suyun güzelliği ile birleşince ortaya oraya özgü bir müzik çalıyormuş duygusu uyandırmaktadır. Çevrede bulunan bu derelerin yakınlarındaki düzlüklere rahatlıkla 8-10 civarında çadır kurulabilir. Su ve wc ihtiyaçlarının giderilebilmesi için kurulmuş yapılar mevcuttur. Manastır bölgesine araba yolu bulunmaktadır. Erdek merkezden manastıra 30-35 dk bir araba yolculuğu ile ulaşım mümkün. Kamp için herhangi bir ücret ödemeye ve izin almaya gerek yok.

BALIKESİR ERDEK’TEKİ KAMP YERLERİNİN BAŞINDA YER ALIYOR

Kamp alanının çevresi şehir ve araç gürültülerinden oldukça uzak, bol oksijenli bölgeye kamp için gelen kişi sayısı oldukça düşük bakir bir alandır. Kamp yapılan bölgenin flora ve fauna çeşitliliği yüksektir. Çoğunlukla kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlar kekik, nane, ve kuzu kulağı, ebegümeci, yemek otu gibi bitkiler bulunmaktadır. Sadece bu bitkiler toplanarak güzel bir ateş yakılıp yeme ihtiyacı karşılanabilir. Oraya yaptığım bir doğa yürüyüşü sırasında tarla faresi, yılan, köstebek, sincap gibi birkaç hayvanı görme fırsatı bulmuştum.

Evet doğa dostlarım Balıkesir/ Kapıdağ bölgesi her türlü doğa sporları için sınırsız kaynak bulundurmaktadır. Bu kaynaklar yeni yeni açığa çıkarılmaktadır ve buralarla ilgili paylaşımlarımız sürecek. Doğa ile kalın Dağdan herkese selamlar saygılar…

Ayrıca Kirazlı Manastırı’nın haritasına aşağıdan erişebilirsiniz 🙂

Paylaş
Önceki İçerikKamp ateşi nasıl yakılır? Uzun süreli kamp ateşi yapma yöntemi
Sonraki İçerik4 çekerle kamp günlüğü
Muhammet Arslan
Ben Muhammet Arslan 1993 İstanbul doğumluyum. Doğduğum günden itibaren ülkemizi gezmeye başladığımı söyleyebilirim babam memur olduğu için ülkemizin birçok bölgesinde yaşama fırsatı buldum. Şuan Balıkesir/Gönen de ikamet etmekteyim. İstanbul üniversitesi coğrafya bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Bilgili bir coğrafyacı, sabırlı bir doğacı ve bir kampçıyım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.