Paylaş

Balıkesir hem deniz kenarı hem de bir yarımadaya sahip olması sebebiyle harika doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kapıdağ Yarımadası’nda birçok koy ve oraya yerleşmiş köyleriyle tam bir cennet. Cennet diyorum çünkü hem az keşfedilmiş bir yer, hem de denizi tertemiz. Biz hafta sonumuzu bu koylardan birine kurulmuş olan Doğanlar Köyü’nde geçirdik.

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir’in kuzeyinde, etrafında birçok koy bulunduran bir ada. Koylarda kumsal olan her yer tatilcilere açık ve ücretsiz. Adanın büyük koylarında yerleşim yerleri mevcut ve turizme sıcak bakan kesimden oluşuyor. Buraya gelip, aracınızı uygun bir yere park edip, denize girebilirsiniz.

Kumsala yakın yerlere kamp atabilirsiniz. Gündüz insanlar yüzdüğü için mümkün olmasa da geceleri kumsala geçici çadır kuranlar oluyor.
Yerleşimlerde denize yakın işletmeler mevcut, buralarda yemek yiyebilir, duş alabilir, temel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bazı işletmelerden güneşlenmek için çadır kiralayabilir, eksik gereçlerinizi giderebilirsiniz.

Yerleşimde işletmelerinde arkasında yazlıklar ve köy halkına ait evler mevcut. İnsanlar sıcak kanlı ve bir ihtiyacınızda size yardımcı oluyorlar. Alışveriş yapabileceğiniz, bakkal gibi marketler mevcut, kamp atmak isteyen için konserve yiyecekleri buradan temin edebilir.

Deniz suyu bu koylarda çok temiz, suya baktığınızda kumları rahatlıkla görebiliyorsunuz. Doğanlar Köyünde yaklaşık 20 metre gidilince boyu aşmaya başlıyor. Sanırım çok fazla keşfedilmemiş olacak ki, kalabalık olmuyor.

Kapıdağ Yarımasındaki Koylara Nasıl Gidilir

Balıkesir’e yakın şehirlerden direk Erdek’e giden araçlar oluyor. Yoksa bile önce Balıkesir otogara sonrasında Erdek’e gelebilirsiniz.


Erdek otogardan her gün üç adet dolmuş kalkıyor ve sırasıyla: Erdek Otogar > Ocaklar > Narlı > İlhanköy > Doğanlar > Turan köylerini geziyor ve geri dönüyor. Saatler otogarda bir panoda asılı bulunuyor. Yol boyunca deniz kenarında muhteşem manzarayla yolculuk yapıyorsunuz. Bu arada dolmuşu kaçırma durumunda otostop çekebilirsiniz, genelde alıyorlar.

Bu köylerden dilediğinizde kamplı tatilinizi yapabilirsiniz, tabi arada yerleşimsiz plajlarda mevcut. Oralarda duş ve tuvalet bulmanız çok zor.

Son olarak, yol boyunca rüzgar gülleri size eşlik ediyor. Ben güneşin batışını rüzgar gülleriyle seyretmek için otostop çekerek yanlarına gittim. Gerçekten çok keyifli bir andı.

Paylaş
Önceki İçerikKaraaslan Camping – Yuvacık
Sonraki İçerikBursa Sadağı Kanyonu – Kanyon Yürüyüşü
Esat Demirel

Merhaba, ben Esat. Doğa dostu, hayvan sever ve çok okuyan, çok gezen 23’lük bir gencim. Türkiye’nin bir çok yerini otostopla keyifle gezdim ve bir çok değerli insanla tanıştım. Hala da devam ediyorum. Bunları sizinle paylaşmaktan da keyif alıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here