Paylaş

Turizmin cenneti olan Antalya’nın en büyük ilçesi Alanya ve doğudaki son ilçesi Gazipaşa arasında bir sürü koylar ve görülüp yüzülmesi gereken bir sürü koy bulunmakta. O koylardan biride Aytap Antik Kenti’nin bulunduğu koydur. Kısaca o koydan bahsedeceğim.

@KAMPYERİ SAYFAMIZI INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN !

Alanya’nın 34 kilometre doğusunda eski Gazipaşa yolu üzerinde Gazipaşa’ya ise 10 kilometre uzaklıkta bir koyda bulunan Antik kenttir. Adı M.S. 38-72 yılları arasında yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus’un karısı Iotape’den gelmektedir. Antik kentte en belirgin kalıntı Hamam ve kentin tapınak duvarlarıdır.

Antik şehrin tarihçesinden sonra doğa güzelliği ve kamp olarak bahsedecek olur isek; Tapınağın tam karşısında 3 adet maldandan oluşan düzlük bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlere 5’er çadır yan yana olmak üzere çadır atılabilir. Böylelikle sabah gün ağardığında da tapınak manzarası ve arkasından doğan güneş ile güne merhaba diyebilirsiniz. Tek sıkıntınız manzarayı bozan yakınlarda ki yazlık evler olacaktır.

Maldanların altında koya indiğiniz zaman sağ tarafımızda kalan resimde ki bu güzel mağara karşılayacak. İsterseniz içine girerek ve yüzerek denizden çıkabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde bölgeye avlanmaya gelen bireysel olarak balıkçılar ve gündüz ise tekne olabilir. Onun haricinde hafta sonları ise piknik yapmak isteyen ve antik kenti görmek isteyen kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Gece ise eski yol olduğundan genellikle kamyonlar geçmektedir.

Bölgeye yakın yürüme 200 mt bir restaurant bulunmaktadır. Burdan elektrik, su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ama bence her şeyinizle donanımlı gelmenizde yarar var çünkü yakınlarda yerleşim yeri ve market bulunmamaktadır. Yakacak odun ise bölgede az olduğundan dolayı tüp kullanımı yoğun olmaktadır. Odun olmayışını pek dert etmeyin çünkü bölge gecesi gündüzü çok sıcak 🙂

AYTAP ANTİK KENTİ MUTLAKA GEZMELİSİNİZ

Yazımı kısa tutarak ve fotoğraflarım ile tanıtmaya çalıştığım Aytap Antik Kenti gelip görmenizi, kamp yapıp bu antik kent ve koyda çay ve yemeklerinizi yaparak güzel vakitler geçirmenizi tavsiye ederim 🙂 Alanya’ya gelirseniz mutlaka uğramalısınız.

Herkese güzel kamplar, iyi eğlenceler 🙂

Paylaş
Önceki İçerikKamp malzeme listesi için mutlaka göz atın
Sonraki İçerikÖzgürlüğe düşkünlük
Kerami Altınay
11 Eylül 1990 Alanya doğumluyum. İlkokul, otaokul, lise Alanya’da; üniversite ise Kocaeli Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat bölümleri mezunuyum. Türkiye’de küçük yaşlardan itibaren ailemle birlikte başlamış olduğum gezilerde 70 il gördüm. 2.5 yıldır da gezilerime kamp yaşamını ekledim. Yurt dışı tecrübem ise henüz bulunmuyor. 2014 yılı Kasım ayından itibaren banka memuru olarak hayatıma devam etmekteyim.

5 YORUMLAR

  1. Harika bir yer. Arabanızı yola bırakıp patika yollardan ve antik harabelerin içinden kısa bir yürüyüşle koya inebiliyorsunuz. Keşke gelenler dönerken çöplerinide yanlarına alsalar herşey harika olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.