Paylaş

Ayder Yaylası kamp yapmak için mükemmel bir yayla olarak bilinse de bugünlerde maalesef katledildi. Yakın zamanda TOKİ bile Ayder Yaylası’nda yapılaşma için el atacakmış. Bunu biz uydurmuyoruz Karadeniz’den dışarıya adım atmamış çobanlarımız ve orada yaşayan yaylacılar bunları söylüyor. Şu günlerde kamp yapmak için Ayder Yaylası’na gidenler Arapları ve kalabalığı görünce direk Kavrun Yaylası’na çıkıyorlar.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Kampyerleri.org olarak Rize Ardeşen’de bulunan Lipton Çay Fabrikası’nın önünden geçerken Laz Ali Dayı bizi yanına çağırdı ve bize sıcak çay ikram etti.

Bizde çaylarımızı yudumladık ve Laz Ali Dayı ile güzel bir muhabbet ettikten sonra eksiklerimizi tamamlayarak yaylalara otostop çekmeye başladık.

İlk olarak Ayder Yaylası’na otostop çektik ve 1 gün burada kamp yapacaktık. Diğer günlerde ise Kavrun, Pokut, Sal, Çiçekli Yayla, Başyayla, Hazindag, Amlakit, Elevit, Trovit, Palovit, Huser ve Samistal Yaylası’na doğru tırmanış yapacaktık. Ayder Yaylası’na geldik ve insanlardan uzaklaşmak için hemen üst kısımlara tırmanmaya başladık. Gelintülü Şelalesi’ni sağımıza aldık ve Şelale Dağ Evleri’ne kadar tırmandık. Daha sonra Ayder Şelale Dağ Evleri’nin 20 metre kadar üstünde düzlük bir yer keşfettik ve kampımızı buraya kurduk. Yağmurlu hava olsa da ateşimizi yakarak yemeklerimizi pişirdik. Akşam saat 22:00 olduğunda Adanalı bir aile geldi ve onlara çay ikram ettik. Onlarda bize taze çekirdek ikram ettiler ve hep beraber muhabbet ettik. Adanalı Reşit Abi’nin çadırı kurmasına yardımcı olduk ve güzel bir uyku çektik.

Sabah olduğunda Adanalı Reşit Abi’nin ailesi kahvaltıyı hazırladılar ve bizi uyandırdılar. Hep beraber Adana ve Hatay yöresine ait bir kahvaltı yaptık. Daha sonra aileyle vedalaştık ve biz Kavrun Yaylası’na doğru yola çıktık.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir – Yol Tarifi

Ayder Yaylası’na bir her zamanki ulaşım aracımız olan otostopla gittik. İlk olarak Rize Ardeşen’e geliyorsunuz ve buradan Çamlıhemşin’e otostop çekiyorsunuz. Daha sonra yol burada çatallaşıyor. Yolun sol tarafından Ayder Yaylası’na ve Kavrun Yaylası’na çıkabiliyorsunuz. Yolun sağ tarafından ise Zil Kale, Pokut, Salak, Amlakit, Hazindag ve diğer yaylalara ulaşım sağlanıyor. Özel aracınızla gelmek isterseniz Ayder Yaylası’nın yollarında stabilize bölüm yok. Araplar sık sık geldiği için yollara sıcak asfalt dökmüşler 🙂 Minibüslerle gelmek isterseniz Rize otogardan veya Çamlıhemşin’den Ayder’e sık sık araçlar gidiyor. Biz Ayder Yaylası için otostop çekerken yanımıza gelen abi minibüs beklediğini söyledi ve o da bizimle birlikte duran aracın kasasına atladı 🙂

Ayder Yaylası yol tarifi için aşağıdaki haritadan kendinize özel rota oluşturabilirsiniz. Çamlıhemşin ve Ayder Yaylası’nın uzaklığı tam olarak 50 km. var.

Ayder Yaylasında Bir Gün Kamp Yaptık

Ayder Yaylası’nda bulunan ücretli camping alanları kişi başı 25 TL gibi bir ücret talep ettiler. Biz her zaman olduğu gibi ücretsiz kamp yaptığımız için kendimize bakir bir bölge bulduk ve kampımızı orada yaptık. Aşağıda gördüğünüz fotoğrafın hemen sol tarafından 20 metre yukarıda süper bir düzlük var orada kamp kurabilir ve ateş yakabilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda Kamp Hakkında Merak Edilenler

SORU 1: Ayder Yaylası’nda ücretli ve ücretsiz kamp alanları var mı?

CEVAP 1: Ayder Yaylası’nda hem ücretli kamp alanları hem de bizim veya başka kampçıların keşfettiği ücretsiz kamp yapılabilecek yerler var. Dilediğiniz yerde kamp kurabilirsiniz.

SORU 2: Ayder Yaylası’nda elektrik, içme suyu, tuvalet ve market gibi imkanlar var mı?

CEVAP 2: Ücretsiz tuvaletleri kullanabilirsiniz. Marketler var fakat fiyatlar yüksek olduğu için Çamlıhemşin’den alışveriş yaparsanız daha ekonomik olacaktır. İçme suyunu derelerden veya tuvalet yakınındaki çeşmeden temin edebilirsiniz. Acil elektrik ihtiyacınız olursa cafelerden rica ederseniz yardımcı olacaklardır.

SORU 3: Ayder Yaylası’nda yabani hayvan tehlikesi var mı?

CEVAP 3: Biz kamp yaparken birçok köpek geldi ve gitti. Yabani hayvan bakımından bir sorun yaşamadık.

Ayder Yaylası kamp alanı ve Ayder Yaylası gezi rehberi yazımızla ilgili diğer merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilir, eklemek istediklerinizi yine aynı şekilde yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

    • Merhabalar. 21 Nisan’da Ayder Yaylası’da hava sıcaklığı 7/2 derece olmuştur. Bayağı soğuk bir kamp olmuştur sanırım eğer gittiyseniz. Ayder Yaylası kamp alanı maceralarını bekliyoruz.

    • Selen Hanım merhabalar. Ayder Yaylası’nda Eylül ayı neredeyse her gün yağışlı geçmektedir. Geceleri hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşmektedir. Kışlık uyku tulumlarınızı götürmenizi tavsiye ederiz. Doğayla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.